В Інституті філології відбулася презентація сектора науки

21 листопада 2014 р. у стінах Інституту філології відбулася презентація сектора науки, яку провело НТСА – Наукове Товариство Студентів та Аспірантів. Зустріч молодих науковців з проф. Оленою Степанівною Снитко, заступником директора з наукової роботи, проходила у дружній атмосфері. Пані професор привітала всіх присутніх, відзначивши, що дуже рада бачити в очах молодого покоління те спільне, що об’єднує всіх студентів, аспірантів, викладачів та науковців Інституту філології – жагу до Пізнання, адже саме воно є суттю наукової діяльності. Незважаючи на складну ситуацію в Україні, Інститут філології Київського університету завжди славився як потужний науковий, дослідницький, освітній та культурний центр – осердя, що об’єднує цінителів Слова.

Проф. Снитко у своїй доповіді розповіла про традиції Інституту філології впродовж усієї історії функціонування нашої академічної структури. Для наочності присутні мали змогу ознайомитися з ілюстративним матеріалом – свого роду галереєю видатних людей КНУ імені Тараса Шевченка – книгою «Незабутні Постаті». Історія твориться нашими руками, зусиллями славетних науковців Інституту філології, чия діяльність відповідає духу Кобзаря: «І свого навчайтесь, і чужого не цурайтесь». Серед таких зусиль, зокрема, розробка електронного корпусу української мови, онлайн словника поетичної мови Тараса Шевченка, напрямку медіалінгвістика. Заслуговує на особливу увагу структура Інституту філології з відповідними підрозділами – кафедрами, лабораторіями, навчальними центрами, про які присутнім було надано вичерпну інформацію.

Бесіда з проф. Снитко торкнулася також актуальних нині суспільно-політичних проблем, з якими щодня стикаються українці – інформаційні війни, відсутність діалогу, переважання індивідуального над колективним у науковому житті Інституту. Прес-центр озвучив можливість публікацій у журналі «Дивослово» та інших фахових і нефахових виданнях. НТСА окреслило перспективи взаємодії з іншими структурними підрозділами КНУ, зокрема в рамках Міжнародної конференції «Шевченківська весна – 2015». На завершення презентації Олена Степанівна урочисто запросила всіх присутніх на відкрите засідання Вченої ради 9 грудня, де буде представлено звіт про наукову діяльність Інституту за 2014 рік.

У наш час наука це тренд. Глобалізація ХХІ ст. стимулює до використання міждисциплінарного підходу, актуального в усьому світі. Він дає змогу мобілізувати творчу енергію представників кожної спеціальності, а це, в свою чергу, підвищує шанси на справжні наукові відкриття. Міждисциплінарний підхід можливий у будь-якій спеціальності. Тому НТСА – Наукове Товариство Студентів та Аспірантів, є на кожному факультету КНУ імені Тараса Шевченка. Про цю славетну традицію на звітній сесії загальних зборів НТСА розповідав ректор Київського національного університету, академік Губерський Л.В., згадуючи, що за часів його студентських років, любов до науки не обмежувалася академічним середовищем. Студенти та аспіранти зустрічалися разом, аби обговорити актуальні проблеми у сфері своїх наукових інтересів, під егідою старших товаришів вирішуючи не лише суто наукові питання, але й загальнолюдські. Натхненні обличчя молоді, присутньої на презентації, яскраво засвідчили: такі зустрічі потрібні, і їх має бути якомога більше. В наш непростий час дуже легко піддатися загальній апатії, але Наукове товариство студентів та аспірантів закликає всіх покладатися на власні сили, а також співпрацювати задля розвитку наукового потенціалу Київського університету.

Філологічні науки торкаються найтонших струн душі, занурюються у найглибші і, часто, найтемніші її куточки, перетворюючи їх на світлий і квітучий сад. Але щоб цей сад розцвів, потрібно сонце, що сходить на Сході та заходить на Заході. Без зміни дня на ночі неможливе обертання планети, а без діалогу цивілізацій – Сходу та Заходу неможливий об’єктивний аналіз дійсності. Важливо розуміти, що, навчаючись філології, ми навчаємось не лише граматиці та правилам, ми вчимось мислити. А найбільш ефективно можна мислити, тільки якщо підійти до вирішення наукових проблем з міждисциплінарних, або, краще сказати, міжцивілізаційних позицій.

Наукове Товариство Студентів та Аспірантів