Сучасна ідентифікація Тараса Шевченка

15 грудня у Мистецькому салоні Київського університету студенти і викладачі, а також запрошені ліцеїсти на відкритті виставки полтавського художника Юрія Шаповала «Як художник – художнику» побачили Тараса Шевченка в незвичних іпостасях: на вулиці Грушевського із шиною в руках, на передовій з автоматом, коли Григорович робить селфі, коли набиває тату Путіну. Виставку організувано з ініціативи та підтримки проректора Володимира Бугрова, кафедри історії української літератури та шевченкознавства на чолі з Оксаною Сліпушко та Всеукраїнського навчально-науковий центру шевченкознавства Інституту філології на чолі з Оксаною Данильченко.

Про автора. Юрій Шаповал – художник-живописець. Надає перевагу техніці пленерного живопису. Народився 10 серпня 1984 р. на Полтавщині. Закінчив Полтавський національний технічний університет. Живе та працює у Полтаві. Учасник всеукраїнських та міжнародних виставок і пленерів: Міжнародної виставки «Зимовий етюд» (2010 р., м. Полтава); Всеукраїнської виставки «Меморіал Куїнжи» (2012 р., м. Маріуполь); Міжнародного пленеру «Виноградна лоза» (2012 р., м. Обзор, Болгарія); Міжнародної виставки художників у м. Помор’є (2013 р., Болгарія); Всеукраїнської виставки Національної спілки художників України «Молоде мистецтво молодої країни» (2014 р., м. Київ); Всеукраїнської виставки «Шевченко-манія» Мистецький арсенал (2014 р., м. Київ).

Презентована експозиція молодого художника складає серію картин під назвою «Григорович». «Посил цієї серії – показати Тараса Шевченка у дещо нестандартних образах, зачіпаючи при цьому проблеми і переживання сучасного українського суспільства», – розповідає Юрій Шаповал про свою виставку «Як художник – художнику». Картини створені у стилі модерн. Це оновлений, «живий Шевченко», якого не вистачає сучасній культурі.

У картинах пана Юрія відсутня фальш і є щемлива гостра нотка – акцент, особливий погляд і настрій. Художник сконцентрований на досягненні поставленої мети. Відчувається, що авторові вкрай важливо передати мовою мистецтва той посил, який став рушійною силою Революції гідності. «Я пейзажист, але коли почався Євромайдан, то я не зміг творити пейзажі. Я не зміг стояти осторонь націєтворення», – зауважив полтавський художник.

За словами проректора Шевченкового університету Володимира Бугрова, презентована серія «Григорович» викликає водночас подив і захоплення. «Ми бачимо себе біля Шевченка, а не його біля нас. Це новий образ Кобзаря. Ця виставка завершує цикл експозицій, присвячених 200-річному ювілеєві Тараса Шевченка. І, як на мене, вона б точно сподобалася нашому Тарасові», – сказав Володимир Анатолійович, відкриваючи презентацію картин «Як художник – художнику» Юрія Шаповала у Мистецькому салоні Київського університету.

«Якби Тарас Шевченко був зараз живий, то він би стояв на Майдані, одним із перших підтримав би Революцію гідності, пішов би на фронт і воював би за світле майбутнє нашої держави. Юрію Шаповалу вдалося побачити Шевченка особливим, майданівським. Презентована експозиція завершує відзначення ювілею Генія і певною мірою визначає майбутнє», – виголосила слово завідувач кафедри історії української літератури та шевченкознавства Інституту філології д.філол.н., проф. Оксана Сліпушко.

На презентацію картин молодого художника завітав також режисер Сергій Проскурня. Юрія Шаповала і талановитого українського режисера об’єднує постать Тараса Шевченка. У своєму фільмі «Тарас Шевченко. Ідентифікація», створеному з нагоди відзначення 200-річчя від дня народження Кобзаря, пан Сергій використав одну з картин Юрія Шаповала. Також обох шевченколюбів об’єднує проблема ідентифікації Поета, яка актуалізувалася з Євромайданом. Зауважимо, що існує декілька канонів Великого Кобзаря – радянський та новітньо-попсовий (наприклад, картини Юрія Шаповала). Український театральний режисер у фільмі демонструє, окрім двох зазначених, також народні уявлення образу Тараса Шевченка, в яких простий український люд ідентифікував поета з легендарними героями та міфологічними постатями. Відвідувачі виставки мали можливість переглянути кінострічку Сергія Проскурні й ідентифікувати по-своєму Тараса Шевченка.

Олександра Касьянова,
Фото – Валерій Попов