Зустріч з відомим керамістом кримськотатарського мистецтва

29 жовтня в Інституті філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка у рамках святкування тижня тюркських мов відбулася зустріч з відомим керамістом кримськотатарського мистецтва Рустемом Скибіним.

Трагічні події, пов’язані з тотальною депортацією кримськотатарського народу у травні 1944 року і наступними десятиріччями насильницького утримання у місцях вигнання є одним із широкомасштабних злочинів радянського режиму. Цей народ близько 70 років проживає у Криму та намагається відроджувати те, що було втрачено підчас депортації. Цьогоріч знову стався злочин проти кримськотатарського народу, проти українців. Анексія Криму відродила загрозу для кримських татар втрати своїх культурних надбань, жити на рідній землі та вільно творити. Зважаючи на суспільно-політичну ситуацію на півострові, частина кримських татар нині змушена переселитися до Києва, Львова та інших міст України. Одним із переселенців став і відомий кераміст кримськотатарського мистецтва Рустем Скибін. Шукаючи свободу, пан Рустем переїхав на материкову Україну до Києва, перевізши з собою колекцію декоративно-прикладного мистецтва. На запрошення кафедри тюркології митець разом з земляками, які є представниками організації «ТАМГА», завітали 29 жовтня в Інститут філології, аби разом з тюркологами та першокурсниками відкритої цьогоріч спеціальності «кримськотатарська мова і література та переклад» відсвяткувати тиждень тюркських мов, однієї з яких є кримськотатарська.

Підчас зустрічі Рустем Скибін розповів філологам про особливості кримськотатарського мистецтва. Також пан Рустем презентував колекцію зібраних ним автохтонних декоративно-прикладних, ювелірних та зроблених власноруч виробів. Розповідаючи про символи та знаки зображені на принесених експонатах, митець зауважив, що у кримськотатарську культуру проникло багато українських елементів, які вже вкорінилися і не вважаються запозиченими. По завершенню зустрічі Рустем Скибін висловив надію про повернення Криму Україні, а йому – на Батьківщину – півострів Крим.

Про кераміста

Роботи Рустема Скібина експонуються на регіональних, всеукраїнських та міжнародних виставках, зокрема у Сімферопольському етнографічному музеї, Кримськотатарському музеї мистецтв (м. Сімферополь), у Художньому музеї ім. Крошицького (м. Сімферополь), у Національному музеї-заповіднику українського гончарства (Полтавська обл.), у Музеї ім. Богдани та Варвари Ханенків (м.Київ), у Харківському художньому музеї тощо. Він є учасником семінарів та виставок проекту «Кримський стиль», Членом творчого об’єднання «Чатир-Даг», кандидатом в члени Національного союзу майстрів народного мистецтва України, Членом Асоціації кримськотатарських художників. Рустем Скибін створив свій стиль поліхромного розпису керамічних виробів, який сповнений традиційними елементами культури кримських татар. Орнамент його робіт несе потужну енергетику, закладену в колообізі продовження життя на землі. Окрім створення декоративних таріль та блюд, Рустем Скибін збирає, аналізує та намагається відродити автохтонні технології виготовлення традиційної гончарної кераміки кримських татар. Також він виготовляє керамічні світильники, фонтани, музичні інструменти, декоративне панно. Має свою творчу майстерню-музей «El-Cheber», назва якої з кримськотатарської перекладається як «країна майстрів».

Олександра Касьянова,
фото – Валерій Попов