круглий стіл

 • Відбулася Міжнародна науково-практична конференція до ювілею Лесі Українки та Агатангела Кримського «Історико-культурний і наративний дискурс модернізму»


  25 лютого патріоти материкової України й духовної, що простяглася ген по всьому світу, а також інтелектуальний цвіт близького зарубіжжя, відзначили 150-річний ювілей Лесі Українки. Роль цієї особистості в історії української культури й літератури зокрема важко переоцінити. Ще при житті письменниці й багато десятиліть опісля російська влада намагалася маргіналізувати цю постать, закарбувати раз і назавжди її образ у єдиній іпостасі – жінки-революціонерки з антихристиянськими мотивами творчості. Однак багатогранність генія Лесі Українки сьогодні руйнує всі нав’язані часом канони та стереотипи й наш сучасник відкриває щоразу нові грані її творчості. Те саме можна сказати й про ще одного ювіляра 2021 року – письменника і вченого Агатангела Кримського, експериментальна творчість якого попри відстань років саме зараз знаходить свого читача. З нагоди річниці обох письменників в Інституті філології КНУ імені Тараса Шевченка відбулася Міжнародна науково-практична конференція «Історико-культурний і наративний дискурс модернізму». Заходу не завадили ані відстань, що розділяла учасників, ані карантин, який диктує умови дистанційного спілкування. Конференцію зорганізували разом із Тбіліським державним університетом імені Іване Джавахішвілі.

  Модератор конференції – проф. Олена Романенко – першою до слова запросила д.філол.н., проф. Києво-Могилянської академії Віру Агеєву. У доповіді «Поетеса зламу століть: творчість Лесі Українки у постмодерній інтерпретації» дослідниця торкнулася гострого питання потрійної маргіналізації письменниці – як авторки-жінки, авторки-українки й авторки-модерністки. Імперська думка про славетну представницю роду Косачів була однозначною – не має права бути в українській культурі, яку «заново під’єднала до європейської мережі». У Лесині прижиттєві часи, а згодом за радянського панування вилученню підлягало найцінніше – листи й націозорієнтовані тексти письменниці. Настав час їх повернути, що й було зроблено в масштабі 14-томного зібрання нецензурованих творів Лесі Українки – проекту, в якому взяли участь близько 30 найкращих фахівців у відповідній галузі.

  Другим доповідав д.філол.н., проф., Лукаш Скупейко. Досліджуючи проблему Лесі Українки й християнства, науковець спростовує обидві крайнощі, в які впадають косачезнавці: приписують Лесі глибоку релігійність або наполягають на її атеїзмі, несприйнятті та критиці релігії. «У намаганні виходу з цієї дилеми слід враховувати те, що драма Лесі Українки – це не драма життя, яка зазвичай зорієнтована на сюжет і подієвість, а філософсько-символічна драма, для якої важливе ставлення до події та її осмислення». Всі ці ознаки вказують на модерністське світовідчуття письменниці. Під кінець виступу пан Лукаш детально проаналізував поезію «Грішниця», а також назвав інші твори Лесі Українки, в яких розкривається «особистість мислительки-гуманістки, яка прагнула пізнати любов у всіх виявах».

  Наступним спікером пленарного засідання був проф. Юрій Ковалів. Науковець розповів про творчість Агатангела Кримського та Лесі Українки в контексті парадоксів раннього українського модернізму. Аналізуючи природу модерністської прози письменниці, професор зазначив: «...аналіз душевних перепитій покладено на читача... Леся Українка стала першою у новелах вираження, коли зовнішні події зведені до мінімуму», відповідно – більша увага приділяється внутрішній структурі, емоційному стану персонажів.
  Серед запрошених до участі гостей була й Марина Гримич – д. істор. н., письменниця. Тема її доповіді стосувалася антропологічного аспекту Бейруцького циклу оповідань Агатангела Кримського. Дослідниця зазначила, що «у сучасній науці трансдисциплінарність стає звичайною практикою, але раніше у різних академічних дисциплінах працював саме Кримський...». Перебуваючи в Лівані, «менеджер у науці» був пильним спостерігачем, який за допомогою художньої форми створив «своєрідний воркшоп», в якому передав «специфіку комунікації в тогочасному Бейруті».

  Не менш цікавим був виступ грузинського колеги д.філології Іване Мчеделадзе з Науково-навчального Центру україністики Тбіліського університету. Він представив увазі аудиторії доповідь про листування грузинських вчених із Агатангелом Кримським, наголосив на встановленні правильних акцентів у процесі сприйняття грузинської літератури. Ці ідеї можуть стати поштовхом до важливих досліджень, а також нового етапу співпраці з Грузією в галузі гуманітаристики.

  Наступним до слова був запрошений Рауль Чілачава – професор і дипломат, випускник і колишній професор Шевченкового університету. Дослідник розповів про шлях Лесі України до Грузії, який почався зі знайомства з квартирантом Косачів – Нестором Гамбарашвілі. Саме він зацікавив поетесу розповідями про історію своєї батьківщини, а згодом, через хворобу, вона потрапила в Батумі. «Повітря Грузії подарувало Лесі 10 років життя», - зазначив перекладач і додав, що ця обставина, на жаль, не сприяла входженню теми грузинської культури у творчість письменниці. Це було зумовлено, на думку доповідача, неякісними російськомовними перекладами, з якими доводилося мати справу Лесі, оскільки грузинської не було серед близько десяти мов, які вона знала.

  Останньою на пленарному засіданні виступила проф. Олена Романенко. У доповіді «Образ Лесі Українки в українській масовій культурі» дослідниця представила дві моделі сприйняття письменниці читачами та пересічними людьми, малознайомими з творчістю Лесі. Перша модель – образ витонченої аристократичності, що побутує серед зрілої аудиторії, а також сучасний підхід до постаті культурної діячки – від поп-арту до колажування та інших художніх практик, які з готовністю сприймає переважно молодь. «Нова модель – провокація, що стимулює інтерес і спонукає замислитися над тим, якою ж вона була – Леся Українка?». Згадала Олена Віталіївна і про знакові стандартні уявлення, що закріплюються і працюють дієво – мужність, тілесна та духовна нескореність поетеси.

  Наприкінці пленарного засідання конференції всі бажаючі змогли висловитися з приводу виступів одне одного, а також продовжити обговорення заявленої в програмі проблематики на секційних засіданнях.

  Анна Мукан, Катерина Дацюк

 • Круглий стіл до 90-річчя від дня народження В.Короткевича

  Запрошуємо взяти участь у роботі круглого столу «БЫЎ. ЁСЦЬ. БУДУ. – БУВ. Є. БУДУ.» - ДО 90-РІЧЧЯ від ДНЯ НАРОДЖЕННЯ ВОЛОДИМИРА КОРОТКЕВИЧА.

  Захід відбудеться 25 листопада 2020 року (початок о 10 год.) у рамках проведення щорічних «Короткевичівських читань» в Інституті філології Київського національного університету  імені Тараса Шевченка в онлайн-форматі у зв’язку з обмеженнями на проведення масових заходів в Україні.

  Тематика для обговорення:

  1. Володимир Короткевич і Україна;
  2. Твори Володимира Короткевича мовами народів світу;
  3. Володимир Короткевич і сучасна східнослов’янська історична проза;
  4. Творча спадщина Володимира Короткевича у критичній проекції ХХІ ст.;
  5. Мова творів Володимира Короткевича;
  6. Володимир Короткевич – поет;
  7. В. Короткевич і розвиток масової літератури у СРСР 80 – 90 років ХХ ст.;
  8. Проблема історичної пам'яті та національної ідентичності у творчості Володимира Короткевича та інших письменників слов’янського зарубіжжя;
  9. Володимир Короткевич і становлення нових жанрів у білоруській літературі ХХ ст.;
  10. Популяризація спадщини В.С. Короткевича в Білорусі та за її межами.

  Робочі мови - всі слов’янські

  Для участі просимо до 23 листопада 2020 року надіслати заповнену анкету учасника на електронну адресу оргкомітету bel_centr@ukr.net із зазначенням теми листа «Круглий стіл «Быў. Ёсць. Буду – Був. Є. Буду».

  Учасники матимуть змогу опублікувати статті, оформлені згідно редакційних вимог, у Збірнику матеріалів Круглого столу за кошти спонсорів.

  Адреса оргкомітету: Інститут філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Центр білоруської мови і культури імені Володимира Короткевича: бульвар Тараса Шевченка, 14, к. 111, м. Київ.

  Координатор круглого столу: директор Центру білоруської мови і культури імені Володимира Короткевича Стеблина Леся Миколаївна

  Відповідальний секретар: Скворцова Тетяна Олександрівна
  Телефон: +38 044 239 33 73
  Е-mail: bel_centr@ukr.net

  Більше інформації про оформлення публікації - нижче у прикріпленому файлі.

 • З твого лиця букет троянд зробити можна З волосся гілку гіацинту звити можна…

  Такі поетичні рядки прозвучали сьогодні під час проведення в онлайн-режимі науково-практичного семінару з нагоди Дня вшанування видатного перського суфійського поета Джалалледдіна Румі. Семінар провели студенти і викладачі перської мовної секції кафедри мов і літератур Близького та Середнього Сходу на базі Центру іраністики Інституту філології КНУ імені Тараса Шевченка.

  Відкрила урочистий захід завідувач кафедри мов і літератур Близького та Середнього Сходу та директор Центру іраністики доц. Мазепова О.В.

  З вітальним словом до присутніх звернувся аташе з питань культури Посольства Ісламської Республіки Іран в Україні пан Хаді Заргярі, наголосивши на величезному значенні творчої спадщини Дж. Румі як для перської, так і для світової літератури. Далі доцент кафедри Маленька Т.Ф. виступила з доповіддю на тему «Великий Моуляна: перська суфійська поезія від Туреччини до Індії».

  Студентка 4 курсу Мельник Юлія запропонувала присутнім переглянути цікаву презентацію про життєвий шлях видатного поета. Відтак учасники семінару мали нагоду подивитися пізнавальний відеофільм про роль духовного наставника Шамса Табрізі в житті Моуляві.

  Лучко І.М. виступила з презентацією «Переклади Дж. Румі в Україні», детальніше зупинившись на перекладах відомого сходознавця та свого вчителя Яреми Полотнюка.

  Студентка 2 курсу Петрук Вероніка продекламувала газель Румі у перекладі Я. Полотнюка, а студентка 4 курсу Азіз-Джан Марія прочитала власний переклад газелі видатного автора.

  Доц. Бочарнікова А.М. виступила з доповіддю на тему «Ритміка в поезіях Моуляві». Продовжила захід аспірантка кафедри Сопільняк Світлана з презентацією, присвяченою видатній поемі Румі «Духовне маснаві». Вона продекламувала уривок з цієї поеми разом з перекладом. Слідом за нею студенти 3 курсу Пилипенко Катерина, Суровцева Оля, Сулейманов Іса та Влад Собора прочитали цікаве та дотепне оповідання з цієї поеми про розумного птаха.

  Завершився науково-практичний семінар змістовною доповіддю доц. Конончук О.М. на тему «Місце поховання Джалалледдіна Румі в Конії як історична та мистецька пам’ятка і місце паломництва». Модератором заходу була Левчин І.Д.

  Семінар відбувся у теплій та дружній атмосфері, а наші студенти та викладачі продемонстрували чудове володіння словом.

 • Емоційний інтелект у лінгводидактиці

  Концепція соціального й емоційного навчання (SEL) є сьогодні осердям навчальних програм в університетах Європи та США. Формування емоційного інтелекту (EQ) в лінгводидактиці є плідною нивою, на якій співпрацюють студенти та викладачі Інституту філології, вчителі-філологи та школярі. Це продемонстрував ІV Науково-методичний семінар «Лінгводидактика в загальноосвітній школі України: інтеграція науки і практики», проведений кафедрою методики викладання української та іноземних мов і літератур 1 листопада 2019. Напрямок семінару – формування і розвиток емоційного інтелекту учнів у курсі української мови в середній школі – згуртував найкращих учителів-філологів, які розповіли студентам і магістрантам спеціальності «Освіта» про свої ідеї проведення інтегрованих уроків, заходів, навчальних технологій з української мови. Завідувач кафедри професор В’ячеслав Шовковий привітав учасників семінару і наголосив на необхідності популяризувати ідею емоційного навчання ще на етапі університетської освіти вчителя. Куратор освітніх курсів з української мови для майбутніх вчителів, професор Олеся Любашенко розповіла про навчальні моделі та кооперацію на основі дослідження Роджера Вайсберга, керівника Спілки академічного, соціального та емоційного навчання при Іллінойському університеті в Чикаго. А далі низка зіркових представників філологічної спільноти – вчителі української мови Ірина Космідайло, Оксана Ющенко, Юлія Набок-Бабенко, Тетяна Резнік узялися ділитися досвідом інтегрованих форм навчання української мови. Як виховувати гордість і патріотизм, простежити славне і драматичне в інтегрованому навчанні української мови та історії й географії України? Як навчитися переживати радість і смуток,насолоду і закоханість у звуках і мелодіях, та водночас активізувати запам’ятовування навчального матеріалу і підготувати старшокласників до ЗНО в інтегрованому навчанні української мови і музики? Як відчути шкоду і біль, завдані ненавистю, образою, ревнощами та помстою на інтегрованому уроці української мови й української та світової літератур? Як отримати задоволення від роботи в команді, пережити спільний успіх та побороти індивідуалізм в інтегрованому навчанні української мови і математики? На ці питання корпус кафедри, учителі та студенти активно шукали відповідь протягом семінару. А водночас розвивали і власну емоційну компетенцію, без якої неможлива педагогічна діяльність як улюблена професія.

  Матеріал надано кафедрою методики викладання української та іноземних мов і літератур

  Фото - Валерій Попов

  Категорії: 
 • Відбувся круглий стіл "Мовні маніпуляції та засоби протидії"

  8 листопада в межах Міжнародної наукової конференції "Мова як світ світів. Граматика і поетика текстових структур" відбувся круглий стіл "Мовні маніпуляції та засоби протидії". Його цього разу провели у форматі лінгвістичного клубу "ЗМовники". Модерувала Оксана Мацько. Основним доповідачем був Олександр Бондаренко, доцент кафедри російської філології. В обговоренні брали участь науковці Інституту філології Ганна Черненко, Людмила Кравченко, Тетяна Доній.

  Існують різні маніпулятивні технології. Олександр Бондаренко розповів про 17 найпопулярніших. Є комерційні, і політичні, і масові маніпуляції. Олександр Олександрович каже, що дієва маніпуляція суспільством у цілому. Важливий пункт стратегії: людина не повинна розуміти, які технології проти неї застосовують. Нині масами маніпулюють в Україні та в усьому світі за допомогою культурного контенту, освіти, тренінгів. Стратегії застосовують комплексно, а не по одній. Людмила Кравченко погоджується з Олександром Бондаренком: фундаментом ментальності є мова, релігія, історія та культура. Зараз Росія, окрім фізичної зброї, загрожує Україні маніпулятивними технологіями. Людмила Олександрівна говорить про "операції спецслужб недоімперії" і закликає бути пильними, адже протистояти маніпуляціям складно.

  Отже, серед найдієвіших маніпулятивних технологій сьогодення:

  - невиправдане, нефахове використання наративів сьогодення;
  - інформаційне засмічення;
  - штучне створення напруги в суспільстві, резонансної негативної ситуації, аби був привід посилити контроль, зменшити свободу слова чи дій людей;
  - поступовість, а не раптовість, непопулярних кроків;
  - відтермінування виконання небажаного для суспільства кроку (це буде пізніше, отже, зараз протестів ніхто не збиратиме);
  - інфантилізація суспільства (навіть серйозного слухача певними інтонаціями, словами, аргументами доводять до стану довірливої дитини);
  - emotio – ratio; навіювання проти когось;
  - "дебілізація" суспільства;
  - мода на посередність (словом "модно" прищеплюється невихованість, ницість, неерудованість);
  - частковість правди (в СРСР пропорція правди до брехні становила 60/40, у сучасному Західному світі – 90/10, найбільш уживана в нас – 50/50);
  - Навішування ярликів (особисте оціночне судження стає основною інформацією для глядача або читача, нанизують кілька "ярликових" означень);
  - велика кількість прогнозів;
  - підміна понять та створення образу ворога;
  - формування також образу "єдиного лідера", месії, який усіх порятує.

  Частково ці маніпулятивні техніки – з арсеналу колишнього КДБ. Названі маніпуляції досліджував Ноам Хомський, професор Масачусетського університету.

  Наприкінці зустрічі Олександр Бондаренко дав кілька поряд, як захищатися від впливу на свідомість:

  - Не беріть смартфон у руки, коли щойно прокинулися.
  - Обмежте користування соцмережами до певного відсотка.
  - Вимкніть усі сповіщення та підписки на новини.
  - Ігноруйте всілякі тести, вікторини, опитування: це механізм вивчення вас.
  - Не бійтеся проґавити щось важливе, бо справді важливе дійде до вас. Інше –зайве, метушня.

  Студенти й викладачі ставили багато запитань доповідачу. І вирішили, що розмова про мовні маніпуляції триватиме: Оксана Мацько запросила Олександра Бондаренка виступити на "Змовниках" через місяць. Стежмо за анонсами!

  Текст - Юлія Кузьменко. Фото - Юлія Кузьменко, Валерій Попов.

 • В Інституті філології відбувся круглий стіл з нагоди 90-річчя Дмитра Павличка

  6 листопада в Інституті філології КНУ імені Тараса Шевченка відбувся круглий стіл з нагоди 90-річчя Дмитра Павличка. Захід організували професори Оксана Сліпушко та Надія Гаєвська за підтримки ректора Київського університету та директора Інституту філології. Вшанувати видатного українського поета, перекладача, державного і громадського діяча, вірного сина України прийшли понад 200 студентів і викладачів. А також – письменники, громадські та культурні діячі, науковці, учні столичних коледжів і шкіл.

  Захід відкрив директор Інституту філології професор Григорій Семенюк. Він окреслив основні віхи творчого та громадсько-політичного шляху письменника. «Якщо найбільшим надбанням Дмитра Павличка є його книжки, то найважливішою подією в житті він вважає установчий з’їзд Народного Руху і проголошення незалежності України. Його діяльність – це боротьба за мову, націю, Українську державу», – сказав Григорій Семенюк. І згадав, що вагоме місце в становленні Дмитра Павличка належить Тарасу Шевченку. «Заповіт» Кобзаря ювіляр однаково палко декламував на шкільній лаві й з трибуни під час Революції Гідності та Євромайдану.

  Від імені ректора Київського університету імені Тараса Шевченка Дмитра Павличка привітав проректор, професор Петро Бех. Він наголосив, що святкування ювілеїв українських класиків – це вияв пошани до їхнього творчого спадку.

  «Сьогодні ми вшановуємо героя нації, апостола української історії, який поклав слово в фундамент нашої держави – Акт проголошення незалежності України, –сказав Юрій Щербак, голова Комітету з національної премії України імені Тараса Шевченка. Пан Юрій зазначив, що «не довгий вік, а висота ідей, сила правди, потужність таланту і нестримна енергія руху визначають людину. А довгий вік в поєднанні з високою від Бога активністю творять дивовижне явища, яким є Павличко». Колега по перу й щирий друг Дмитра Васильовича поставив ювіляра в один ряд з Вінстонтом Черчиллем, Іваном Павлом II, Андре Мальро, Сен-Жон Персом – геніями свого часу, які отримали світове визнання. «Павличка ніхто не кликав у політику. Він сам увірвався в неї як кульова блискавка, створивши з нуля українську дипломатію», – сказав Юрій Щербак. Він познайомився з Дмитром Васильовичем більше шісдесяти років тому. Обидва були свідками окупації Чехословаччини Радянським Союзом, разом мандрували Польщею, будували українську зовнішню політику, не підпорядковану московським інтересам, були учасниками трьох революцій в Україні.

  «1964 року Дмитро Павличко прийшов у цей корпус на факультет журналістики і викликав фурор серед студентської молоді: таким було сприйняття його неймовірної поезії з шаленою енергією. Павличко яскраво присутній у всьому, за що береться», – згадав письменник, літературознавець, громадський діяч Михайло Слабошпицький. Він наголосив, що «історія життя Дмитра Павличка – це документ епохи Радянської України”.

  Про свої враження від знайомства з Дмитром Павличком розповів поет Павло Мовчан. «Той, хто бачився з Павличком, залишається назавжди опромінений ним», – сказав пан Павло і додав, що ювіляр давно заслуговує на Нобелівську премію. Однак його геніальна творчість недостатньо перекладена й це велика ганьба для України. Павла Мовчана вражає «неймовірна відповідальність письменника»: «Поет знає мову Всесвіту і не втрачає постійний контакт з Богом. Поезія Павличка – це постійна вібрація нації, чутлива до всього». Дмитру Васильовичу немає потреби збуджувати різними методами своє тіло й свідомість для творчості, адже його душа – це постійна мембрана. Він не може замикатися і тікати в еліптичний світ. Його поезія щира та надзвичайно відверта.

  Голова Спілки письменників України Михайло Сидоржевський також привітав ювіляра й наголосив, що ми досі не усвідомлюємо вагового значення присутності Дмитра Павличка в громадсько-політичному й культурному житті України. «Ріка забуття забирає багато політиків, але в пам’яті історії залишаються будителі духу, світочі, лідери національної еліти. Дмитро Павличко – один із них», – зауважив пан Михайло.

  Про світоглядну й творчу спорідненість двох сподвижників української культури – Дмитра Павличка та Івана Франка – розмірковував директор Інституту НАН України академік Микола Жулинський. Він назвав дві константи в творчості й громадській діяльності Франка й Павличка – це нація та мова. «Місією Франка було творити з нації культурну систему. Весь творчий процес Дмитра Павличка – його поезія, переклади, літературознавчі розвідки – все це також спрямоване на те, щоб формувати націю в культурний організм», – сказав пан Микола.

  Нетитулованим академіком назвав Дмитра Павличка членкор НАН України, професор Ростислав Радишевський. Він підготував доповідь «Дмитро Павличко – полоніст». Професор визнав ювіляра справжнім амбасадором по духу, а не лише за офіційним званням. Дмитро Павличко добився встановлення пам’ятника Тарасу Шевченку у Варшаві й Юліушу Словацькому в Києві. А ще видатний письменник був причетний до відкриття в Кременці єдиного у світі літературно-меморіального музею польського поета. До речі, його завідувач Тамара Сеніна також приїхала вшанувати українського митця. Крім спогадів про робочі зустрічі з ювіляром, вона привезла подарунки – картину з виглядом Кременця й книжку з перекладами творів Юліуша Словацького.

  Професор Львівського національного університету імені Івана Франка Ярослав Гарасим виголосив пересипану метафорами й афоризмами доповідь про творчість ювіляра - "Врожаї розораного серця: україніка Дмитра Павличка". У ній йшлося про громадсько-політичну лірику Дмитра Павличка, яка надихала й спонукала багатьох його однодумців до рішучих дій на благо своєї країни.

  Дмитро Чистяк, доцент Київського університету, продекламував вірш ювіляра «Долиною туман тече…» у власному перекладі на французьку. Він також презентував видання цією мовою віршів Дмитра Павличка, яке вийшло за підтримки Станіслава Довгого. «Ваша творчість буде ширитися у франкомовних світах», – запевнив пан Дмитро.

  Останнім слово взяв Дмитро Павличко. Він подякував організаторам і гостям круглого столу за теплу зустріч і дружні виступи. Поет зізнався, що досі пише вірші й один з останніх присвятив керівнику руху за незалежність Індії, основоположнику філософії ненасилля Махатмі Ґанді. Другого вересня світ відзначив 150 років від дня народження індійського політичного діяча. Дмитро Павличко в поезії веде духовний діалог зі східним мислителем, закликає останнього зупинити потоки крові, якими просякнута сучасна Україна. Також ювіляру імпонує ідея Ґанді про єдність народу в боротьбі з ворогом: «Якщо ми будемо почуватися самими собою, нас ніхто не переможе. Це головна наша оборона». Насамкінець Дмитро Васильович прочитав поезію «Намет» зі своєї збірки «Вірші з Майдану». Вона прозвучала свіжо й полум’яно, як і вся позачасова творчість велета духу, живого класика Дмитра Павличка. текст Анна Мукан, фото Валерій Попов, Юлія Кузьменко

 • Інноваційна лінгвістика, мемознавча вікторина та конкурс творчих робіт: в Інституті філології відбувся науковий фестиваль

  25 жовтня в Інституті філології відбувся щорічний науковий фестиваль, організований кафедрою стилістики та мовної комунікації.

  У межах «STYL-M-K-FEST-2019» відбувся круглий стіл «Інноваційна парадигма сучасної лінгвістики» (модератор – завідувач кафедри, член-кореспондент НАНУ Лариса Шевченко), на якому обговорили актуальні лінгвістичні проблеми: юрислінгвістики та лінгвістичної експертології соціальних мереж (професор Національної академії СБУ Лариса Компанцева), сучасної акцентології (доцент Чорноморського національного університету Сергій Пономаренко), медіалінгвістики (доценти Київського університету Дмитро Сизонов, Ольга П’ятецька, Оксана Луценко; асистенти Київського університету Майя Булах, Ольга Плясун), мови права та дипломатії (доцент Національної академії СБУ Олена Соболєва) та ін. Участь в дискусії взяли студенти, аспіранти, викладачі Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

  «Мемознавча вікторина. Медіа та політика» - спільний проєкт Студентського парламенту Інституту філології та нашої кафедри. Ведучі – Дарина Стафійчук та Владислав Бібік. Команди імені Майкла Щура та імені Яніни Соколової, понад сотня інтернет-мемів та безліч позитивних емоцій – от із чого складалася наша сучасна вікторина. Перемогли мемознавці команди імені Яніни Соколової.

  На фестивалі презентовано інноваційний словник «Нові слова та фразеологізми в українських мас-медіа» Лариси Шевченко та Дмитра Сизонова спільно зі студентами спеціалізації «Медіалінгвістика». До третьої частини словника увійшло понад три сотні нових слів та фразеологізмів із різних медіаджерел.

  До початку фестивалю був проведений загальноуніверситетський конкурс творчих робіт до 200-річчя від дня народження Пантелеймона Куліша. Лауреатами конкурсу стали: Юлія Пелещишин (1 курс, Інститут філології; керівник – асист. Майя Булах); Владислав Шелепко (1 курс, юридичний фак-т; керівник – асист. Станіслава Овсейчик); Алла Тишківська (1 курс, юридичний фак-т; керівник – доц. Леся Гливінська), Поліна Семікіна (1 курс, Інститут високих технологій, керівник – доц. Леся Гливінська); Олександра Омелько (1 курс, юридичний факультет; керівник – доц. Ольга П‘ятецька); Катерина Захарченко (1 курс, філософський факультет; керівник – доц. Ольга П‘ятецька); Катерина Гошовська (1 курс, Інститут філології; керівник – доц. Тетяна Андрєєва).

  Наступний фестиваль буде ювілейним; він відбудеться у жовтні 2020 року.

  Інформацію надала кафедра стилістики та мовної комунікації. Фото Валерія Попова.

 • Запрошуємо на ХІІ Грінченківські читання

  6 грудня 2019 року відбудеться Всеукраїнська наукова конференція (ХІІ щорічні Грінченківські читання) «Борис Грінченко: людина на тлі епохи»

  Під час конференції заплановано роботу круглого столу: «Місця пам’яті» та постать Бориса Грінченка крізь призму сучасних комемораційних практик».

  Місце проведення конференції: Київський університет імені Бориса Грінченка м. Київ, вул. Маршала Тимошенка, 13Б.

  Робоча мова конференції - українська.
  Для участі у конференції необхідно до 25 листопада 2019 року заповнити реєстраційну форму учасника конференції.

  Детальніше - в інформаційному листі.

 • «Російсько-українська війна стане в майбутньому частиною попкультури»

  23 жовтня в Інституті філології КНУ імені Тараса Шевченка відбувся міжнародний круглий стіл на тему «Війни і конфлікти як проблема сучасної цивілізації – рефлексії та культурний контекст». Захід організував Інститут філології спільно з Зеленогурським університетом, Інститутом польської філології та Польсько-українським центром гуманітарних досліджень. Доповіді учасників мали міждисциплінарний характер і стосувалися рефлексій війни не лише в літературному дискурсі, а й у сферах віртуальної реальності, фотографії, театру, філософії, історії, психології.

  «Не зважаючи на цивілізаційний поступ, ми маємо чимало гарячих точок на мапі світу. Війни входять у наш розум, проникають у культурний простір, стають його складовою», - відкрила круглий стіл Наталія Салтовська, доцент кафедри фольклористики Інституту філології. Рефлексії на воєнні події можемо спостерігати щонайменше у трьох площинах. Це народна творчість, авторська літературна інтерпретація та меморат – особливий тип нарації, те, що фіксує пам’ять учасників і очевидців бойових дій.

  Виступ Богдана Троха, доктора габілітованого, професора Зеленогурського університету, стосувався трансформації значення карткових і відеоігр, створених за мотивами російсько-української війни. «Настільна гра вже не є просто розвагою. Як би не парадоксально це звучало, сьогодні гра розкриває очі гравця на реальність, спонукає мислити, шукати причинно-наслідкові зв’язки в подіях», - переконаний науковець. Доповідач для прикладу взяв три гри, пов’язані з подіями Євромайдану, Революції Гідності та окупації Донецька. Відео і карткові продукти розроблені в Польщі та Бельгії. Основний посил розробників ігр – незаангажовано показати конфлікт двох ворогуючих сторін (Росії та України). У цих іграх немає переможців у традиційному сенсі. Наприклад, у кінці відеогри «Battle for Donetsk» (LuGosStudios) з’являються слова: «Гра закінчена. Ви виграли битву, але програли гру. Багато цивільних було вбито» (пер.з англ.). Такий продукт попкультури як карткові й відеоігри з площини розважальної переміщається у площину інформаційну. «Людина , яка грає у ці ігри, має обмежені знання про реальність, у якій живуть учасники протистоянь на екрані, але вона розуміє моральну сторону їхнього конфлікту», - переконаний Богдан Троха. Цей продукт розважальної індустрії має всі шанси розвінчати стереотипи щодо українців, які склалися у багатьох країнах завдяки заангажованій внутрішній політиці. Як приклад, професор Зеленогурського університету наводить твори Генрика Сенкевича про україно-польські протистояння. Сучасний світ приніс людству зміни не лише у веденні війни (гібридний вид). Трансформації зазнала й культурна сфера життя суспільства. Традиційні канали зв’язку з рецепієнтами потроху втрачають свою актуальність. Арсенал засобів впливу на аудиторію розширюється завдяки, зокрема, й іграм. Тому класична книга «Homo Ludens» (Людина, що гра’ться) Йогана Гейзинги сьогодні стає знову актуальною, а попкультура продукує нові способи пізнання дійсності нарівні з традиційними видами мистецтва. «Російсько-українська війна стане в майбутньому частиною попкультури», - підсумував Богдан Троха.

  У доповіді Тетяни Рязанцевої , доктора філологічних наук, провідного наукового співробітника Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України, йшлося про дискурс війни у поезії Олекси Стефановича. Науковець виокремила фактографічність і релігійність основними рисами мілітарної поезії діаспорного письменника. Патріотична тематика глибоко переплетена з релігійною через глибоко християнську свідомість автора, в якій Україна постає місцем спілкування Бога з людством в екстремальних ситуаціях.

  Про циклічність часу й історію війн як вічної боротьби двох людських принципів – егоїзму та альтруїзму йшлося у доповіді Олени Поліщук, доктора філософських наук, професора Житомирського державного університету імені Івана Франка. «Коли прийде Армагеддон чи апокаліпсис, ми можемо його не помітити, бо в цей час будемо жити», - переконана науковець з огляду на те, що історія людства – це історія війн. Будь-яка війна спонукає людину повернутися до свого природнього начала, інстинкту завойовника. На заваді цьому стає таке цивілізаційне надбання, як альтруїзм, милосердя. Конфлікт цих двох принципів лежить в корені будь-якої боротьби й визначає її результат. На прикладі новели Олександра Довженка «Маки» Олена Поліщук проаналізувала одну з перших літературних спроб осмислити Другу світову війну в українській літературі.

  Про літературу екстремального досвіду підготувала виступ Марина Рябченко, кандидат філологічних наук, співробітник Інституту філології. Доповідачка з початку війни на Сході України брала активну участь у волонтерському русі, допомагала реабілітації поранених воїнів. Тому тему війни вона досліджує не лише як філолог, а й як очевидець. Марина Рябченко аналізує твори чотирьох українських авторів, які перебували в російському полоні (Г.Афанасьєв, В.Макєєв, А.Бессараб, С.Захаров). Це художньо оброблені рефлексії особистого «табірного» досвіду чотирьох людей. Кожна з них є важливим документом доби в літературному сегменті.

  Загалом у роботі круглого столу взяло участь понад двадцять науковців. Теми їхніх доповідей демонструють масштаб охоплення однієї із найбільших проблем сучасної цивілізації – війн і збройних конфліктів. Міждисциплінарний характер виступів свідчить про нагальність рефлексії історичних подій різними когнітивними способами.

  Анна Мукан, фото Юлія Кузьменко

 • Анонс круглого столу "Українська національна ідентичність:минуле, сучасне, майбутнє"

  Національна асоціація україністів спільно з Міжнародною асоціацією україністів проводять 5 листопада 2019 р. круглий стіл «УКРАЇНСЬКА НАЦІОНАЛЬНА ІДЕНТИЧНІСТЬ: МИНУЛЕ, СУЧАСНЕ, МАЙБУТНЄ».

  Круглий стіл відбудеться в м. Києві (вул. М. Грушевського, 4, зал засідань Інституту мовознавства ім. О. О. Потебні НАН України, 7-й поверх).
  Початок об 11 год.

  Планована тривалість доповідей – до 15 хв., виступів у дискусії – до 5 хв. Доповіді учасників у круглого столу буде опубліковано у вигляді збірника наукових праць.

  Тематичний план круглого столу
  Українська національна ідентичність:
  минуле, сучасне, майбутнє
  5 листопада 2019 р. (Київ, вул. М. Грушевського, 4)

  1. Еволюція поняття «українська національна ідентичність».
  2. Поняття «національна ідентичність» в науці і в повсякденній свідомості.
  3. Мова як компонент національної ідентичності.
  4. Національна ідентичність і релігія.
  5. Етнологічні й культурологічні аспекти національної ідентичності.
  6. Система освіти й формування національної ідентичності.
  7. Національна ідентичність і законодавство України.
  8. Роль ЗМІ у формуванні національної ідентичності.

Сторінки

Subscribe to круглий стіл