За кожним експертним висновком – людська доля

19 березня відбулася зустріч лінгвоклубу «ЗМовники», на який запросили експертів СБУ. Співробітники служби принагідно запросили лінгвістів Інституту філології до Національної академії СБУ, там пропонується 49 спеціалізацій, серед них – семантика текстуальної експертизи, дослідження писемного тексту тощо.

Ядром дискусії став виступ судексперта з усної і писемної мов професора Тетяни Бутко. Вона розповіла про масиви текстів, які майже всі аналізуються вручну (лише певні лексичні особливості – за допомогою комп’ютерного частотного аналізу). За лінгвістичною експертизою можна дізнатися лице людини: її вік, стать, освіту, психологічні особливості та психічні відхилення. Точність портрету – до 80-100%. Це залежить від обсягу матеріалу та рівня знань експерта. Авторознавство як напрям зародилося в нас, у Харкові, існувало лише 5 експертів на весь колишній СРСР. Нині є три різновиди лінгвістичної експертизи. Кожний вид потребує аналітичного мислення, до якого здатен не кожен. За допомогою експертиз можна встановити діалектні особливості мовця,чи містить текст погрозу про вбивство, маніпуляції свідомістю, сепаратизм, вимогу хабаря тощо. Фахівці працюють не тільки з текстом, а з аудіо та стенограмами. Пані Тетяна навела приклади текстів про загрозу теракту. На жаль, такі дзвінки часті, а визначити, звідки телефонують, неможливо. Хибні виклики призводять до дестабілізації та розхолодження правоохоронних органів. А злочинець тим часом може спостерігати, як реагують служби, та міркувати про справжній теракт.

Також почули про експертизу усного мовлення, чим в СБУ займається окремий відділ фоноскопії. Там мають дві мети: ідентифікувати особу (співвіднести за фонетичними ознаками голос із людиною) або ж дослідити запис на предмет монтажу. Займаються також почеркознавством. Інколи висновок експерта кладеться в основу вироку. Експерти несуть персональну та кримінальну відповідальність за помилковий висновок. Водночас лінгвістичним експертам заборонено вирішувати питання права. Про це йдеться в Законі про судову експертизу, на якому базується діяльність усіх експертів.

Свої питання працівникам Служби безпеки України поставили студенти, викладачі кафедри української мови та прикладної лінгвістики, філологи-випускники. Мали змогу відчути рівень відповідальності службовців. Однак тут може застосувати свої вміння фаховий мовознавець. Це доводить своїм прикладом наша випускниця Лариса Костецька. Законність і неупередженість – база для кожного спеціаліста.

Юлія Кузьменко