9 грудня 1891 року народився білоруський поет Максим Богданович

9 грудня у Білорусі традиційно відзначається річниця з дня народження класика білоруської літератури Максима Богдановича, який народився у цей день у далекому 1891 році.

Більшість людей погодиться з тим, що передріздвяна пора – одна з найбільш таємничих. У цей час, як ніколи, виникає бажання дива. І зовсім не випадково, що у цю особливу, наповнену передчуттям здійснення всіх мрій пору, у Білорусі народився поет Максим Богданович. До сьогоднішнього дня від безсмертних віршів Максима Богдановича, ніби від різдвяної зірки, йде потужне світло геніального Слова.

Максим Адамович Богданович – білоруський поет, прозаїк, публіцист, дослідник, літературознавець, перекладач. Один з творців білоруської літератури та сучасної літературної білоруської мови, зачинальник традиції білоруського художнього перекладу. По ширині і різноманітності творчого діапазону діяльність Максима Богдановича в області білоруського художнього перекладу є безпрецедентною. Поет перекладав на білоруську мову вірші Овідія, Горація, Поля Верлена, Еміля Верхарна, Гайнриха Гайне, Олександра Пушкіна та інших зарубіжних поетів, на російську – твори Янки Купали, Тараса Шевченка, Івана Франка. Низка віршів «Місто» з єдиної прижиттєвої збірки поета «Вінок» є першим зразком урбаністичної лірики у новітній білоруській поезії. Спадщина Максима Богдановича увійшла в золотий фонд білоруської культури.

Версифікаційна діяльність Максима Богдановича збагатила білоруську поезію на такі невідомі досі класичні зразки віршування, як сонет, тріолет, танко, рубай, рондо, рендель, терцини та інші. Поет чистої краси, поет виключного почуття гармонії – так називають його у Білорусі – трансформував поетичний досвід європейської літератури на національний грунт.

Дуже недовгим був земний шлях поета. У лютому 1917 року важко хворий на сухоти Максим виїхав до Ялти, де і помер 25 травня. Похований на старому кладовищі у цьому ж місті. Його могила до сьогодні є сакральним місцем паломництва для всіх білорусів.

Центр білоруської мови і культури Інституту філології

Категорії: