В Інституті філології вперше відбулося нагородження премії імені Ірини Калинець

Вперше у День рідної мови Міжнародний благодійний фонд імені Ярослава Мудрого в Інституті філології КНУ імені Тараса Шевченка нагородив лауреатів премії імені Ірини Калинець за 2012 рік.

За словами президента Міжнародного фонду імені Ярослава Мудрого Валентини Стрілько, яка розпочала урочисту зустріч, премія імені Ірини Калинець – це поштовх людей до активної громадянської позиції. «Нагородження лауреатів в Інституту філології – ідея не випадкова, адже серед молоді має утверджуватися велич українських діячів. Саме студенти є нашим майбутнім, вірою і надією на краще», – пояснила Валентина Стрілько. Наступним слово взяв директор Інституту філології проф. Григорій Семенюк, який привітав усіх зі святом рідної мови. Продовжилася урочиста зустріч лекцією викладача кафедри новітньої літератури Інституту філології проф. Юрія Коваліва, який розповів про період репресій, життя і діяльність жінки-політв’язня Ірини Калинець та інших дисидентів: «Вона писала про екзистенційний вибір – бути тим, ким ти є, бути невгнутим. Ірина Стасів-Калинець була саме такою – жінкою величної сили волі, моралі. Своєю діяльністю вона сприяла розквіту нашого суспільства, утвердженню історичної пам’яті народу, його національної свідомості та самобутності».

Звенислава Мамчур, дочка Ірини та Ігоря Калинця, також була присутня на врученні премії. Пані Звенислава висловила подяку організаторам зустрічі та Міжнародному благодійному фонду імені Ярослава Мудрого, розповіла про свою матір та наголосила: «Часи повністю не змінюються. За життя моїх батьків відбувалася боротьба свідомих українців проти влади, яка наступала відкрито, нівелюючи права людини. Сьогодні ми спостерігаємо прихований наступ, тому жити вільно ми ще не можемо. Але в наших силах відстоювати свободу, проте не ціною власного життя, як це робила моя мати. Продовження життя Ірини Калинець шляхом започаткування в її честь премії – це утвердження всього людського – моралі, етнічного коду, свободи, гідності».

Після виступу Звенислави Мамчур було нагороджено лауреатів премії імені Ірини Калинець за 2012 рік: в номінації «За громадянську позицію та мужність у відстоюванні українських ідеалів» – Ірину Ключковську; в номінації «Білі плями» історії України» – Сергія Козака; в номінації «Виявлення та популяризація героїчних сторінок в історії України у музейній справі» – Вікторію Садову.

Вітаємо лауреатів та закликаємо всіх до активної громадянської позиції, щоб в наступні роки премію імені Ірини Калинець отримало ще більше гідних українців.

текст: Олександра Касьянова,
Фото: Валерій Попов