Відбувся круглий стіл "Мовні маніпуляції та засоби протидії"

8 листопада в межах Міжнародної наукової конференції "Мова як світ світів. Граматика і поетика текстових структур" відбувся круглий стіл "Мовні маніпуляції та засоби протидії". Його цього разу провели у форматі лінгвістичного клубу "ЗМовники". Модерувала Оксана Мацько. Основним доповідачем був Олександр Бондаренко, доцент кафедри російської філології. В обговоренні брали участь науковці Інституту філології Ганна Черненко, Людмила Кравченко, Тетяна Доній.

Існують різні маніпулятивні технології. Олександр Бондаренко розповів про 17 найпопулярніших. Є комерційні, і політичні, і масові маніпуляції. Олександр Олександрович каже, що дієва маніпуляція суспільством у цілому. Важливий пункт стратегії: людина не повинна розуміти, які технології проти неї застосовують. Нині масами маніпулюють в Україні та в усьому світі за допомогою культурного контенту, освіти, тренінгів. Стратегії застосовують комплексно, а не по одній. Людмила Кравченко погоджується з Олександром Бондаренком: фундаментом ментальності є мова, релігія, історія та культура. Зараз Росія, окрім фізичної зброї, загрожує Україні маніпулятивними технологіями. Людмила Олександрівна говорить про "операції спецслужб недоімперії" і закликає бути пильними, адже протистояти маніпуляціям складно.

Отже, серед найдієвіших маніпулятивних технологій сьогодення:

- невиправдане, нефахове використання наративів сьогодення;
- інформаційне засмічення;
- штучне створення напруги в суспільстві, резонансної негативної ситуації, аби був привід посилити контроль, зменшити свободу слова чи дій людей;
- поступовість, а не раптовість, непопулярних кроків;
- відтермінування виконання небажаного для суспільства кроку (це буде пізніше, отже, зараз протестів ніхто не збиратиме);
- інфантилізація суспільства (навіть серйозного слухача певними інтонаціями, словами, аргументами доводять до стану довірливої дитини);
- emotio – ratio; навіювання проти когось;
- "дебілізація" суспільства;
- мода на посередність (словом "модно" прищеплюється невихованість, ницість, неерудованість);
- частковість правди (в СРСР пропорція правди до брехні становила 60/40, у сучасному Західному світі – 90/10, найбільш уживана в нас – 50/50);
- Навішування ярликів (особисте оціночне судження стає основною інформацією для глядача або читача, нанизують кілька "ярликових" означень);
- велика кількість прогнозів;
- підміна понять та створення образу ворога;
- формування також образу "єдиного лідера", месії, який усіх порятує.

Частково ці маніпулятивні техніки – з арсеналу колишнього КДБ. Названі маніпуляції досліджував Ноам Хомський, професор Масачусетського університету.

Наприкінці зустрічі Олександр Бондаренко дав кілька поряд, як захищатися від впливу на свідомість:

- Не беріть смартфон у руки, коли щойно прокинулися.
- Обмежте користування соцмережами до певного відсотка.
- Вимкніть усі сповіщення та підписки на новини.
- Ігноруйте всілякі тести, вікторини, опитування: це механізм вивчення вас.
- Не бійтеся проґавити щось важливе, бо справді важливе дійде до вас. Інше –зайве, метушня.

Студенти й викладачі ставили багато запитань доповідачу. І вирішили, що розмова про мовні маніпуляції триватиме: Оксана Мацько запросила Олександра Бондаренка виступити на "Змовниках" через місяць. Стежмо за анонсами!

Текст - Юлія Кузьменко. Фото - Юлія Кузьменко, Валерій Попов.