День слов’янської писемності та культури в Музеї літератури

24 травня Україна, Росія, Білорусь, Болгарія, Сербія, Словаччина, Македонія, Чорногорія та Чехія відзначають День слов'янської писемності та культури. Свято приурочене до дня вшанування пам'яті святих рівноапостольних Кирила й Мефодія, слов'янських просвітників і проповідників християнства.

Чи не найраніше програму святкових заходів розпочав Національний музей літератури України. В одній із виставкових залів колишньої колегії Павла Галагана з восьмої ранку на студентів і викладачів Інституту філології КНУ імені Тараса Шевченка чекав «соняшник» української поезії Іван Драч. Поет, драматург, перекладач і громадський діяч згадував найяскравіші зустрічі та враження зі свого минулого, ділився зі слухачами ліричними та бурхливими відгомонами своєї душі на культурні та політичні події в Україні. На відверту розмову Івана Федоровича спонукали також запитання про дружбу, літературних взірців і джерела невичерпної творчості поета. Музичний настрій зустрічі задала чарівними співами та грою на бандурі Надія Боянівська.

«Чим далі, тим більше життя наше має проходити в музеях», - переконаний Іван Драч. Він як член громадського руху при Президентові України подав ідею створення музею Кирило-Мефодіївського братства в Києві. Ці наміри підтримав і пообіцяв надати приміщення для експонатів ректор КНУ імені Тараса Шевченка акад. Леонід Губерський. Невдовзі має розпочатися робота над створенням колекції музею.

В контексті розмови про багатогранну творчість поета, Іван Драч наголосив на важливості перекладацької майстерності. «Ти мусиш знати світ, який тебе оточує. А пізнати його можна через інші мови та літератури», - звернувся письменник із закликом до студентів спеціальності «літературна творчість». Самому Івану Федоровичу пощастило навчатися у Тетяни Чернишової, яка спонукала талановитого студента до вивчення іноземних мов і літератур.

Найближчими письменниками по духу для Драча-перекладача виявилися Гарсіа Лорка та Пабло Неруда. Поет порадив філологам мати також «якусь істоту, яка була б духовним магнітом, до якої ви зверталися б у важкі хвилини».

Насамкінець Іван Драч зачитав уривки з поеми «Смерть Шевченка», приурочивши свій виступ до нещодавньої річниці перепоховання Кобзаря й вкладу Тараса Григоровича в українську писемність.

Текст: Анна Мукан,
Фото: Олександра Касьянова, прес-центр Інституту філології