Захист художнього слова

Що таке спеціальність «Літературна творчість» і хто її випускники, можна було побачити і почути 15 квітня 2014 року у будинку Спілки письменників України, де проходив захист творчих дипломних робіт магістрів цієї спеціальності.

Розмаїття жанрів і стилів, поєднання музики і поезії – те, чим радували майбутні магістри запрошених письменників Спілки, своїх творчих керівників і друзів, які прийшли підтримати молодих творців красного слова.

Першою наважилася на захист роботи Олена Герасим’юк, яка протягом навчання була учасником низки фестивалів і різних літературних заходів. Поетка вже стала лауреатом кількох премій, серед яких і українсько-німецька премія ім. О.Гончара, і нагорода від видавництва «Смолоскип», і перша премія в конкурсі пам’яті Леоніда Кисельова. Міцне слово і неймовірна метафорика засвідчують творчий потенціал Олени.

За час навчання стала сформованою поеткою і Юлія Ус, асоціативне мислення і тонкі порівняння якої, не змогли не відзначити присутні.

Теплі почуття і натхненне поетичне слово лунали з вуст Світлани Гамлій з добіркою «Гойдалки» та Катерини Петренко з добіркою «Поезолюзії».

Поет, видавець і член Спілки письменників Сергій Пантюк звернув увагу, що серед презентованих жанрів проглядається навіть танку авторства Павла Щибрі, який також працює і в малих прозових жанрах.

Натхненно підійшли до презентації свого творчого доробку Єлизавета Жарікова з добіркою віршів «Небо в пелюшках», що вразила присутніх своєю вигравіюваністю та тонкими натяками про сьогодення. Тендітне слово підживилося співом Єлизавети та грою авторки на роялі. Василь Соловій, презентуючи добірку своєї поезії, покликав друга-гітариста Антона Тугая (студент спеціальності «Перська мова»). Музикант створив чудову пісню на слова без п’яти хвилин дипломованого випускника.

У стінах Мармурової зали Спілки письменників, які пам’ятають голоси визнаних класиків, звучали вірші й російською мовою – так тонко, так чуттєво, так жіночно. Євгенія Кльопова – поетка трепетної романтичної душі, як відзначила її творчий керівник – професор-текстолог Мирослава Михайлівна Гнатюк. У своїй добірці «Жизнь с тобой и без тебя» вона малює різними фарбами, творить філігранну мову, близьку до М.Цвєтаєвої.

Ділилися майбутні магістри й своєю прозою. Так, Ольга Гузій презентувала уривок з майбутнього автобіографічного роману «Хто сказав: «Мур!»?», який невдовзі планує завершити.

Творчі керівники дипломних робіт магістрантів мали змогу поділитися думками і враженнями з присутніми про молодих і талановитих літераторів. Серед них – знавець жанру роману професор Ніна Іванівна Бернадська, відомий професор-віршознавець Костенко Наталія Василівна, літературознавець Дмитро Васильович Стус. Керували літературним заходом професори Анатолій Олександрович Ткаченко та Олександр Григорович Астаф’єв, які водночас є і творчими керівниками, і письменниками-рецензентами. Завідувач кафедри, що випускає дипломовану творчу молодь, проф. Людмила Василівна Грицик тепло згадала про еволюційний творчий шлях, які пройшли магістри за шість років навчання і вправляння у мистецтві слова. За цей час кожному зі студентів вдалося виписатися і прийти до власного стилю, виплекати свою творчу неповторність.

Захід, організований кафедрою теорії літератури, компаративістики та літературної творчості та Спілкою письменників, подарував слухачам короткотривалу можливість абстрагуватися від складної ситуації в країні й велику надію на якісне літературне майбутнє України.

Текст і фото: Карина Дорошенко, кафедра теорії літератури, компаративістики та літературної творчості Інституту філології