Тарас Шевченко - Геній усього світу (до дня перепоховання його праху)

До Дня перепоховання Тараса Шевченка кафедра історії української літератури і шевченкознавства та Всеукраїнський навчально-науковий центр шевченкознавства Інституту філології КНУ імені Тараса Шевченка організували перегляд фільму «Експедиція» Костянтина Коновалова та творчу зустріч із кінорежисером з метою вшанування пам’яті Великого Кобзаря.

18 травня студенти-філологи переглянули фільм «Експедиція» та поспілкувалися з Костянтином Коноваловим, режисером, сценаристом («ТойХтоПройшовКрізьВогонь», «Полювання на Вервольфа», «Альпініст», «Не намагайтесь зрозуміти жінку»), автором роману про Тараса Шевченка «Художник». На зустріч також був запрошений український письменник, поет, перекладач, громадський діяч, член НАН УКраїни, голова Українського фонду культури Борис Олійник, який у фільмі Костянтина Коновалова виступив у ролі коментатора.

Документальну драму «Експедиція» Костянтин Коновалов зняв за написаною спільно з Денисом Замрієм кіноповістю «Художник» до 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка. «Це суто український продукт. Актори, локація (Крим), композитор – все українське, рідне. Відзнятий мною фільм створено на замовлення держави, – розповідає пан Костянтин. – Аби відтворити легендарну подорож Тараса Шевченка Аральським морем, довго вивчав документальні матеріали. Хотілося, щоб дух епохи передавався з історично оригінальних речей. Джерела про життєпис Шевченка брав з інтернету, де наразі викладено багато відсканованих документів із допитів Тараса, мемуарів, листів. І звісно ж звертався до Дмитра Стуса, аби він дозволив користуватися деякими матеріалами з Національного музею Тараса Шевченка».

В основі документальної кінострічки покладено 1848 рік. Розпочинається фільм з того, що в подорож Аральським морем виходить шхуна «Святий Костянтин». На борту цієї шхуни – український поет, петербурзький художник, засланий бунтівник Тарас Шевченко. Спостерігаючи за етапами експедиції, ми знайомимося з документами епохи, слухаємо коментарі трьох експертів – шевченкознавця, директора Інституту літератури НАН України акад. Миколу Жулинського, письменника Бориса Олійника та художника-графіка Василя Перевальського, занурюємося в атмосферу епохи ХІХ сторіччя.

«Тарас Шевченко – це рятівник українців. Нам пощастило з ним. Дякуючи Шевченку, ми відстоюємо свою національну ідентичність та гідність. Хоч стосовно Тараса ходять різні легенди. Проте з першого погляду видно, що він – не простак, а інтелігент не першого покоління. Тарас Шевченко знав більше, ніж сьогоднішній академік. Його рано визнав світ, бо життєва концепція нашого Генія – морально-етична, що властиво не лише українцям, а й людству усього світу», – коментує Борис Олійник на зустрічі зі студентами.

У фільмі гармонічно поєднано документальність та художність. Зокрема ми споглядаємо і дізнаємося, що експедиція Аральським морем – це наукова подорож дослідження островів. Малюнки, створені Тарасом Шевченком, цінні і до того ж створені в імпресіонічній манері. Тому по них можна вивчати ґрунти, природу.

Жанр фільму визначений кінорежисером як документальна драма. І дійсно, переглядаючи кадр за кадром, ми відчуваємо переживання Шевченка, драматизм його долі. Кульмінацією напруження душевних поривань Тараса у кінострічці стає момент, коли після експедиції, чекаючи помилування, Шевченко отримує 5 карбованців. Зневіра… Вона не здолала Тараса Шевченка, він виявився морально сильніший за неї. І ось тому сьогодні він для нас Геній, Борець за українську ідентичність, Поводир…

«Костянтин Коновалов написав чимало сценаріїв до фільмів. Всі вони відомі і високо оцінені кінокритиками та глядачами – зазначила завідувач кафедри історії української літератури та шевченкознавства Оксана Сліпушко. – Документальна драма «Експедиція» також йде світом та поступово знаходить свого іноземного глядача, адже кінострічка вже була презентована в Казахстані, Болгарії, а це є свідчення того, що Тарас Шевченко цікавий і він є не лише українським Генієм, а й усього світу».

Олександра Касьянова