Вічна та світла пам'ять Олександру Григоровичу Астаф’єву

29 жовтня 2020 року відійшов у вічність поет, літературознавець, перекладач, доктор філологічних наук, професор кафедри історії української літератури, теорії літератури і літературної творчості Олександр Григорович Астаф’єв.

Народився Олександр Григорович на Тернопільщині, в сім’ї репресованих. Закінчив Український поліграфічний інститут імені Івана Федорова у Львові (1980) та аспірантуру при Інституті літератури імені Тараса Шевченка АН України. Був завідувачем редакції видавництва «Каменяр» у Львові, кореспондентом газети «Зірка», викладачем кафедри української літератури Ніжинського педагогічного університету (1986–2001). У 1999 р. в Інституті літератури імені Тараса Шевченка захистив докторську дисертацію. В Інституті філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка з 2001 – професор кафедри теорії літератури та компаративістики, а пізніше – кафедри історії української літератури, теорії літератури і літературної творчості.

>Олександр Астаф’єв – знаний фахівець у сфері теорії літератури і компаративістики, учасник багатьох міжнародних форумів і симпозіумів. Він видав 10 монографій і наукових книг, упорядкував 7 антологій і хрестоматій, опублікував близько 400 статей в українських і зарубіжних журналах і наукових збірниках. Був членом редколегії багатьох наукових часописів. Лауреат кількох літературних премій: імені Бориса Грінченка (1995), імені Михайла Коцюбинського (2001), імені братів Богдана та Левка Лепких (2009), міжнародної премії в галузі художнього перекладу імені Остапа Грицая (2009). Член НСПУ (з 1992), член Міжнародної асоціації україністів (1996). член Міжнародного Пен‑клубу (2013), Відмінник освіти України. Під його консультуванням і керівництвом захищено понад 8 докторських і 12 кандидатських дисертацій.

Олександр Григорович написав близько 10 поетичних збірок. Поетичні твори Олександра Астаф′єва перекладені англійською, німецькою, французькою, польською, болгарською, російською, білоруською, грузинською мовами, вони увійшли до багатьох збірників та антологій. Написав також книги памфлетів, був упорядником антологій, хрестоматій та епістоляріїв. Олександр Григорович перекладав з французької, німецької, польської, чеської, болгарської, російської мов.

Колектив Інституту філології висловлює щирі співчуття рідним Олександра Григоровича, всім, хто знав цю прекрасну і добру людину. Помолімося за упокій його душі! Вічна та світла пам'ять Олександру Григоровичу Астаф’єву.