Чигрине, Чигрине...

Чигрине, Чигрине,
Все на світі гине,
І святая твоя слава,
Як пилина, лине…

Тарас Шевченко
Чигирине, Чигирине…

14-15 листопада студенти-магістранти україністики, германістики та бакалаврату фольклористики пройшлися історичними місцями гетьмана України Богдана Хмельницького. Екскурсія була організована кафедрою історії української літератури та шевченкознавства на чолі із М. М. Конончуком.

Маршрут здійснювався у напрямку м. Чигирин – с. Суботів – Холодний Яр – м. Кам'янка. Усі три місця оберігаються державою і відомі як Національний історико-культурний заповідник «Чигирин».

Немає кращого місця, де можна дізнатися про всі найпотаємніші факти з життя гетьмана Б. Хмельницького, за Чигирин. Музей гетьмана та його резиденція розкривають не тільки особисті перипетії (сам гетьман мав 3-х дружин), сторінки історії (походи та військові дії), але й тогочасний побут українців середини ХVІІ ст.

Кажуть, що коли помер Хмельницький, його бальзамували і більше 1 місяця зберігали у такому стані до того, як поховали у Свято-Іллінській церкві (с. Суботів), яка, до речі, зображена на сучасній п’ятигривневій купюрі. Говорять також, нібито тіло його було спалене під час подальших воєн. Хоча ходять такі чутки, що все ж таки козаки це передбачили і десь перепоховали гетьмана, проте донині місце так і не знайшли.

Сторінки Холодного Яру зберігають не тільки історії гайдамацької Коліївщини, повстанських загонів УНР, партизанського руху УПА, але й пам’ятки культури: Свято-Троїцький Мотронинський монастир, славетний своїм цілющим джерелом і який далеко в минулому відвідав Т. Г. Шевченко та дуб Максима Залізняка, який налічує більше 1010 років.

Зануритися в атмосферу ХІХ століття допоміг літературно-меморіальний музей О. С. Пушкіна та П. І. Чайковського. Зелений будинок зберігає пам’ять про ті часи, коли ще в ньому на наради збиралися декабристи, звучав голос Пушкіна. Тишу і спокій цього маєтку дуже любив П.І.Чайковський, який впродовж 28 років приїздив сюди. Вражає кількість раритетних речей, антикваріату тих час. Тут зберігаються автентичні речі композитора, зокрема рояль, на якому грав П. І. Чайковський, – і ми теж мали змогу особисто почути його чарівні звуки, – та його персональне піаніно, на якому має право зіграти лише переможець Міжнародного конкурсу ім. П. І. Чайковського.

Дар’я Харитонова, студентка Інституту філології

Категорії: