Світлої пам'яті Маргарити Олександрівни Карпенко

КАРПЕНКО М.О.
(18.05.1926 – 21.05.2013)

Київський національний університет імені Тараса Шевченка глибоко сумує з приводу смерті визначного українського мовознавця, доктора філологічних наук, професора кафедри російської мови, Почесного голови Ради ветеранів війни і праці, Голови Ради старійшин Київського університету Маргарити Олександрівни Карпенко.

М.О.Карпенко закінчила філологічний факультет Київського університету (1949), у Київському університеті пропрацювала з 1949 до 2013 року: викладач, доцент, професор, завідувач кафедри російської мови філологічного факультету, провідний науковий співробітник.

М.О.Карпенко була відомим дослідником лінгвістичної спадщини М. Максимовича, Л. Булаховського, М. Грунського. У різні роки член редколегій періодичних видань: "Вісник Київського університету. Серія філологія", "Русский язык за рубежом" (Москва), "Русский язык и литература в учебных заведениях Украины", "Русистика" та ін.

Відповідальний редактор міжвідомчого збірника "Русское языкознание" (1980–1992). Підготувала понад 50 докторів та кандидатів філологічних наук. Голова Науково-методичної комісії Мінвузу УРСР, член Науково-методичної комісії та науково-координаційних рад Мінвузу СРСР, Інституту мовознавства. З 2000 р. заступник голови Ради ветеранів Київського університету, з 2002 - голова Ради ветеранів та Ради старійшин.

Заслужений працівник вищої школи України (1984). Академік Академії наук вищої школи України (1996).

Нагороджена знаком Мінвузу СРСР за відмінні успіхи в роботі (1986), орденом княгині Ольги (2004), відзнакою вченої ради Київського університету (2005), нагородою Ярослава Мудрого Академії наук вищої школи України (2006), почесною грамотою Верховної Ради України (2009); 10 медалями, зокрема: медаллю О.С. Пушкіна (МАПРЯЛ, 2006), медаллю К.Д. Ушинського Національної академії педагогічних наук України (2009).

Опублікувала понад 250 праць, зокрема: М. Горький и русский литературный язык советской эпохи. К., 1972; Русский язык в семье единой. К., 1980 (у співавторстві); автор 5 індивідуальних та 10 колективних монографій (відповідальний редактор та співавтор), у тому числі й виданих за кордоном (Лейпциг, Німеччина; Дебрецен, Угорщина).

Колектив Київського національного університету імені Тараса Шевченка висловлює щирі співчуття рідним і близьким покійної, всім, то знав цю прекрасну людину, громадянина і патріота.