Студентка Ірина Рибчак про кінострічку "Срібна земля. Хроніка Карпатської України 1919 - 1939"

Побутує міф, що Закарпаття ніколи не було патріотичною частиною України, мовляв, воно завжди було під владою інших держав і зараз у регіоні низький національний дух. Фільм "Срібна земля" карколомно руйнує стереотипи. 18 березня у 329 ауд. Головного корпусу о 18:30 відбулася презентація кінострічки Українським інститутом пам'яті та Історичним факультетом нашого університету. Це документальний фільм про створення української незалежної держави на Закарпатті, яка проіснувала одну добу та була знищена союзницею гітлерівської Німеччини Угорщиною. Захід відбувся за участі істориків Олександра Пагірі, Івана Патриляка та Олександра Зінченка.

Олександр Пагіря - колишній студент та аспірант Історичного факультету нашого університету. Він був головним консультантом під час зйомок фільму у 2012 році. Сам Олександр народився у місті Ужгороді, обласному центрі Закарпаття, тому відчувається його вклад у роботу над фільмом. Кадри минулого і сучасного, коментарі очевидців подій, цікаві історичні факти - знімальна група попрацювала на славу. Якщо до цього Ви не сприймали Закарпаття більше, ніж туристичну частину України, то фільм відкриє для Вас нові грані для роздумів.

По закінченню перегляду Олександр Пагіря із радістю відповів на запитання студентів, а їх було чимало:
- чи мав Августин Волошин вибір під час проголошення одноденної незалежної держави;
- звідки походить слово "русин";
- чому Румунія, Угорщина, Чехо-Словаччина і навіть Німеччина всіляко намагалися протистояти проголошенню незалежності Карпатської України;
- чи підтверджені факти розстрілу солдатів загону "Карпатська Січ" після приєднання Закарпаття до складу УРСР
- чому Сталін назвав прилучення "приєднання козявки до слона" та багато інших.
Цікавою, навіть містичною можна назвати заувагу пана Олександра щодо пісні "Пливе кача", яка звучить у кінці стрічки: "Ми знімали фільм задовго до подій на Майдані. Звукооператор підібрав пісню, яку завжди наспівував. Сам він був учасником революції Гідності. Можливо, саме тому вона стала символом боротьби".

Отже, щоб розвіяти сумніви та відкрити для себе Закарпаття по-новому, рекомендуємо переглянути фільм. 19.03.15

Посилання на фільм https://www.youtube.com/watch?v=5fN4EyWmlZs

Ірина Рибчак