21 березня – Всесвітній день поезії

«Ми компромісимо. О, як ми компромісимо!
Ми компромісні зовні і в душі.
Сліпих ідей гливке болото місимо
І ліпимо кустарницькі вірші»

Так говорив Грицько Чубай. І майже кожен поет бодай раз у своїх рядках порушує тему: а для чого ж він пише? І чи варто? Вірш виникає, коли несила мовчати. Часто поети здаються собі нездарами, а власні вірші виглядають наївними й недостатньо яскравими. Буває навпаки: для митця його твір – мов виплекане дитя. Самозакоханий поет порівнює себе з іншими й укотре знаходить підтвердження своєму таланту.

Переклад віршів теж потребує талану й художнього бачення, окрім бездоганного знання мови. Генеалогічно, типологічно далекі мови, різні системи наголосів, різниця в мовних картинах світу… Для перекладача перелік викликів чималий!

І все ж – створюємо, нотуємо, перекладаємо, декламуємо й обговорюємо. Поезія знаходить відгук у читачів та слухачів, задовольняє найрізноманітніші духовні запити.

Київський університет завжди був осередком виховання талановитої молоді («неокласики», шістдесятники, вісімдесятники… перелік постатей буде довгим). Нині в Університеті щороку проводять конкурс авторської пісні та поезії, літературний конкурс «Жива троянда», обирають роботи на Міжнародну премію імені Олеся Гончара. Також діє літературна студія імені Максима Рильського, працює Центр літтворчості. Завжди рада допомогти в написанні й просуванні творів кафедра історії української літератури, теорії літератури та літературної творчості Інституту філології. Упорядковуються студентські альманахи «Сполучник» і «Сві-й-танок». Студенти й випускники засновують відомі на всю Україну проекти (студія відеопоезії «Суб’єктив», проект «Твоя поетична листівка», творче зібрання «Літературний орден Св. Зіберта Світлого тощо). Літературознавці Інституту філології входять до складу журі багатьох українських конкурсів поезії, оцінюють роботи МАН із літературної творчості. Філологи знають і відчувають поезію – українську та світову.

Шановні поети, не замикайте думки в шухляди. Не треба компромісити у віршах, будьте щирі. Із вашим днем!