Лекторій «Репліка» повертається

Лекторію Тетяни Михно вже рік. Раз на місяць знову запрошуватимуть трьох спікерів, які розповідатимуть про найрізноманітніші сфери людського життя. «Репліка» - це спосіб самоосвіти, спільнота людей, які прагнуть саморозвитку. 20-хвилинна лекція (аби порційно засвоювати інформацію), а потім жива комунікація з аудиторією. Перше тріо цьогоріч говорило про автоматизацію, історію філософії та гончарство.

Олексій Драга – випускник кафедри автоматизації НТУУ «КПІ ім. Ігоря Сікорського», викладає дітям курс робототехніки. Автоматизація – вища форма технічного прогресу, коли людина лише контролює процес, не втручаючись у нього. Це збільшує пропускну здатність, продуктивність, зменшує видатки та людські втрати на робочу силу, сприяє надійності. Водночас обмеження автоматизації є. Не всі необхідні людству процеси можливо на сьогодні автоматизувати; великі обсяги виробництва через помилки призводять до великих втрат; автомат поки не здатний добре розпізнавати людську мову. Що складніший процес автоматизації, то більше людське втручання потрібне, якщо щось піде не так. Однак автомати активно використовують в закладах харчування (наприклад, суші-роботи), торгівлі (Rozetka), на виробництві (автомобілі Tesla), в енергетиці, транспорті й міській інфраструктурі (недопрацьована поки система KyivSmartCity). Вважається, що перші механізми люди винаходили вже 2,5 млн років тому… Але реальним поштовхом стала промислова революція 18-19 ст. Винайшли паровий двигун, ручна праця замінилася машинною. Далі відбулася технологічна революція 19-20 ст. – електрифікація, посилення виробничих потужностей. Потім – розвиток обчислювальної техніки. Як Різдво у віруючих, для техніків важливою є дата винаходження транзисторів. На них працюють фактично всі електронні пристрої сьогодні. І не варто перейматися, що роботи витіснять робітників. Автоматизація – це можливість для людини отримати вищу освіту, конструювати, покращувати роботів, керувати ними. Без роботи не залишимося!

Другий лектор – Тарас Фостяк, аспірант кафедри філософії і релігієзнавства Києво-Могилянської академії. Таня познайомилася з Тарасом у PinchukArtCentre, завдяки його екскурсії наблизилася до розуміння сучасного мистецтва. Дисертація аспіранта присвячена працям Макса Шелера. Філософія для нього межує з витонченістю і популярністю. Він хотів показати парадигмальний підхід до науки. Історія філософії коротко й дохідливо за 20 хвилин – непросте завдання! Для Тараса історія – не лише перелік фактів, а розмаїтість концептів. Існують різні філософські течії. Тезі протистоїть антитеза, це породжує синтез ідей. Назвавши ключових філософів усіх епох, починаючи від Фалеса, лектор розповів про поступову зміну філософських парадигм «буття – свідомість – мова».

І третьою реплікою ділилася голова Студентського парламенту Інституту філології Марина Мицюк. У цієї дивовижної дівчини поєднується науковість фольклориста, любов до народних танців й американського та ірландського степу, уміння грати на бубні та гончарство. Останнє стало її професією: уже 1,5 роки вона працює в арт-студії «Ліхтарик», де дає майстер-класи усім охочим – від дітей до пенсіонерів. До кожного свій підхід, інколи втомлюєшся від людей (не від глини!). Але Марина любить насиченість дня. Інколи чекає на відпочинок, а коли він настає, дівчина міркує, чим би зайняти руки. Гончарством займалися з доби неоліту, спершу тільки жінки виготовляли іграшки для дітей та посуд. Із винайденням гончарного кола долучилися чоловіки, адже крутити його непросто. Назва «гончар» - від назви горна – печі, де випікаються вироби. Гончарів вважають магами, адже в справі задіяні чотири стихії: глина – земля, вода – для розмочування, повітря – для підсихання виробу, вогонь – для обпалення. Процес роботи медитативний, кожен шматочок глини несе людську енергію, частинку душі. На майстер-класи приходять, аби відпочити, віддатися процесу, навчитися чомусь новому. Сама Марина прийшла до цього мистецтва через фольклористику, а саме дисципліну «Декоративно-ужиткове мистецтво: теорія і практика». Вона пройшла додатковий курс гончарства й залишилася у цій справі. Марина каже, що обмежень тут нема, спробувати може кожен, як і досягти високої майстерності.

Надихати новими історіями гості «Репліки» будуть уже незабаром. Стежте за анонсами на фейсбук-сторінці та в Телеграм-каналі!

Фото Валерія Попова