Літературна творчість – це бренд!

Травень – час натхнення та передлітніх очікувань. Мрії, одначе, здійснюються переважно так, як їм того захочеться самим. Хтось мріє успішно завершити навчання, хтось – ненадовго повернутися в Alma Mater. Разом із тим не забувати про творчість.

Здається, що всі мрії здійснилися цієї середи в нашому Інституті. Актова зала приймала випускників унікальної спеціальності «літературна творчість», що була започаткована 20 років тому. Випускники розказали, чим живуть нині. І могли послухати своїх наступників на літературному конкурсі «Жива троянда». Цього разу – лише поезія. Хоча ми й знаємо, що літтворці мають хист до прози, драматургії, критики та синтезу різних мистецтв (як-от це доводять знамениті вже проекти «Твоя поетична листівка» Світлани Вертоли та студія відеопоезії «Суб’єктив», співзасновницею якої є Софія Безверха). Магістранти літтворчості презентували свої наукові напрацювання паралельно з конкурсом, що припав саме на захист дипломних робіт. Послухати вихованців зійшлася вся кафедра історії української літератури, теорії літератури та літературної творчості на чолі з професором Людмилою Грицик. Людмила Василівна з теплотою згадує про перші кроки до тоді ще нової програми. Члени Спілки письменників України (зокрема Юрій Мушкетик, Володимир Яворівський) разом із тодішнім деканом філологічного факультету Михайлом Наєнком ініціювали освіту професійних письменників. Ми були першопрохідцями. Пізніше в Україні розвинулася літтворчість як магістерська програма в інших університетах – Київському університеті імені Бориса Грінченка, НПУ імені М.П. Драгоманова… Сьогодні відкрити бакалаврат планують у Львові. Але саме команда нашого Університету вдалася до експерименту, пішла на виклик та успішно його витримала. Кафедра ні від кого з випускників не чула про нудьгу чи розчарування. «Ми переконали наслідками своєї роботи, що літературна творчість – окраса і гордість Інституту», - завершила Людмила Грицик.

Із дня у день із майбутніми письменниками працюють ті, хто самі займаються різними родами й жанрами літератури. Професор кафедри Мар’яна Шаповал говорить: «Наші студенти – по-справжньому близькі нам люди». Викладачі вночі читають їхні твори, а вдень, на парах, пояснюють і аналізують їх. Літтворчість – це 20 років досвіду й креативного навчання. Це вже 16 випусків, 160 випускників, серед яких захищено 28 кандидатів наук і вже є 2 доктори наук. 16 справжніх письменників, безліч – члени письменницьких асоціацій, СПУ, літугруповань. Мар’яна Олександрівна згадала найзірковіших, серед яких Олеся Мамчич, Юлія Джугастрянська, Ігор Астапенко, Олег Здорик, Ліза Жарікова, Анастасія Осипенко, Людмила Дядченко, Катерина Бова... Не злічити всіх імен! Почули про сучасні літературні кола: «Свідки Слова», де «апостолом» свого часу була Марина Єщенко, прозаїк та відтепер співробітниця Центру літтворчості ІФ. Не оминути й Літературний орден ім. св. Зіберта Світлого, куди входять теперішні наші студенти.

Власне, перед конкурсом «Жива троянда» почули двох випускниць. Анна Малігон зізналася, що була амбітним поетом, дуже мріяла вступити до Інституту філології. Вона закликала завжди пробувати й вірити у власні сили. Олеся Мамчич – студентка першого набору на нову спеціальність. Згадувала корисні курси Оксани Забужко та Євгена Сверстюка та запросила на «Книжковий Арсенал», де презентує цьогоріч свою збірку абсурдистських дитячих творів «Іванна і ванна».

Отже, після спогадів старших слово взяла молодь. Староста літстудії імені М.Рильського Іванна Чорна вела "Живу троянду": кожен із учасників 2, 3 та 4 курсів зачитали по одному твору. Сама Іванка разом із журі – професорами Ніною Бернадською, Анатолієм Ткаченком та Михайлом Наєнком – обирали призерів. Можна привітати Юлію Кузьменко, Анну Комар та Єгора Семенюка із успіхом на конкурсі, але призами й подарунками не обділили нікого. А головне – вдячністю, що молоді та творчі – із нами. Вони – наша історія, частинка літпроцесу. Натхнення всім і самовдосконалення, адже «письменник – це рослина багаторічна».

Юлія Кузьменко. Фото Валерія Попова.