«Кримськотатарське питання»

20 травня в КНУ імені Тараса Шевченка відбувся форум «Кримськотатарське питання», присвячений 70-ій річниці депортації кримськотатарського народу з Криму

Відкрив форум проректор Володимир Бугров, який коротко розповів про історію одного з найчиселініших тюркських народів, який проживає на теренах України, та запросив до перегляду фільму «Хайтарма» (кримскотат. Qaytarma, укр. Повернення). Це перший художній фільм в історії кримськотатарського народу, знятий 2013 року. Кінострічка розповідає про трагічну дату в історії кримськотатарського народу – 18 травня 1944 року – початок сталінської депортації кримських татар. У центрі сюжету фільму – льотчик, двічі герой Радянського Союзу Аметхан Султан. У травні 1944 року після звільнення Севастополя Аметхан відправляється у відпустку до рідної Алупки. На його очах 18 травня і починається депортація кримських татар. У масових сценах виселення брали участь більше тисячі чоловік зі всього Криму. Багато з них – це люди, які пережили цю страшну трагедію особисто.

По завершенню фільму слово взяв режисер і виконавець ролі головного героя фільму Ахтем Сеїтаблаєв. Він виголосив промову про важливість братерства між нашими народами та закликав всіх замислитися над вибором дороги у житті, бо, на його думку: «Байдуже, чим ви займаєтеся, головне, щоб шлях, який ви обираєте був шляхом добра».

У межах форуму також виступили Голова департаменту медіа та інформації Земляцтва кримських татар в м.Київ – Таміла Ташева; Кримськотатарський художник-кераміст, засновник студії El-Cheber – Рустем Скібін; студент магістратури історичного факультету – Чередніченко Олексій; кримськотатарський вчений-археолог, завідувач відділом археології середньовічного міста Бахчисарайського історико-культурного заповідника – Аліє Ібрагімова; директор Центру близькосхідних досліджень – Ігор Семиволос та політолог, керівник програм розвитку громадянського суспільства Українського незалежного центру політичних досліджень – Юлія Тищенко.

Також під час форуму відбулася презентація книжки «Крим: наша благословенна земля» Маґочії Павла-Роберта, про яку розповідав видавець, кандидат іст. наук Падяк Валерій, та прозвучали дві пісні у виконанні української співачки, Заслуженої артистка АР Крим – Ленари Османової.

Насамкінець між учасниками форуму відбулося публічне обговорення актуальних питань з приводу нинішнього стану кримськотатарського народу на півострові Крим.

Варто зазначити, що з ініціативи Центру фольклору та етнографії Інституту філології, в Галереї Актової зали Головного корпусу було також відкрито експозицію кримськотатарського мистецтва. Сучасні кримськотатарські майтри та художники презентували роботи з кераміки, графіки, чеканку, шовку тощо.

Фото: Валерій Попов,
прес-центр Інституту філології