Що таке українське кіно? Зустріч із Андрієм Кокотюхою

11 лютого в Інституті філології відбувся кінолекторій за участі Андрія Кокотюхи. Сучасний письменник-белетрист, випускник факультету журналістики нашого університету завітав до студентів на запрошення викладача Тетяни Белімової та кафедри історії української літератури, теорії літератури і літературної творчості.

Письменник розповів про перетворення власного роману «Червоний» у дійство на екрані, а також поділився досвідом, необхідним для потенційної роботи в Голівуді. Андрій використовує у сценарії та романі теперішній час. Він також радить сценаристам-початківцям описувати лише ті деталі інтер’єру, які буде використовувати герой. Набувати навичок допоможе робота з зарубіжними посібниками, відвідування кіностудій і власне перегляд стрічок.

Андрій Кокотюха наголосив: «Не сперечайтесь із режисером – він зробить усе, як захоче того сам», − і поділився випадком про зйомку епізоду поцілунку, якого не було в сценарії «Червоного». Акторам довелося поступитися творчому задумові Зази Буадзе.

Особливо цікавими були згадки про місця, де створювався фільм. У романі ми не знайдемо описів шахт. Вони ожили завдяки роботі знімальної групи, яка час від часу мала проблеми через обвали ґрунту. Копальня фон Штерна та закинуті кочубеївські штольні були знайдені випадково й одразу сподобалися режисеру. Там само, на Криворіжжі, знайшли краєвиди, подібні до уральських червоних пейзажів – ідеться про урвище, що називають "провал СРСР".

Але найбільш вражаючим експериментом для знімальної групи стало будівництво концтабору на території одного з профтехучилищ. До цього процесу було залучено 40 художників-декораторів. Для занурення акторів в атмосферу місць позбавлення волі зібрали масовку з людей, які справді пережили цей досвід.

Зараз на місці неприступного паркану і високої сторожової башти залишилися лише руїни, але готується приквел про долю мовчазного героя з новими декораціями західноукраїнськими часів початку ІІ світової війни. І вже сьогодні можна придбати книжку «Червоний: Без лінії фронту», створену за сценарієм до нового фільму.

Катерина Барановська

Фото Валерія Попова