виставка

 • Виставка витинанок Дарії Альошкіної

  До 25 грудня в мистецькій залі Інституту філології (63 ауд.) триває виставка молодої майстрині Дарії Альошкіної. За фахом жінка - скульптор, але вже давно присвячує себе народному мистецтву витинанок. Дарія прагне відродити його в Україні. Для цього заснувала проект "Та, що читає". Саме він нині експонується в нашому Інституті. Роботи різних розмірів доповнені народними прислів'ями та приказками про жінку. Майстриня переконана, що "ажурна витинанка – це решето для добра та зла й потужний оберіг".

  Завітайте та розгадайте глибокий зміст символів, закладених у паперовій лінії.

  Фото Юлії Кузьменко.

  Категорії: 
 • Запрошення на Свято гарбуза в Національний музей українського народного декоративного мистецтва

  Вас вітає відділ науково-освітньої роботи
  Національного музею українського народного декоративного мистецтва!

  Свято Гарбуза
  24 жовтня – 2 листопада

  Музей пропонує всім бажаючим нове трактування символу європейського дня всіх святих (Хелловіну) – гарбуза. Інтерактивна екскурсія спрямована на розвиток критичного мислення, формування загальнокультурної компетенції та дозволяє відвідувачам по-новому розглянути експозицію музею.

  Таємнича, цікава та весела атмосфера гарантована!
  Детальна інформація у прикріпленому файлі!

  Слідкуйте за нашими новинами на сторінці Facebook:https://www.facebook.com/Національний-музей-українського-народного-декоративного-мистецтва-617456761747782/?fref=ts

 • Фотовиставка до Дня Героїв України

  23 травня – День Героїв України. Відзначення цієї дати започатковано у 1941 році Другим Великим Збором Українських націоналістів на честь пам’яті всіх українців, які віддали своє життя боротьбі за свободу і незалежність України.

  З нагоди цього Комунальна бюджетна установа «Київський міський центр допомоги учасникам антитерористичної операції» презентують в Інституті філології фотографії учасника АТО, кіборга Руслана Боровика: «Спогади про Героїв».

  Руслан Боровик – молодший сержант, гранатометник-командир десантного відділення 90-Окремого десантного батальйону. Упродовж 2014-2015 років перебував у місцях проведення зони бойових дій: с.Піски, с.Тоненьке, с.Водяне, с.Опитне, м.Авдіївка, Донецький Аеропорт. У січні 2015 року. отримав вогнепальне кульове поранення та контузію в ДАП.

  Нагороджений відзнакою Президента України, орденом «За Мужність» ІІІ-го ступеня, відзнакою міністра оборони, нагрудними знаками ««За доблесну службу» та «За оборону Донецького аеропорту», медалями за участь у бою, за бойове поранення.

  У 2004-2005 рр. брав участь у миротворчій діяльності, у складі багатонаціональних коаліційних військ у Республіці Ірак на посаді кулеметника.

  Захоплення: фото, спорт, футбол, легка атлетика, піший гірський туризм, історія, літератури, географія, садівництво-квіти. Також кулінарія і колекціонування!

  Одружений, виховує двох доньок (6-ти і 1,5 років).

  Закінчив академію МВС у м.Київ, магістр кримінального права.

  Відкриття виставки відбудеться 7 червня об 11.30 у 63 аудиторії. Експозиція діятиме упродовж місяця. Запрошуємо!

  Категорії: 
 • Виставка традиційних українських рушників

  Шановні студенти, колеги, гості!

  Запрошуємо відвідати виставку "Український традиційний рушник кін. ХІХ - поч. ХХ ст." з приватної колекції Володимира Щибрі. В експозиції представлені ткані та вишиті рушники з різних регіонів України. Виставка триватиме до 13.06.2019 року в Мистецькій залі (63 ауд.) Інституту філології КНУ імені Тараса Шевченка (бульвар Т. Шевченка, 14).

  Організатор - Центр фольклору та етнографії ІФ КНУ імені Тараса Шевченка.

  Категорії: 
 • Виставка картин Володимира Рака «Ланка»

  26 березня до Інституту філології завітав Володимир Рак, аби презентувати власні обрані картини. Виставку нині можна відвідати в Мистецькій залі. Гостя вітали студенти-фольклористи, співробітники Центру фольклору та етнографії та інші представники Інституту, небайдужі до творчості запрошеного митця. Пан Володимир згадував, що зала колись була переобладнана під виставкову з поради Лідії Дунаєвської, засновника й першого завідувача кафедри фольклористики Інституту філології. Сьогоднішня виставка приурочена до Теплого Олекси (30 березня) на пошанування фольклориста та етнографа, директора Центру фольклору та етнографії Інституту філології Олексія Долі. Саме він першим познайомив із творчим доробком Володимира Рака свою кафедру. Також згадували, що два роки тому в цій самій залі Інституту експонували роботи матері Володимира – Анастасії Рак. Вони мають спільний світогляд на філософському рівні.

  Розмова з художником не була схожа на лекцію. Він аналізував власні картини, відповідав на цікаві й де в чому провокативні запитання аудиторії. Однак це не вкладеш у строгі рамки репортажу. Володимир Рак говорить афоризмами про мистецтво, наше сприйняття світу і творче мислення як таке.

  Пізнання – це порівняння. Якщо говорити у двох словах, то наше завдання – відродити гуманітарне мистецтво. Творчість Рака – це народні мотиви, пропущені через ХХ ст. Він звертає увагу на японське правило єдиної риси, сформульоване на Далекому Сході (де виріс сам художник) іще 1000 р. тому. Йдеться про вміння бачити найдрібніші риси життя, на основі яких митець має витворити смисл, вихопити його, надати змісту, адже саме з дрібниць складається життя людей. Дрібниці помічала, наприклад, Сей Сьонаґон у своїх «Записках в узголів’ї». Щодня придворна дама фіксувала, що за день їй сподобалося, а що ні. Володимир Рак радить робити те саме кожному, і це, на його думку, є творчістю на рівні життя. У будь-яких ситуаціях людина повинна шукати вихід у творче мислення.

  Художник не малює, він пише, а отже, мусимо читати, а не просто дивитися на картину. Володимир навмисне віддзеркалює на картинах, у якому емоційному стані писав роботу. Розповів про свій прийом «удару пензля». Закликає гостей вистави відчути не просто загальну інформацію, а інформацію лінії: «У світі є таємниці. Не забувайте про це!»

  Також Володимир Рак наголошує, що читати будь-який мистецький твір розумом – непрофесійно. Є дві форми нелюбові до мистецтва: загалом не сприймати його, не споглядати й не ходити на виставки і читати розумом. Бажано споглядати на самоті, бо в гурті боїмося повністю розкритися. Відкривайте в собі щось нове, обмірковуйте твір. Пам’ятайте, що в основі живопису лежить почуття краси. Знову-таки згадав про східну методику споглядання, коли «я» не є «розум». Ви маєте відкинути інтелект, повернутися до себе справжнього, заглибитися в спогади, познайомитися з собою! Нам лише здається, що себе знаємо. Через мистецтво бачимо все інакше, ніж звикли.

  Згадував слова Марка Шагала про те, що якщо художник викладається на 99%, то він не художник. Митцеві дається дар, але він мусить упродовж життя бути собі редактором, «полоти в собі бур’яни». Володимир Рак описує власний творчий процес яскраво: він може зачепитися за одну ідею, писати до ночі, а вранці не пригадати, що відбувалося, майже не впізнати власну роботу. Це – особливий стан творчості. Звісно, творчий імпульс то виникає, то зникає. Велику роль у натхненні відіграє кохання. Для Володимира кохання – таке саме безумство, відключення розуму. Кохати – обов’язкова умова існування на цій Землі. Тоді душа заспокоюється, що виконує обов’язкову свою програму. Тоді художнику твориться краще.

  Юлія Кузьменко

  Категорії: 
 • Творча зустріч у Мистецькій залі ІФ

  У Мистецькій залі Інституту філології триває організована Центром фольклору та етнографії виставка живопису чернігівського художника Олексія Потапенка "Українська містерія". Олексій Потапенко - митець-філософ, митець-мандрівник, митець-мрійник...Член Спілки художників України, багаторазовий учасник Всеукраїнських художніх виставок, роботи якого зберігаються у фондах Чернігівського художнього музею та приватних колекціях України і світу. Художник звертається у своїй творчості до народних традицій, занурюється в етнографію українців, їх буття, звичаї, обряди і у притаманному йому художньому стилі реконструює українську минувшину.

  12 лютого з ініціативи Анжеліки Рудницької відбулася творча зустріч, учасники якої більше довідалися про художника та історію створення деяких його полотен, переглянули документальний фільм про митця, поділілися враженнями. Уважно оглянувши експозицію, студенти залишили теплі слова у книзі відгуків.

  Картини Олексія Потапенка експонуватимуться до 1 березня 2019 року в Мистецькій залі (63 ауд.) Інституту філології за адресою: бульвар Т. Шевченка 14.

  Фото: Юлія Кузьменко, Валерій Попов

  Категорії: 
 • Експозиція "Українська містерія" в Мистецькій залі

  Шановні студенти, колеги, гості. Запрошуємо відвідати виставку живопису Олексія Потапенка "Українська містерія".

  Митець-філософ, митець-мандрівник, митець-мрійник...

  Він створює Всесвіт, у якому відчуваєш свою унікальність.

  Народився Олексій Потапенко в 1939 році на Слобожанщині, але уже багато років живе і працює в Чернігові. Навчався у Московському заочному народному університеті мистецтв. Роботи художника зберігаються у фондах Чернігівського художнього музею, в приватних колекціях України і світу. Член Спілки художників України, багаторазовий учасник Всеукраїнських художніх виставок.

  Із 1991 року художник звертається у своїй творчості до народних традицій, занурюється в етнографію українців, їх буття, звичаї, обряди і у притаманному йому художньому стилі, реконструює українську минувшину.

  "...Сім'я, дім, земля - це найважливіше для існування України...", - говорить сам автор.

  З експозицією можна ознайомитися з 30 січня по 1 березня 2019 року в Мистецькій залі (63 ауд.) Інституту філології за адресою: бульвар Т. Шевченка 14.

  Центр фольклору та етнографії
  Фото: Валерій Попов

  Категорії: 
 • Небо на землі. Нова виставка у Мистецькій залі ІФ

  У Мистецькій залі Інституту філології (ауд. 63) Центр фольклору та етнографії організував цікаву виставку іконопису. Роботи експонуватимуться до 21 січня. Запрошуємо!

  Категорії: 
 • Фотовиставка про тайландську Роксоналу

  8 листопада за участі Почесного консула Королівства Таїланд в Україні Михайла Радуцького, Головного куратора Міжнародного фестивалю мистецтв «Anne De Kiev Fest» Федора Баландіна, заступника директора Катерини Білик та студентів-сходознавців у Мистецькій залі Інституту філології відбулося урочисте відкриття фотовиставки "Катя Десницька - принцеса Сіаму". Експозиція про тайландську Роксолану діятиме у 63 аудиторії Жовтого корпусу протягом листопада. Хто ж така Катя і як вона опинилася в Тайланді?

  КАТЕРИНА ДЕСНИЦЬКА - ПРИНЦЕСА СІАМУ

  Народилась вона 26 квітня (9 травня) 1886 року в родині голови Луцького окружного суду Івана Степановича Десницького.

  Згодом родина переїхала до Києва, де Катерина шість років навчалася у найкращій в місті Фундуклеївській жіночій гімназії (серед її випускниць — поетеса Анна Ахматова (Горенко), співачка і дружина відомого художника Надія Забіла-Врубель, одна із засновниць жіночого руху в Україні Софія Русова).

  У неповних 17 років дівчина залишилася сиротою. Закінчивши курс гімназії, Катя подалася до Петербурга, де навчався її брат. Жила у своєї хрещеної, навчалася на курсах сестер милосердя, звідки відбула з пересувним шпиталем на Далекий Схід. Із фронтів російсько-японської війни повернулась із трьома бойовими нагородами.

  Тоді ж на балі для георгіївських кавалерів синьоока із золотистими косами дівчина познайомилась із гвардійським гусаром. Невисокий,з пронизливими чорними очима, екзотичної зовнішності корнет виявився… сином Сіамського короля Рами П’ятого, принцем Чакрабонґсе (Чакрабоном). Він нещодавно блискуче закінчив імператорський Пажеський корпус і вступив до Академії Генштабу.У Катрусю заморський принц закохався з першого погляду. Вона відповіла йому взаємністю. Це кохання було щирим і відчайдушним . Схід і Захід в долі закоханих не поспішали зійтися разом. Чакрабон сповідував буддизм, Катерина — православ’я. Врешті закоханий принц наважився: отримавши вищу військову освіту, таємно обвінчався з Десницькою в грецькій церкві Святої Трійці у кварталі Пера у Константинополі (Стамбул,Турція). За деякими джерелами, Чакрабонгсе прийняв православ’я.

  Король Сіаму Рама V — хоч і відмінив боргове і спадкове рабство, ввів прізвища, обов’язкову початкову освіту, започаткував перший університет і відправив нащадків знатних родин до найкращих європейських університетів, — викреслив свого сина із переліку спадкоємців і невістку-європейку не визнав. Жінка некоролівського походження не могла розраховувати на родинний прийом навіть після народження королівського онука Чули (1908). Але відчайдушна і рішуча Катерина поводилася стримано й мудро — і врешті здобула прихильність свекрухи-королеви, матері свого чоловіка.

  За два роки Рама V (Чулалонґкорн) помер. Королівський престол посів його старший син Вачпровуд. Він офіційно визнав шлюб свого брата, а дружина принца одержала титул принцеси Сіаму вищого рангу. Чакрабонґсе після повернення на Батьківщину був начальником Військової академії, а з 1912 року став на чолі Генерального штабу сіамської армії. Новий правитель був бездітним, тож Чакрабон став спадкоємцем престолу. 1911-го року подружжя відвідало Лондон, Київ, Петербург.

  12 років щасливого родинного життя обірвалися через красуню-тайку. Криза середнього віку чи придворні інтриги, тривала відсутність дружини, котру він відправив лікувати недугу подорожами, чи спадкові нахили… але спадкоємний принц закохався у 15-річну принцесу Чаваліт, дочку свого родича. Дружину принц просив змиритися із суперницею. Мовляв, у королівській родині Сіаму багатожонство — це традиція (за деякими джерелами, попередній глава держави мав 4 дружини, 33 сини і 44 дочки). Катерина ж вимагала розлучення, навіть відмовилася від чималих "відступних".

  Сина їй не віддали, позаяк Чула Чакрабонґсе був єдиним сином спадкоємця престолу, і влітку 1919-го Десницька виїхала до свого брата в Шанхай. Там працювала у Червоному Хресті. До Банґкоку повернулася 11 червня 1920 року, аби поховати колишнього чоловіка. 37-річний Чакрабон катав на яхті юну красуню, з якою жив у цивільному шлюбі (король заборонив їм одружуватися через близькі родинні зв’язки), застудився та помер від запалення легень.

  Катерина померла від серцевого нападу 3 січня 1960 року, похована на православному кладовищі. Із сином Чулою, що учився в приватній школі в Англії, бачилася в 1923-му, зустріч була прохолодною: син не вибачив матері, що вона "покинула батька" . Згодом Чула навчався у Кембриджі, брав участь у автоперегонах, написав історію королівської династії Чакрі (до якої належав), одружився з англійкою. Їхня дочка Наріса Чакрабон — онука Катерини Десницької — написала родинну сагу "Катя і принц Сіаму".

  Категорії: 
 • Презентація доробку гагаузького дослідника та письменника Степана Булгара

  «Тиждень тюркських мов» розпочався з виставки книг і журналів, виданих великим діячем Степаном Булгаром. Презентували завідувач кафедри тюркології Ірина Покровська та доцент Федора Арнаут, яка добре знає Степана Степановича. Під час зустрічі зі студентами, які вивчають гагаузьку та турецьку мови, навіть вдалося зв’язатися з Булгаром через Viber, він сам виступив перед молоддю, хоч і на відстані.

  Цьогоріч Степан Булгар святкував свій 65-річний ювілей. За останні 15 років він видав 40 книг та 70 номерів журналів, присвячених гагаузькій культурі, історії, етнографії, літературі. «Це робота цілого інституту», − наголошує Дора Іванівна. Вона пригадувала їхню зі Степаном Степановичем співпрацю у відділі культури в Чадир-Лунзі. З 1987 збиралися таємно всі небайдужі та планували розвиток гагаузької культури та друкування.

  Студенти 3 курсу розповіли першокурсникам біографію Степана Булгара та зачитали його поему «Біда» гагаузькою. Булгар народився в селі Виноградівка Одеської області в християнській сім’ї, яка цікавилася фольклором свого народу. Вступив на історичний факультет Кишинівського університету, там досліджував етнографічну літературу гагаузів. Великий вплив на нього мав Дмитро Карачебан, який і затвердив першу збірку Булгара до друку. Важливою є його поема «Каурма», де у фантасмагоричній формі порушується проблема роздвоєння творчої особистості (йдеться про героя поеми – журналіста). Із 1980-тих Булгар – член гагаузької секції Спілки письменників Молдови. Він боровся за гагаузьку автономію, вибраний представником народного руху гагаузів; керівник із юридичних засад зі створення гагаузької групи в Молдові. Його називають вождем гагаузької революції. 1994 року парламент Молдови ухвалив рішення про створення Гагаузії.

  В Україні є 6 сіл, де проживають гагаузи. Твори Степана Булгара друкувалися українською, російською, турецькою, молдовською мовами. Він має Орден почесного громадянина Гагаузії.

  Булгар – перша людина, яка написала про історію та культуру гагаузів. Уряд СРСР вважав, що в нацменшин не може бути своїх героїв. Він же їх показав, представив жінок-героїнь ІІ світової війни. Також написав про гагаузів-учасників облоги Ленінграду. Видав дитячу літературу, зокрема розповіді про ремесла гагаузьких сіл. Фольклорні тексти літературно обробив. Описав життя й діяльність значних для свого народу постатей, зокрема Михайла Чакира, священнослужителя, з якого почалася гагаузька писемність.

  Дора Арнаут розповідала про свого друга детально й натхненно. Вона закликала студентів до нових досліджень. Адже КНУ – чи не єдиний центр тюркології в Україні, де вивчаються мови і культури багатьох тюркських народів. Пам’ятаємо про корінні тюркомовні групи в нашій державі. Це гагаузи, кримські татари, караїми, кримчаки. Досліджувати є що, як бачимо з діяльності таких людей, як Степан Булгар.

  Юлія Кузьменко, фото Валерія Попова.

Сторінки

Subscribe to виставка