За межами пам’яті…(викладач Мічиганського університету (США) Ґрета Юлін прочитала лекцію для тюркологів)

В Інституті філології кандидат наук, викладач Мічиганського університету (США) Ґрета Юлін (Greta Uehling) прочитала лекцію для студентів кафедри тюркології спеціальності «Кримськотатарська мова і література та переклад».

Ґрета Юлін відомий антрополог, працює у США в Мічиганському університеті. Дослідження Ґрети Юлін пов’язані з проблемами міжнародної міграції. Наразі вона працює над проектом з вивчення мови, літератури та культури кримських татар. Крім того, проводить консультації для низки міжнародних організацій, включаючи USAID, USCRI, і «Панорама центр» (Panorama Center).

З вересня 2012 року по квітень 2013 року пані Ґрета була незалежним експертом Організації з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ), Верховним комісаром у справах національних меншин (ВКНМ) у межах проекту «Інтеграція раніше депортованих народів Криму». Наразі пані Грета перебуває в Києві і збирає матеріал для своєї книги «За межами пам’яті» у стінах нашого університету.

Пані Ґрета так розповідає про свою книгу:

– Моя книга розкриває роль, яку зіграла пам'ять та історія у процесі репатріації кримських татар на історичну батьківщину. Я вважаю, що бажання до репатріації виникло у кримських татар завдяки процесу згадування минулого, що змусило татар відчути той зв'язок, яким вони з’єднані один з одним та зі своєю землею. Практика згадування і збирання минулого, у поєднанні з опозиційною історією (я маю на увазі історію, яка не відповідає офіційній Радянській точці зору) переконала кримських татар піти на ризик заради життя у Криму. Як антрополог, я використовувала макрозернисті етнографічні прийоми для того, щоб зафіксувати специфіку, можна сказати «мікро» процеси через які друге і третє покоління досліджувалися з точки зору емоційності та політичної готовності до репатріації. Моя книга містить інформацію про те, яку роль грають приватні спогади, спогади усього соціуму у поєднанні з їхньою інтерпретацією з точки зору історії у процесі повернення татар на їхню історичну батьківщину. Це і головна ідея книги, і сполучна ланка, яку я сьогодні хочу донести до вас.

Студенти із захопленням слухали лекцію пані Ґрети, а викладачі кафедри тюркології із задоволенням надали допомогу та інформацію, яка необхідна для її дослідження.

Кафедра тюркології