Турецький центр інформації та досліджень: 10 років діяльності

19 червня Турецькому центру інформації та досліджень виповнилося 10 років від дня його заснування.

Урочисте відкриття, присвячене 10-й річниці ТЦІТД, розпочав директор центру та завідувач кафедри тюркології к.філол.н., доц. Володимир Підвойний. У своєму виступі Володимир Миколайович підсумував 10 років діяльності центру, наголосивши, що «за період функціонування тюркомовного осередку в Київському університеті було проведено близько 20 конференцій, симпозіумів, літературних вечорів, презентацій книг та багато інших заходів для сприяння розвитку тюркології в Інституті філології. Первинною ідеєю заснування ТЦІТД стало методичне забезпечення викладання та вивчення турецької мови в Україні. За 10 років діяльності вдалося створити найбільший фонд тюркомовної літератури в Києві, що сприяє поглибленому вивченні східної культури та розширює літературні обрії студентів. На базі центру було організовано розмовний клуб для удосконалення мовленнєвої практики тюркологів, завдяки існуванню якого студенти Інституту поспілкувалися з близько 100 спікерами. І, безперечно, великим досягненням ТЦІТД та КНУ загалом є співпраця з міжнародною організацією ТІКА, завдяки якій тюркологи можуть стажуватися у країні, мову якої опановують». По завершенню свого виступу пан Володимир подякував усім, хто докладав зусилля для реалізації спільної мети – відкриття ідейноспрямованого тюркологічного осередку в Інституті філології КНУ імені Тараса Шевченка.

Наступним привітав тюркологів найвідоміший сходознавець України Юрій Кочубей: «Цей центр є доказом утвердження турецько-української дружби між різними на перший погляд народами, проте зі схожими долями. Завдяки цим зв’язкам відбувається утвердження України та її культури у країнах Сходу».

Про виникнення первинної ідеї створення ТЦІТД розповів тюрколог, перекладач Ферхад Туранли. «Початком відліку заснування центру можна вважати конференцію 2002 року, яку організувала кафедра тюркології Інституту філології. У рамках цього наукового зібрання й відбулося обговорення потреби створення тематично спрямованого книжкового фонду для поглибленого вивчення східної культури. Сьогодні ТЦІТД є потужним осередком тюркології в Україні, і це звучить без перебільшення», – висловився пан Ферхад та подарував нові книги для поповнення книжкового фонду центру.

Заступник координатора ТІКА в Україні Зейнеп Байрак розповіла про співпрацю Київського університету з турецькою організацією, завдяки якій викладачі та студенти проходять стажування у Туреччині. Своїми враженнями від перебування у країні Сходу поділилися студенти, які завдяки ТІКА змогли покращити свої мовленнєві навички та знання з турецької.

З привітальним словом виступила й к.філол.н, доц. кафедри тюркології Ірина Покровська. У своєму виступі Ірина Леонідівна розповіла про вже створену науково-методичну базу для викладачів, аспірантів та студентів, яка є основою книжкового фонду центру та кафедри тюркології.

У рамках урочистого святкування 10-річчя ТЦІТД відбулися презентації перекладених книг з турецької на українську к.філол.н., доц. Ірини Прушковської та аспірантки Дар’ї Пасічник, завдяки яким український читач може познайомитися з турецькою культурою.

Урочиста частина святкування 10 років діяльності ТЦІТД завершилася нагородженням грамотами від Володимира Миколайовича Підвойного усіх, хто сприяв заснуванню центру та його функціонуванню.

Текст: Олександра Касьянова
Фото: Валерій Попов