Сучасний погляд на Тараса Шевченка (мистецька інтерпретація)

Поховайте та вставайте,
Кайдани порвіте
І вражою злою кров'ю
Волю окропіте.
І мене в сім'ї великій,
В сім'ї вольній, новій,
Не забудьте пом'янути
Не злим тихим словом.

Із «Заповіту» Тараса Шевченка

Нині рядки із Шевченкового «Заповіту» як ніколи актуальні. Українці сьогодні будують нову державу – незалежну, правдиву, нетерпиму до свавілля, таку, про яку мріяв Тарас Шевченко. Творячи «сім’ю вольну, нову», український народ по-новому інтерпретує образ Тараса, поміщає його у сучасний вимір, ніби наближаючи до себе. Новий погляд на Тараса Шевченка яскраво продемонстрували 11 березня в Інституті філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка з нагоди Міжнародного круглого столу до 201-ї річниці від дня народження письменника. Організатори – кафедра історії української літератури і шевченкознавства та Всеукраїнський навчально-науковий центр шевченкознавства Інституту – презентували арт-проект «В сім’ї вольній, новій». Всесвітньовідомі картини українських художників – Андрія Єрмоленка, Юрія Шаповала, Олега Шупляка та Наталії Гузій – об’єднав в одній залі образ Тараса. На полотнах український геній поданий у незвичних іпостасях. Андрій Єрмоленко, для якого Шевченко є генієм, пророком і бунтівником, Тараса подав в одязі Елвіса Преслі, козаком-анархістом, індійським вчителем-пророком. Цікавим для прочитання виявився і живопис Юрія Шаповала, де Тарас – індіанський вождь племені, на барикадах з шиною в руках. Привернули увагу на виставці й двозори Олега Шупляка, крізь які спостерігаємо прояви різноманітності та багатоплановості життя, відчуваємо, що картини можуть говорити. Також відвідувачі виставки змогли побачити образи із «Кобзаря» у писанкарстві Наталії Гузій.

Тарас Шевченко – це не лише літературне явище, свідченням чого стала презентована виставка картин. Шевченко – живий, звучить нині скрізь. Він сьогоднішній світовий феномен, образ якого не вичерпує себе.

Олександра Касьянова,
Фото – Валерій Попов