Подорож до Греції очима студентів кафедри елліністика

Вивчення мови неможливе без занурення в той комунікативний простір, де вона використовується. Це — цікава мандрівка до іншого світу, схожого, та, водночас, відмінного від нашого. Головне, що в таку мандрівку рано чи пізно має вирушити кожен мовний неофіт, аби повернутися з вантажем досвіду, знать, відчуттів та вражень. Аби полюбити новий світ, його культуру та людей і вирішитися назвати його ще однією Батьківщиною.

Студенти кафедри елліністики активно участь в конкурсах на стипендії Міністерства освіти та релігій Греції, отримуючи можливість вивчати новогрецьку мову в живому мовному середовищі. Зокрема, їхнім успіхам сприяє діяльність Центру грецької мови та культури імені А.О. Білецького, в заходах якого регулярно бере участь філолог-викладач Елені Піррі, надіслана до України згаданим міністерством для підтримки елліністичних студій та популяризації новогрецької мови.

25 жовтня 2014 р. в Центрі грецької мови та культури відбулася зустріч-презентація студентів-стипендіатів літніх програм з вивчення новогрецької мови зі студентами Інституту філології та представниками інших навчальних закладів м. Києва, де вивчають новогрецьку мову. Студенти розповіли про Грецію, культурне життя країни, організацію програм та щоденні враження студента-неоеллініста від перебування в країні Гомера та Казандзакіса.

Студентки 2-го курсу Інституту філології,
Антоніна Черніченко (англійська філологія) та Аліна Скіданова (англійський переклад)

«ЯСОН» розширює обрії людської душі (м. Салоніки)

Що може зрівнятися з дотиком до самого осередку вічності?.. Що зрівняється з неповторною красою Еллади та її культурою, яка служила і служитиме за провідну зірку тисячам поколінь?

Хіба що те, коли відчуваєш наближення моменту, який дасть тобі змогу самому поринути у цю незабутню атмосферу. І ще навіть сидячи в літаку, пролітаючи над цією оспіваною Гомером землею, відчуваєш себе птахом, який кружляє над цією дивовижею.

Салоніки для нас – суміш минулого та сучасного в одному флаконі. Модерне європейське місто – шумні вулички, невисокі будиночки із балконами, оповитими квітами, десятки кав’ярень - посеред якого несподівано виростає велична Ротонда або тріумфальна арка (як ми часто жартували – відоме місце зустрічі давніх римлян, а не тільки сучасних туристів). Від такого різкого контрасту нерідко перехоплює подих. І ти вже стоїш, занурений у новий світ, що постав перед тобою так зненацька.

Греки здаються нашими духовними братами, і справа не тільки у величезному впливі їхньої культури на нашу. Ментальність – ось що нас єднає. Ті ж теплі посмішки, такі ж сяючі очі і відкриті серця! Та вирізняється щира цікавість до тебе як до особистості: «З якого ти полісу та якого ти роду?». Мабуть тому, що зовсім не часто зустрічають тут українських студенток, які до того ж опановують їхню рідну мову.

Кожен день навчання в Школі грецької мови залишав після себе незмірний потяг дізнатися щось нове, дізнатися більше! Тому недаремно програма організована таким чином, щоб кожен студент мав змогу познайомитися ближче з історією Греції завдяки екскурсіям та лекціям про культуру.

Напевно, на все життя запам’ятаються поїздки до царських гробниць володарів давньої Македонії у Вергіну, прогулянки мальовничим парком Святого Ніколаса, і гірський монастир, що неначе застиг у повітрі десь між небом та землею, за що ця місцевість дістала назву Метеори (від цього українською слово метеорит), дегустація справжнього грецького вина, що навіть на колір нагадує сонце над Елладою. А ще незабутня атмосфера під час занять грецькими танцями, що якоюсь чудодійною силою зв’язували представників різних національностей в одне єдине ціле! Грецька народна музика, від якої інколи хочеться затанцювати, а інколи – поринути в себе, зазирнути глибоко-глибоко у власну душу. Неначе вмілі пальці якогось майстерного музики торкаються добре налагоджених струн арфи твого серця, і вона відгукується на кожен дотик. І все зсередини наповнюється співом, відлунює дзвоном.

І вже не можна не піддатися спокусі робити все σιγά-σιγά (себто непоспіхом)! А це необхідна умова для того, аби не пропустити жодної найменшої деталі, яку можеш помітити навіть у себе під ногами.

Як ми переконалися, програма «ЯСОН» - це не тільки виняткова можливість вдосконалити свої знання у Школі новогрецької мови при Салонікському університеті імені Арістотеля, а й шанс поринути у культурне середовище еллінського народу. Ми дуже вдячні всім людям, які допомогли нам відкрити цей неповторний і ще зовсім не звіданий світ!

Студентка 3-го курсу Інституту філології
Анастасія Охрімчук (новогрецька філологія)

ІМХА та чарівний світ Балкан (м. Салоніки)

Я – студентка третього курсу Київського національного університету ім. Тараса Шевченка спеціальності новогрецька мова, література та переклад. Два роки тому я поринула у незвичайний і зовсім мені невідомий тоді вир грецької мови, культури, історії. Не знаючи майже нічого про сучасну Грецію та греків, я з нетерпінням чекала перших занять, на яких ми, як першокласники, вивчали алфавіт, правила читання та найпростіші слова. Наші викладачі доклали великих зусиль, щоб після двох років навчання ми могли спілкуватися грецькою мовою, писати твори, читати грецьких авторів.

Цього літа мені випала неймовірна можливість відвідати Елладу. Інститут Балканських студій (зазвичай відомий за своїм грецьким акронімом ІМХА) з далекого 1964 року пропонує студентам, викладачам, науковцям з усього світу взяти участь у міжнародній літній школі грецької мови, історії і культури. Керівником і душею програми ось уже 42-й раз став професор К.А. Дімадіс, що нині працює в Німеччині. Я отримала стипендію від Міністерства освіти, культури та спорту Греції і пройшла місячний курс навчання в Салоніках (надзвичайно гарному місті – північній столиці Греції). Усі ми, 72 учасника програми, під керівництвом викладачів на початку написали тест, який розподілив нас по дев’ятьох класах за рівнем знань. Мене дуже вразило те, що студенти програми приїхали дійсно з усього світу (Канада, США, Аргентина, Китай, Корея, Україна, Польща, Литва, Хорватія, Чехія, Сербія, Росія, Болгарія, Румунія, Німеччина, Велика Британія, Іспанія, Італія). Протягом цілого місяця з 8 до 12 годин ранку ми відвідували заняття з новогрецької мови. До речі, пари проходили у тому ж таки готелі, де ми жили. Потім кожен міг обрати собі тижневий курс лекцій з грецької історії, культури, літератури. Наприклад, лекції протягом останнього тижня навчання проходили кожного дня в різних церквах чи храмах Салонік. Це дуже зручно, оскільки ми могли наочно бачити те, про що нам розповідали. Наприкінці програми ми знову ж таки написали тест, який перевірив, чого ми навчилися за місяць. На урочистій церемонії закриття програми кожному учаснику вручили диплом.

Звичайно, мене вразили й екскурсії, які для нас підготувала програма. Тур по Салоніках, Амфіполіс, Філіпи, Кавала, Касторія, Преспа, Едесса, Пелла, Вергіна, Діон – ми об’їхали всю Македонію. Також нам було запропоновано відвідувати заняття з грецьких народних танців. Для нас була розіграна вистава грецького традиційного театру тіней.

Усе це не могло залишити мене байдужою. Я з упевненістю можу сказати, що закохалася в Елладу. Ця програма суттєво підвищила мій рівень володіння мовою, покращила та поширила мої знання грецької культури та історії. Вона змінила мене як людину.

Велику подяку хочу висловити моїм викладачам, Міністерству освіти, культури та спорту Греції, Інституту Балканських студій, особисто професору К.А. Дімадісу, усім хто кожного літа ось уже 42 роки втілює у реальність казку під назвою ІМХА.

Студентка 3-го курсу Інституту філології
Ніка Воронова (новогрецька філологія)

ΘΥΕΣΠΑ та афінські враження (м. Афіни)

Цього літа мені пощастило потрапити на програму ΘΥΕΣΠΑ. Це шеститижневий курс вивчення грецької мови в столиці Греції — Афінах. Цей курс розрахований на людей будь-якого віку, з будь-яким рівнем знання мови.

На першому тижні ви маєте скласти тест, який розподілить вас у відповідну групу. Кожного дня ви маєте відвідувати дві пари з грецької мови та одну лекцію на тему культури, вказану в вашому розкладі. Звісно, ви маєте виконувати домашнє завдання. У середу всім студентам програми проводять екскурсію по музеях та пам’яткам. Ви маєте достатньо вільного часу, і в вас є унікальна можливість відвідати острови, що знаходяться не так далеко від Афін. Якщо вам пощастило і вас обрали стипендіатом, то вам будуть виплачувати деяку суму грошей, що також є приємним бонусом. Ця програма дає можливість покращити мовленнєвий рівень. По закінченню програми, ви отримаєте диплом, що є сертифікатом про закінчення курсів.

Особисто для мене, ця програма була найкращою й першою спробою в житті. Я змогла побачити чарівний світ Греції, покращити свої знання та відчути справжнє грецьке життя. Потрапляючи у цю країну, ви відкриєте для себе новий світ, нову культуру та пристрасть грецької мови. ΘΥΕΣΠΑ - програма інтернаціональна, а отже, ви знайдете багато друзів серед іноземців і ваших викладачів.

Я закохалася в Грецію і її культуру, і мені хочеться закохуватися в неї знову і знову. Все починається з того, що ти виходиш з літака і потрапляєш у свій особистий рай назавжди…

Н.Воронова, А.Охрімчук, А. Скіданова, А.Черніченко

Категорії: