Кінолеторій у філологів: дивилися короткометражні фільми про війну сьогодення

28 жовтня в Інституті філології відбувся черговий кінолекторій. Студенти зустрілися з режисерами КНУТКіТ імені І.К.Карпенка-Карого в межах спецкурсу «Сценарії як літературна творчість». Модерував бесіду професор кафедри історії української літератури, теорії літератури та літературної творчості Анатолій Ткаченко.

Молоді режисери презентували дипломні фільми, створені за підтримки Українського культурного фонду. Вони розповіли про етапи підготовки і створення короткометражних фільмів. Упродовж одного тижня – зйомки, протягом наступних кількох місяців – монтаж, дублювання, озвучка. Результат студенти й викладачі-філологи побачили на екрані: демонструвався фільм «Остання війна» Кирила Гриші та трилогія Володимира Бакума «Висока гора», «Нетерпимість», «Тумани». Режисери в роботах шукали відповідь на запитання, чому почалася сучасна війна з Росією.

Кирило Гриша розвинув сюжет свого фільму з реальної історії, яку прочитав у соцмережі. Після чотирьох рядків в інтернеті він міркував, що ж може змусити людину вбити свого сусіда? У його короткометражці ролі виконують українські актори Олександр Ігнатуша, Римма Зюбіна та Олег Примогенов. Помста за сина – ось що спонукає піти на злочин жителя окупованих територій. На зустрічі з філологами також був присутній виконавець ролі сина Нікон Федотов.

Наступним узяв слово Володимир Бакум. Задум його трилогії виник ще на 2 курсі. Володимир досліджував, як війна впливає на взаємини в сім’ї, як близьких людей роз’єднують різні політичні погляди. Перша з кінотриптиху стрічка «Висока гора» створена за мотивами історії Сергія Нігояна, який загинув під час Революції Гідності. Це сцена прощання батька з сином, який їде воювати. Батько спершу різко проти, але потім благословляє солдата.

Сюжет «Нетерпимості» нагадує історію Ромео і Джульєтти. Одне одного покохали донька переселенців з Донбасу та житель Західної України. Вони таємно вінчаються, незважаючи на заборони батька героїні.

Третій фільм «Тумани» розповідає про двох братів з різними політичними поглядами – проукраїнськими та сепаратистськими. В епізодах бачимо всю жорстокість, ницість ворога. Брати врешті об’єднуються, але розв’язка трагічна. Володимир Бакум відповідає на запитання, звідки виникла ця війна:. У фільмі лунають слова: «Те, що зараз відбувається, - це розплата за нашу нелюбов одне до одного». Обидва режисери одностайні в цій думці. Вони додають: війна зачепила кожного, ми не можемо заплющувати на неї очі.

Юлія Кузьменко