Зустріч із Яриною Цимбал, авторкою проекту «Наші 20-ті»

У понеділок, 9 вересня, асистент кафедри історії української літератури, теорії літератури та літературної творчості Тетяна Белімова познайомила студентів із Яриною Цимбал – випускницею нашого Університету. Ярина нині працює в Інституті літератури імені Т. Г. Шевченка та цікавиться періодом 1920-х років у творчості письменників. Вона хоче показати їх у своєму проекті «Наші 20-ті» як живих людей – багатих внутрішньо й талановитих, - аби не акцентувати на усталеному терміні «Розстріляне Відродження». Проект уже двічі презентували за кордоном (у Белграді та Празі).

Проект народився у 2015 році, коли у видавництві «Темпора» друкували детективи Владислава Івченка. «Темпора» не хотіла відбути звичайну презентацію, тож організували за допомогою пані Ярини круглий стіл про теорію детективу на базі «ЛітАкцента» (там літературознавиця ще й веде рубрику «20-ті LIVE з Яриною Цимбал»). З’ясувалося, що детектив у нас активно розвивався на початку 1920-х. Директор видавництва Юлія Олійник запропонувала Ярині видати книжку про детективи. А пізніше видавалися збірки любовних романів, репортажів. Фантастики, жіночої прози 20-х років, а також твори окремих письменників. Із Яриною як упорядником працював донедавна редактор Олександр Стукало, тепер він вирішив здобути освіту за кордоном, тож сьогодні робота триває з магістрантом КМА. Не завжди збігаються в поглядах із дизайнерами, однак Ярина із розумінням ставиться до оформлювачів: кожен має власний погляд на книжку. Видання «Наших 20-их» науково-популярні. Дещо адаптується правопис і пунктуація текстів відповідно до сучасної мови. Скрізь можна знайти примітки й коментарі Цимбал. Інколи матеріали збираються довго й детально. Пані Ярина розповідала про роботу в архівах, радість від знайденого рукопису чи фотокартки письменника, що досі були невідомими. Знахідка дає надію пошукувачу: далі буде! Не всі тексти йдуть у друк. Наприклад, зібрану дитячу прозу буде цікаво переглядати лише історикам літератури, сучасному читачеві вона нецікава. Також важливо узгодити авторські права, про це Ярина розповіла детальніше, аби студенти вже у своїх проектах не припускалися помилок чи порушень.

У «Темпорі» в серії «Наші 20-ті», окрім тематичних видань, побачили світ 4-томне видання Михайля Семенка, твори Ґео Шкурупія, Майка Йогансена та Валер’яна Поліщука, три збірки поезій Євгена Плужника, «Береги дванадцяти вод» Олександра Мар’ямова. Цьогоріч готуються до друку 2 збірки Леоніда Чернова (до його 120-річчя). Ясна річ, це ще далеко не все. Що можна дослідити й представити для українського читача. Кожну презентацію нової книги Цимбал із командою перетворюють на яскраве дійство, роздають сувеніри з того часу. Наприклад, гостям на презентації любовної збірки творів «Беладонна» дісталися цукерки в колекційних фантиках, а «Береги дванадцяти вод» подарували читачам паспорти, з якими їздили експедитори за полярне коло. Популяризують проект і через залучення відомих акторів (до піар-акції #ячитаюСеменка долучився, скажімо, Станіслав Боклан).

Уже на завершення зустрічі в дискусії Ярині Цимбал запропонували візуалізувати наступні видання. Хоча часто ілюстрації того періоду важко знайти чи відтворити за описами. На загал розмова була легка й корисні як для досвідчених, так і для юних шанувальників української літератури.

Юлія Кузьменко