Літературний погляд на роль жінки у військових конфліктах

22 травня в Інституті філології відбулася лекція відомої кіпрської письменниці Константії Сотеріу, що перебуває в Києві для участі в Книжковому Арсеналі-2019, присвячена «жіночому літературному погляду на проблеми війни та суспільного розбрату». Зустріч була організована спільними зусиллями Посольства Кіпру в Україні, одеської філії Грецького фонду культури та Центром елліністичних студій та грецької культури імені Андрія Білецького Інституту філології КНУ імені Тараса Шевченка. Лекція відбувалася під егідою ЮНЕСКО, оскільки, за словами посла Кіпру Луїса Телемаху, «сучасний світ переосмислює важливість внеску жінок у встановлення миру в світі». На зустрічі були присутні посол Вірменії Тигран Сейранян, консул Греції Александрос Будуріс, представники посольств Греції та Кіпру, члени спільнот київських греків, науковці, студенти.

У своєму виступі Л.Телемаху наголосив, що нове покоління кіпрських письменників намагається змінити ракурс на драматичні історичні події 20 ст., приділити увагу історіям звичайних людей, з яких постає складна будівля національної історії. Пан Посол підкреслив важливість знайомства та діалогу між українськими та кіпрськими письменниками, адже події українського сьогодення - війна, окупація, біженці – мають чимало спільного з досвідом кіпріотів, який, зокрема, знаходить своє відображення в літературній творчості.

Тема жіноцтва та фемінності є центральним для творчості К.Сотирію. Однією з проблем літератури є те, що «жіночий погляд», як правило, виражається через чоловіче письмо. Чоловіки продовжують представляти в літературі жінок, однак це сприяє відтворенню чоловічого бачення жінки. Сучасна література намагається наблизитися до екзистенційних джерел людського єства, звільнити їх від узагальнень, нав’язуваних ідеологіями. «Історія є словом жіночого роду; вона має повернутися до жінок, належати також і жінкам». Це, зокрема, знаходить відображення й у використанні К.Сотеріу мови. Офіційна історія – історія чоловіків – в її текстах оформлюється за допомогою димотики (літературна новогрецька), тоді як жіночі наративи містять у собі діалектну основу. В усних оповідях жінок Кіпру (грекинь та туркень, християнок та мусульманок) постають альтернативні системи цінностей, на які суспільство нині зобов’язане звернути увагу.

Центр елліністичних студій та грецької культури імені Андрія Білецького Інституту філології КНУ імені Тараса Шевченка Фото - Валерія Попова, відділ зв'язків із громадськістю Інституту філології КНУ