«Крим: історичний та сучасний аспекти»

У кінці березня в Головному корпусі Київського національного університету імені Тараса Шевченка відбувся круглий стіл «Крим: історичний та сучасний аспекти», присвячений проблемам захисту прав кримськотатарського народу та інших громадян України, які проживають в Криму. У круглому столі взяли участь проректор Володимир Бугров, доцент кафедри країнознавства і туризму географічного факультету КНУ імені Тараса Шевченка Ігор Винниченко та арбітр Міжнародної торгової палати Дмитро Євдокимов

Метою круглого столу було згуртування та об’єднання навколо ідеї збереження незалежності та цілісності нашої держави.

Володимир Бугров виступив зі словами обурення щодо незаконного захоплення Криму Російською федерацією та нерозумінням дій теперішньої влади: «На сьогоднішній день уряд не має розуміння і планів на Крим. Я не знаю, що робити далі, але за останні 20 років у нас не склалося освітнього бачення. Проблема у тому, що в країні нема консенсусу». Проректор зазначив, що Україна програє інформаційну війну, тому що не володіє фактами сповна.

Про краєзнавчо-етнографічний аспект теми круглого столу говорив Ігор Винниченко. Він зазначив, що «кримські татари бояться утисків, тому і відмовилися взяти участь в обговоренні». Також Винниченко не підтримав думку Бугрова щодо інформаційної війни. Він заперечив її існування взагалі. Щодо корінного кримського населення науковець навів факти: «Говорять про півтора мільйони росіян у Криму, але насправді це ціла купа депортованих національностей». Ігор Винниченко присвятив проблемі походження різних національностей України свою книжку «Україна 1920-1980-х: депортації, заслання, вислання».

Юридичний аспект кримської проблеми розкрив Дмитро Євдокимов. Він навів п’ять незаконних пунктів приєднання Криму до Російської Федерації:

1. Відсутність закону в українській Конституції про регіональні референдуми. Отже, кримський референдум вважається нелегітимним.
2. Три суди не дозволили його проведення.

3. Результати референдуму мали бути офіційно затверджені, чого насправді не відбулося.

4. 30-відсоткова явка мешканців Криму на голосування – це нонсенс! Як мінімум, половина населення повинна була зробити свій вибір.

5. Результати референдуму були відкрито сфальсифіковані.

І наприкінці юрист зазначив: «Відповідно до Конституції Російської Федерації до складу можна приймати тільки НЕЗАЛЕЖНІ райони, а питання про незалежність Криму не вирішувалося на референдумі».

Круглий стіл викликав жваві дискусії між студентами та викладачами. Наразі достовірно відомо одне – кримське питання ще далеко не закрите!

Текст: Ірина Рибчак, 2 курс, «українська мова і література та іноземна мова»
Фото: Валерій Попов