Подорож до міста Ерзурум (стажування доц. Тетяни Маленької)

Завідувачка кафедри Близького Сходу Інституту філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка доц. Маленька Т.Ф. у травні пройшла стажування у Туреччині.

Ерзурум знаходиться у Східній Анатолії, на сході Туреччини. Назва «Ерзурум» походить від Arz-e Rûm — «земля Ромеїв» перською. За римських та візантійських часів місто було відоме як Феодосіополіс, сучасна назва була отримана після його завоювання сельджуками у Манзікертській битві 1071 року. Це адміністративний центр провінції Ерзурум, найбільшої у Східній Анатолії. Місто розташоване на висоті 1757 м та має чітко виражений континентальний клімат.

Ще Олександр Сергійович Пушкін, колись відвідавши це місто, залишив потому наступні рядки:

«Арзрум почитается главным городом в Азиатской Турции. <...> Климат арзрумский суров. Город выстроен в лощине, возвышающейся над морем на 7000 футов. Горы, окружающие его, покрыты снегом большую часть года. Земля безлесна, но плодоносна. Она орошена множеством источников и отовсюду пересечена водопроводами. Арзрум славится своею водою. Евфрат течет в трех верстах от города. Но фонтанов везде множество. У каждого висит жестяной ковшик на цепи, и добрые мусульмане пьют и не нахвалятся.

А. С. Пушкин «Путешествие в Арзрум во время похода 1829 года».

Доцент Маленька Тетяна Федорівна перебувала у відрядженні на запрошення університету імені Ататюрка (м. Ерзурум, Туреччина) з 27.04 2015 р. по 10.05 2015 р. за програмою міжнародного обміну Мевляна МОН Туреччини.

Відповідно до програми «Мевляна» Маленька Т.Ф. пройшла двохтижневе стажування в одному з найбільших вузів Туреччини у столиці Східної Анатолії м. Ерзурум і за звітній період провела 6 пар (лекцій і практичних) на кафедрі перської мови та літератури, а також лекцію перською мовою у форматі конференційного виступу на тему "Поезія Гафеза в Європі та Україні: переклади, дослідження, наслідування мотивів і поетичних форм" для студентів I-IV курсів.

Окрім цього, за попередньою домовленістю з кафедрою російської мови та літератури, Тетяна Федорівна прочитала лекцію для студентів I-IV та аспірантів на тему "Пушкін і Схід: ісламські мотиви в російській поезії XIX – початку XX ст." (російською мовою з послідовним турецьким перекладом), у якій також було проаналізовано подорожній нарис О.С. Пушкіна «Подорож в Арзурум».

Під час відрядження Тетяна Федорівна також провела ознайомчу лекцію "Іраністика в Україні та КНУ імені Тараса Шевченка" (перською мовою) для слухачів курсів перської мови Іранського культурного центру, відкритого за сприяння Консульства Ісламської Республіки Іран в м. Ерзурум.

Тетяна Федорівна зауважила, що подорож в рамках програми «Мевляна» – це не тільки безцінний досвід та незабутні враження, але і налагоджені контакти та запозичений досвід, які в подальшому сприятимуть зміцненню міжнародних зв’язків Україна-Іран-Туреччина та розвитку іраністики в КНУ імені Тараса Шевченка.