Тарас про Тараса: зустріч з режисером фільму «Кобзар. Історія однієї книги»

13-го о 13й в Інституті філології розпочалася розповідь Тараса про Тараса. Зустріч організувала кафедра історії літератури та шевченкознавства на чолі з Оксаною Сліпушко на честь відзначення 201-ї річниці від дня народження Тараса Шевченка у рамках Міжнародного круглого столу «Всесвіт Тараса Шевченка».

Випускник відділення україністики Інституту філології, а тепер Секретар Національної спілки кінематографістів України Тарас Ткаченко зняв спільно із режисером Сергієм Сотниченком на власний сценарій фільм «Кобзар. Історія однієї книги», присвячений 200-літтю від дня народження Тараса Григоровича Шевченка.

За словами режисера задум був об’ємним, але через обмеженість часу (зйомки проводилися у майданному січні 2014 року на студії Fresh Production) довелося «запихнути веcь сир в один вареник», тому основний акцент у фільмі зроблено сааме на прижиттєвих виданнях «Кобзаря», а більше - саме на першому, 1840 року. Тарас Ткаченко відмовився від того, щоби Тараса Шевченка у фільму грав один, загримований до ідентичності, актор, він просто вирішив показати у документальному фільмі два плани інтерв'юверів: один – коло наших сучасників (науковці, керівники архівів), другий – коло сучасників Шевченка (актори, що відтворювали шлях видання першого«Кобзаря»). Ну а вже обидва плани поєднував Андрій Куликов, який читав основний текст.

Фільм викликав жваве обговорення присутніх науковців Інституту філології на показі. Валерій Федорович Чемес відзначив неповторність «персоніфікованої хроніки», а от Світлані Володимирівні Задорожній не вистачило у документальному фільмі текстів самого Тараса Шевченка. Однак у режиссера, сценариста і філолога-україніста за першою освітою – своє бачення створеної картини.

Що свого часу підштовхнуло Тараса Ткаченка полишити наукову діяльність і стати режиссером? Cherchez la femme. Яка історія першого видання «Кобзаря»? Шукайте у фільмі.

Каріна Дорошенко, аспірантка ІФ