Зустріч із відомим кримськотатарським художником Мамутом Чурлу

У Турецькому центрі інформації та досліджень відбулася зустріч з відомим кримськотатарським художником Мамутом Чурлу.

Мамут Чурлу приїхав до материкової України і одразу завітав до Інституту філології поспілкуватися зі студентами-тюркологами та поділитися не лише глибоким пізнанням культурної спадщини кримськотатарського народу, а й невичерпним життєвим досвідом. Студенти нарешті отримали змогу особисто познайомитися з Заслуженим художником України, членом Національної спілки народних майстрів України – Мамутом Чурлу.

Мамут Чурлу народився в 1946 році в місті Фергана, Узбекистан. У 1970 році закінчив Новосибірську консерваторію (Росія) як музикознавець, 1975 році відкрив першу в Фергані художню школу. У 1980 році закінчив Ферганське училище мистецтв. Працював в Ферганських художньо-виробничих майстернях як художник по гобелену, брав участь у регіональних (республіканських) і національних (всесоюзних) виставках.

У 1989 році повернувся на Батьківщину в Крим. Стояв біля витоків створення Кримськотатарською національної галереї та Асоціації кримськотатарських художників. В 1995 - 1996 роках, приймаючи участь в програмі відродження кримськотатарського килима, відновив і розвинув цей вид народного мистецтва. Експериментує в області застосування орнаментів кримської вишивки в живописі, кераміці, монументальному мистецтві. З 2001 року проводить семінари та майстер-класи з фарбування вовни рослинними барвниками, вивченню мови орнаментів кримськотатарської вишивки, виробництва виробів з фетру, традиціям створення народної керамічної іграшки.

Мамут Чурлу - автор і куратор проекту «Кримський стиль», в рамках якого організував більше 20 виставок в містах України і за кордоном. Творче об'єднання «Чатир-Даг» (за назвою гори в Криму), створене майстром, об'єднує молодих талановитих кримських художників. Мамут Чурлу є автором статей і досліджень, присвячених традиційному народному мистецтву кримських татар. Живопис майстра зберігається в музеях і приватних колекціях країн Європи, Азії та Америки. У його роботах надихає те, що художник звертається до мистецтва предків і використовує традиційні орнаментальні мотиви. В роботах останніх років художник обігрує традиційні для народного мистецтва тамгові знаки і символи, що мають значення оберегів, що несуть у собі захисну силу. Притаманні східній культурі символізм і знаковість привносяться ним і в живопис.

Під час лекції студенти дізналися хто такий Мамут Чурлу і що довелося пережити йому і його родині. Майстер розказав про труднощі з якими довелося боротися його народу і як закаляється душа людини під дією тяжких випробувань. Студенти мали можливість переоцінити деякі речі в своєму житті та зрозуміти, за що справді варто боротися в цьому світі. На лекції також був присутній відомий учень Мамута Чурлу –Рустем Скібін, який охоче запросив студентів і викладачів університету на майстер-клас і виставку кримськотатарського мистецтва "Zincir. Ланки пам'яті", що проходитиме 12 - 29 листопада у Києві.

А Мамут Чурлу, окрім того, що він є безперечно дуже талановитим і мудрим майстром, виявився і неймовірно приємним співрозмовником. Тож, студенти довго не відпускали гостя і зустріч продовжилася за чаюванням на кафедрі тюркології!!

Інформацію надала кафедра тюркології

Фото - Валерій Попов