Вона долала труднощі з усмішкою на вустах

19 грудня 2011 року пішла з життя Надія Прокопівна Плющ – доцент кафедри сучасної української мови Інституту філології нашого університету. В минулому році мовознавець відзначила 30 років науково-педагогічної та майже 50 років загальної наукової діяльності. За цей час вона виховала цілу плеяду молодих науковців, у її доробку численні монографії, підручники, посібники, статті.

Плющ Н.П. прожила бурхливе та цікаве й водночас нелегке життя. З усмішкою на вустах вона долала всі перешкоди, якими зазвичай сповнена доля науковця.

Народилася Надія Прокопівна 17 липня 1941 року в с. Бобрик Ніжинського району Чернігівської області. З 1946 р. жила в м. Ніжині, де у 1948 р. пішла до першого класу Ніжинської СШ № 2, яку закінчила у 1958 році зі срібною медаллю. За іронією долі чи з бажання довести, що заслуговувала на вищу оцінку, ніж “4”, яку їй поставили за екзаменаційний (випускний) твір з української мови та літератури, вступила саме на відділення української мови та літератури філологічного факультету Київського державного університету імені Тараса Шевченка, хоча мріяла про журналістику, геологію, медицину… А оскільки саме в 1958 році було скасовано пільги для медалістів, довелося складати всі п’ять вступних іспитів – і всі на “відмінно”.

У студентські роки Надія Прокопівна з наївною романтикою й невиправним оптимізмом долала труднощі (а їх було не мало) без нарікань, брала активну участь у житті факультету, університету, в художній самодіяльності (зокрема у фольклорно-етнографічному ансамблі “Веснянка”, який саме тоді народжувався під керівництвом незабутнього Володимира Нероденка). У період студентської юності молоду та енергійну Надію причарував своїм голосом однокурсник-філолог Сашко Плющ, який вступив до університету після служби на Балтійському флоті. Одружилися вони на п’ятому курсі.

1963 року після закінчення з червоним дипломом університету Надія Прокопівна була направлена на роботу старшим лаборантом у відділ експериментальної фонетики Інституту мовознавства імені О. О. Потебні НАН України. Непомітно збігли роки навчання в аспірантурі Інституту мовознавства (1966–1969), результатом яких став захист кандидатської дисертації “Інтонація вставності в українській мові" (1970 р.). Після аспірантури Надія Прокопівна працювала молодшим науковим співробітником відділу експериментальної фонетики Інституту мовознавства ім. О. О. Потебні. 1981 року до наукової діяльності додалася ще й педагогічна – почалася робота в Київському державному університеті імені Тараса Шевченка: на посаді доцента кафедри сучасної української мови (1981–2011); завідувача кафедри сучасної української мови (1994–2001); заступника декана філологічного факультету (2001–2002). Упродовж цих років читала нормативні курси, спецкурси для магістрантів та аспірантів. Під її керівництвом захищені чотири кандидатські дисертації. Надія Прокопівна Плющ – автор монографії, співавтор кількох монографічних досліджень, а також підручників з української мови для студентів-філологів. Один із підручників видано в Німеччині, де Н.П. Плющ викладала українську мову протягом 1989–1993 років в університеті імені Людвіга Максиміліана.

Крім наукової діяльності, Надія Прокопівна проводила величезну громадську роботу, була відповідальним редактором, згодом – заступником відповідального редактора міжвідомчого наукового збірника “Українське мовознавство”, тривалий час очолювала Науково-методичну комісію Інституту філології, була членом Ученої ради Інституту філології, членом методичної комісії Міністерства освіти і науки України. Нагороджена Грамотою Президії Верховної Ради УРСР, Почесним знаком “Відмінник освіти”, Почесною грамотою Кабінету Міністрів України, Почесною грамотою Київського національного університету, є лауреатом премії імені Михайла Грушевського.

Спогади про Надію Прокопівну Плющ як провідного фахівця, Вчителя, невтомного трудівника, а також турботливу та ніжну маму й бабусю назавжди лишаться у серцях її родичів, друзів і колег.

Інститут філології

Категорії: