In Memoriam

 • 102 роки тому відбувся бій під Крутами

  "Я лежав і бачив очі Карі, сині, голубі. Як квітки цвітуть, сміються, Ні сльозиночки тобі. Оточив нас дужчий ворог, Покосив усі квітки..."

  Рядки Олександра Олеся, як місток у часі, ведуть нас на понад століття в минуле. Перед очима постають ці юні хлопці, чиї серця сповнені любові до життя, надій на визволення й перемогу. Незалежність України була відновлена не одразу, той шлях мусив тривати ще довго... Про це не знали юнаки під Крутами. Серед учасників бою були й студенти Київського університету. Вони захищали Київ від червоної банди Муравйова.

  Щороку студентство КНУ разом із викладачами й адміністрацією вшановує пам'ять загиблих покладанням квітів до Пам'ятного хреста на Аскольдові могилі. Цього року з нагоди Дня пам'яті Героїв Крут Мистецький салон організував концерт симфонічного оркестру Київської муніципальної академії музики ім. Р. М. Глієра. Тож запрошуємо 29 лютого 2020 року о 17.00 у Мистецький салон КНУ. Вшануймо юнацький запал та гостре відчуття справедливості крутян! Завдяки таким захисникам Україна міцна й незнищенна - тоді, сьогодні й завжди.

  Юлія Кузьменко

  Категорії: 
 • Вшанували пам'ять героїв Другої світової війни

  6 листопада 1943 року Київ був звільнений від нацизму. З нагоди 76-ої річниці визволення столиці від загарбників відбулося урочисте покладання квітів до Пам'ятного знаку викладачам і студентам Київського університету, які загинули в боях Другої світової війни. У церемонії взяли участь представники всіх структурних підрозділів Університету на чолі з ректором Леонідом Губерським. Від Інституту філології вшанували пам'ять захисників заступники директора Сергій Скрильник, Катерина Білик, Людмила Смовженко, Святослав Шевель, голова профбюро Інституту Валентина Миронова, студенти та співробітники. На заході були також члени Ради ветеранів Університету.

  Фото - Валерій Попов.

  Категорії: 
 • Його вчинок ми не маємо права забути, бо завдяки таким героям живе наша нація

  3 жовтня у 5-ті роковини з дня загибелі Святослава Горбенка, студента-японіста, який захищав Донецький аеропорт, в Інституті філології КНУ імені Тараса Шевченка відбувся мітинг-реквієм, у рамках якого посадили меморіальну сакуру у садку Інституту.

  Історія Святослава Горбенка - це приклад героїзму, який не вимірюється віком. Він пішов на фронт добровольцем, залишивши позаду кар'єру перекладача. Про це знає кожен в Шевченковому університеті, адже одна з аудиторій в Інституті філології іменована на його честь, найкращі студенти-сходознавці отримують стипендію імені Святослава Горбенка. Окрім цього його ім'я носить і Студентська гвардія КНУ, учасники якої гідно продовжують традиції студентів-звитяжців Київського університету.

  Незважаючи на це, щороку у жовтні увесь Університет вшановує пам'ять юного хлопця, який віддав життя за наше мирне майбутнє. "Його вчинок ми не маємо права забути, бо завдяки таким героям живе наша нація", - зауважив на мітингу в.о. директора Інституту філології Сергій Скрильник. "Коли ми садили сакуру, була тепла погода. Це є свідчення того, що від її споглядання у душі кожного буде тепло, а у пам'яті - спомин про Святослава", - продовжив Сергій Вікторович.

  "Подвиг Святослава є дороговказом для нас, прикладом свідомої громадянської позиції. Саме такі якості мають бути у всіх українців", - висловився голова Ради ветеранів Інституту філології Сергій Янчук.

  Слово на мітингу виголосив і Денис Антіпов, викладач корейської мови в Інституті філології, який теж добровольцем пішов у 2014 році захищати нашу Україну: "Святослав пішов у 2014 році, у критичний момент, коли потрібні були жертви таких людей - самовідданих. Наразі боротьба триває і йти на компроміси з ворогом ми не маємо права, бо вже заплачено неоціненним - життям. Тому мітинг є нагадуванням, що ми не маємо права поступитися, а наш шлях - йти вперед".

  Відкрив меморіальну пам'ятку коло посадженої сакури проректор КНУ імені Тараса Шевченка Володимир Бугров та викладач Денис Антіпов. Під час мітингу-реквієм молитву заспівали учасники "Роксоланії".

  Ушанувати пам’ять Скельда (позивний) прийшли заступники директора Інституту філології, викладачі, співробітники та студенти, представники Ради ветеранів КНУ, військовослужбовці. Насамкінець мітингу усі присутні заспівали Гімн України.
  Герої не вмирають...

  Відео - https://youtu.be/Eh072agnWgM

  Олександра Касьянова , відео - Валерій Попов, фото - Юлія Кузьменко.

  Категорії: 
 • Світла пам'ять Ярославі Шекері

  Колектив Інституту філології з глибоким сумом сповіщає про непоправну втрату – передчасну смерть доцента кафедри мов і літератур Далекого Сходу та Південно-Східної Азії, кандидата філологічних наук, відомої дослідниці і перекладачки китайської поезії, талановитої поетеси, члена Національної спілки письменників України, мисткині, чудової жінки, турботливої матері і справжньої патріотки нашої Батьківщини

  ЯРОСЛАВИ ВАСИЛІВНИ ШЕКЕРИ

  У цей скорботний день щиро розділяємо невимовний сум і тугу її близьких та рідних. Добрий і теплий спомин про Ярославу Василівну назавжди залишиться в серцях тих, хто її знав, любив, поважав, кого вона навчала... Низько схиляємо голови і молимося за упокій її світлої душі. Відспівування відбудеться 19 червня об 11-30 у церкві Миколи Притиски (вул. Хорива, 5а), церемонія прощання – цього ж дня о 13-00 у траурній залі Київського крематорію (вул. Байкова, 16).

  Категорії: 
 • Відійшов у вічність Юрій Мушкетик

  6 червня обірвалося життя письменника-шістдесятника, класика сучасної літератури Юрія Мушкетика. Юрій Михайлович мав особисту історію, пов’язану з Шевченковим університетом, адже вчився в цих стінах. У 1948–1953 був студентом філологічного факультету Київського університету, наступні 3 роки – аспірантом при кафедрі української літератури, а пізніше став професором. Його дебют у літературі не забарився: 1954 року вийшла повість «Семен Палій», згодом і романи «Гайдамаки», «Яса», «На брата брат», «Останній гетьман» та інші. Знайшов себе як редактор: очолював журнал «Дніпро». Із 1986 по 2001 керував Національною спілкою письменників України. Письменник був одним із найпопулярніших авторів української прози. Став одним із засновників спеціальності «літературна творчість» в Університеті.

  Юрій Мушкетик не раз був почесним гостем Інституту філології: 2009-го року Університет був співорганізатором Міжуніверситетської наукової конференції до його 80-річчя, у 2014 році в стінах Інституту відбулася Всеукраїнська наукова конференція, присвячена 85-річному ювілею письменника (матеріали конференції опубліковані окремим виданням).

  «Сплять монархи труда. Зріє черга велика
  До незайнятих тронів крізь думи густі.
  Підмайстри мого віку!
  Я ваші ридання покликав,
  Щоб на цвинтарі чолами підрости…»
  Іван Драч

  Колектив Університету глибоко сумує з приводу такої втрати і висловлює співчуття рідним, колегам і друзям Юрія Михайловича.

  Категорії: 
 • Лекція історика Гульнари Абдулаєвої

  17 травня у Центрі кримськотатарської мови та літератури відбувся пам’ятний захід, присвячений 75-й річниці депортації кримськотатарського народу.

  Гість заходу – відомий історик Гульнара Абдулаєва виступила з лекцією «Передмова та наслідки депортації кримськотатарського народу» і розповіла про передумови та складну долю кримських татар під час та після депортації.

  Гульнара Абдулаєва закінчила історичний факультет Таврійського національного університету імені В. І. Вернадського. Працювала головним редактором молодіжного психологічного журналу «Індиго».
  У 2005 році була нагороджена грамотою Верховної Ради України за особливий внесок у розвиток молодіжної політики України. У 2008-му вийшов історичний роман Гульнари Абдулаєвої «Шагін Гірай», у 2012-му ‒ книга нарисів «Золота епоха Кримського ханства». Гульнара Абдулаєва ‒ автор наукових робіт і численних публікацій в ЗМІ, ведуча й автор історичної програми «Алтин Девір» («Золота епоха») на телеканалі АТР.

  Фото Валерія Попова

  Категорії: 
 • День пам'яті та примирення в КНУ імені Тараса Шевченка (відеорепортаж)

  Учора, 8 травня, університетська спільнота відзначала День пам'яті та примирення. Вшанували пам'ять викладачів і студентів Університету, загиблих у боях Другої світової війни. У Мистецькому салоні головного корпусу Університету відбувся урочистий концерт.

  Про подію - відеоробота Валерія Попова: https://www.youtube.com/watch?v=SeNlLP4AiJI

  Cьогодні ж відзначаємо День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні.
  Пам'ятаймо.

 • Тюркологи ІФ відзначили День Героїв Небесної Сотні

  Рівно 5 років тому в Україні відбувалися найстрашніші події Революції Гідності. Саме тоді, 18-21 лютого, велися запеклі барикадні бої між небайдужими українцями та силовими структурами уряду. Тепер ці дні є днями жалоби та пам’яті загиблих у тих жахливих подіях.

  На честь такої вагомої дати студенти І курсу турецької групи кафедри тюркології Інституту філології КНУ імені Тараса Шевченка відвідали Музей, присвячений подіям, що відбувалися на Майдані. Разом із ними Музей також відвідали учасники Революції Гідності.

  Студентам дуже пощастило, адже екскурсію проводила людина, яка й була ініціатором створення Музею. Засновник і директор Музею Андрій Дащенко зібрав експонати, знайдені на місцях подій. Кожному із майбутніх тюркологів було цікаво й разом із тим сумно дізнаватися жорстоку правду щодо подій кінця 2013 – початку 2014 років. Андрій Дащенко знайомий із великою кількістю учасників не тільки Революції Гідності, а й бойових дій у зоні антитерористичної операції. Зокрема, почули про перебіг подій в Іловайському котлі, бої за Дебальцево, річну оборону Донецького аеропорту та про відстоювання рубежів поблизу Маріуполя.

  Наші небайдужі студенти побачили експонати та візуалізовані панорами, які розкривають поняття термінів АТО, війну та цінність людського життя. Крім того, студентам детальніше розповіли про учасників цих подій, які посмертно були нагороджені орденом Богдана Хмельницького, орденом 3-го ступеня «За мужність», Золотою зіркою (орденом, що присвячують героям України).

  Кожен із учасників екскурсії дізнався щось нове та переосмислив вже відоме завдяки візиту до Музею та спілкуванню із паном Андрієм. Він ділився не сухими завченими фактами, а живими спогадами людини, яка пізнала всю скруту революції та війни.

  Ольга Пишньоха

  Категорії: 
 • Ангели пам'яті

  Цими днями Україна вшановує пам’ять загиблих під час Революції Гідності. На 18-21 лютого 2014 року припало найбільше розстрілів мітингувальників, які вийшли для мирного протесту за європейське майбутнє. Інститут філології не стояв осторонь подій, які стали точкою неповернення в історії держави. Допомагали студенти й викладачі, морально та матеріально, на самому Майдані та волонтерами в стінах ІФу.

  Цьогоріч, відзначаючи 5-ту річницю Майдану, 18 лютого на Інститутській відбулася тиха акція «Ангели пам’яті», зініційована Анжелікою Рудницькою, співробітником Центру фольклору та етнографії ІФ. До акції щороку долучаються фольклористи нашого інституту. Разом із киянами вони на Алеї Героїв Небесної Сотні розвішують на гілках дерев паперових янголів, які були мовчазними свідками загибелі людей.

  Анжеліка Рудницька зауважила: "Моє серце гріє велика кількість небайдужих людей, оці сотні і сотні ангелів, які довкола, мої студенти, які грають народні поминальні псалми. І це не може не надихати робити інші особливі справи. Для мене дуже важливо, що люди приходять сюди не за прагматичними речами, а через цінні для них спогади".

  Під час акції студенти-фольклористи заспівали також народні псалми.

  У цьому році до акції "Ангели пам’яті", окрім України, долучилися Туреччина, Греція, Польща, Франція, Латвія. Кожен охочий протягом тижня може долучитися до акції.

  Відео - Валерія Попова "У пам'ять про розстріл Героїв Небесної Сотні. Ангели": https://youtu.be/G2PlXov6slY

  Категорії: 
 • Пам’яті героїв Крут

  Сьогодні, 29 січня, Україна відзначає річницю протистояння війська УНР із більшовиками під Києвом 1918 року. Сили «червоних» переважали майже у 5 разів: 800 проти 4 тисяч. Завдяки продуманій обороні бійці дали гідну відсіч ворогу. Відступаючи, пошкодили колію, завдяки чому відтермінували вступ до Києва військ Михайла Муравйова до 5 лютого. За цей час влада УНР змогла забрати цінності та документи та організовано відступити до села Гнатівка, що також під Києвом.

  Шевченків університет традиційно згадує події, учасниками якого були й студенти тоді ще Київського університету Святого Володимира, а також вихованці Українського університету та старшокласники гімназії імені Кирило-Мефодіївського братства. Під керівництвом Андрія Омельченка вони формували студентську сотню. Бій тривав протягом 5 годин. Під час відступу були полонені студенти й гімназисти та офіцери, згодом вони були вбиті радянським військом, поховані на Аскольдовій могилі в Києві.

  "Dulce et decorum est pro patria mori!" – із Горацієвої сентенції почав своє слово Михайло Грушевський на похоронах бійців під Крутами в березні 1918 року. Латинський вислів означає «Солодко й почесно вмерти за Батьківщину». На жаль, сьогодні в Україні оборонцям знову доводиться віддавати за нашу безпеку та незалежність найцінніше – життя. Віримо, що настане перемога, а за Батьківщину будемо жити, працювати на її добро та процвітання.
  Слава Героям Крут!

  Фото Валерія Попова

  Категорії: 

Сторінки

Subscribe to In Memoriam