Іспити з новогрецької мови як іноземної в Києві

З 1999 року Центр Грецької Мови (Греція) надає громадянам інших країн, які бажають навчатися в грецьких коледжах та вищих навчальних закладах, а також брати участь в європейських програмах підвищення кваліфікації, чи займатися професійною діяльністю в Греції, можливість отримати у країні свого постійного проживання державний сертифікат про рівень володіння новогрецькою мовою, наявність якого є обов’язковою передумовою у таких випадках.

Кафедра елліністики Інституту філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка як офіційний екзаменаційний центр Центру грецької мови запрошує до складання іспитів на отримання сертифікату про рівень володіння новогрецькою мовою. Іспити проходитимуть 14, 15 та 16 травня 2012 року. Заяви на проходження іспитів приймаються з 1.02.2012 до 21.03.2012 за адресою Київ, бул. Т. Шевченка, 14, кімн. 49−50. Телефон для довідок (044)253−45−54. Відповідальна за проведення іспитів − доцент кафедри елліністики Перепльотчикова Світлана Євгеніївна.

Εξετάσεις Πιστοποίησης της Ελληνομάθειας στο Κίεβο

Από το 1999 το Κέντρο Ελληνικής Γλώσσας προσφέρει σε αλλογενείς και ομογενείς που επιθυμούν να φοιτήσουν σε ελληνικά ανώτερα και ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα ή να συμμετάσχουν σε ευρωπαϊκά προγράμματα κατάρτισης ή να εξασκήσουν διάφορα επαγγέλματα στην Ελλάδα τη δυνατότητα να πάρουν στη χώρα της μόνιμης διαμονής τους έναν κρατικό τίτλο ελληνομάθειας, το οποίο αποτελεί απαραίτητη προυποθέση σε τέτοιες περιπτώσεις.

Η Έδρα Ελληνικών Σπουδών του Ινστιτούτου Φιλολογίας του Εθνικού Πανεπιστημίου Κιέβου «Ταράς Σεβτσένκο» − το επίσημο εξεταστικό κέντρο του Κέντρου Ελληνικής Γλώσσας (Ελλάδα) − σας προσκαλεί στη συμμετοχή στις εξετάσεις για το πιστοποιητικό ελληνομάθειας. Οι εξετάσεις θα διεξαχθούν στις 14, 15 και 16 Μαΐου του 2012. Οι αιτήσεις για συμμετοχή στις εξετάσεις θα γίνονται δεκτές από την 1 Φεβρουαρίου του 2012 έως τις 21 Μαρτίου του 2012. Υπεύθυνη του εξεταστικού κέντρου − Δρ. Σβιτλάνα Περεπλιότσικοβα. Πληροφορίες στο τηλέφωνο (044) 253−45−54. Διεύθυνση του κέντρου: Ινστιτούτο Φιλολογίας, γρ. 49−50, λεωφόρος Τ. Σεβτσένκο, 14, Κίεβο.

Джерело: кафедра елліністики Інституту філології