«Є ми – і це наша ідентичність»

У День слов’янської писемності та культури пізнаємо культуру західноєвропейську. 24 травня до актової зали Інституту філології завітали гості з Мюнхена. Гурт «Isartaler Gau» представляє традицію Верхньої Баварії – краю, де й досі живуть за тисячолітніми традиціями. Зустріч організувала кафедра фольклористики в межах «Ночі традиційного танцю» - проекту, що нині відбувається в Музеї Івана Гончара.

Гості спілкувалися з аудиторією за участі Вікторії Щербань, випускниці нашого Інституту, яка живе в Німеччині та працювала спільно з Баварським музеєм. Мати пані Вікторії стояла біля витоків Національного музею народної архітектури та побуту України в Пирогові. Вікторію вразила жива баварська культура. Її не знищило ні Просвітництво, ні сучасна епоха високих технологій. Баварці, відчувши ламання своєї кульутри в сер. 19 ст., збагнули небезпеку й почали зберігати автентичність, що існувала віками. Виникли спілки збереження народної спадщини. Організатори наголошують: колектив «Isartaler Gau» належить до товариства "Ізарґау", що налічує понад 60 спілок народного танцю та більш як 7000 постійних членів товариства.

Баварці за деталями одягу й сьогодні можуть впізнати, хто з якого кута, з якого села. Представник колективу показав аудиторії пояс із павичевого пір’я. Цей традиційний елемент чоловічого одягу – предмет гордості. Чоловіки вишивають їх самі. Це кропітка робота, але сердечна пристрасть. Стрій баварців неповторний. Серед них хочеться бути «своїм», тож щороку на фестивалі Oktoberfest туристи купують на свято місцевий традиційний одяг.

Баварці успішні, бо бережуть свій фундамент. Молодь перебирає любов до традицій і продовжує їх життя. Ні, не силоміць чи «за правилами», просто юні баварці залюблені в культуру змалечку. Брати приклад тут варто кожному українцю. На запитання, із чого починається патріотизм та ідентичність, колектив відповів із упевненими усмішками: «Є ми – отже, є ми. І це наша ідентичність!».

Зустріч продовжилася розповідями про найдавніші танці та музичні інструменти Баварії, а згодом від теорії перейшли до практики: насолоджувалися народними піснями й майстер-класом із танців у парку Шевченка.

Юлія Кузьменко