Хай живе хорватистика!

Цього року Інститут філології відзначає 25 років започаткування спеціальності «Хорватська мова і література». З цієї нагоди кафедра слов'янської філології 18 жовтня організувала Міжнародну наукову конференцію «Хорватистика у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка: 25 років спеціальності».

Музичний тон науковому зібранню задала на відкритті пленарного засідання "Роксоланія".

Від імені завідувача кафедри слов’янської філології Ольги Паламарчук учасників конференції та гостей свята привітала Олена Чмир, директор Центру болгарської мови, літератури, історії і культури Інституту філології. Виступаючи, Олена Романівна розповіла про розвиток хорватських студій у Київському університеті, про міжнародне співробітництво КНУ із хорватськими ЗВО, між якими щороку здійснюється обмін студентами, проводяться спільні наукові заходи за участі посольств обох країн.

Зі словами вітання від імені ректора Леоніда Губерського слов’янське наукове товариство привітав проректор Петро Бех, зауваживши про тісну співпрацю із Загребським університетом (м.Загреб, Хорватія) у рамках Erasmus+. Також Петро Олексійович від імені керівництва Університету вручив грамоти хорватським науковцям за вагомий внесок у розбудову хорватських студій у Київському університету.

Тимчасово повірена у справах Республіки Хорватії в Україні Кармен Флоршиц також привітала присутніх на пленарному засіданні. Пані Кармен сказала, що співпраця України і Хорватії в галузі освіти та науки діє з 1999 року. Нині це співробітництво зміцнюється і наразі ведуться перемовини щодо відкриття Хорватського центру в Україні. Також високоповажна гостя зазначила, що протягом 25-річчя в Шевченковому університеті безперервно викладали лектори з Хорватії, а українські студенти щороку їздять на стипендіальне навчання до хорватських ЗВО.

Цьогоріч на конференцію, присвячену 25-річчю хорватистики в КНУ, прибули науковці з Хорватії, Польщі, Чорногорії та звісно із різних міст України, зокрема Львова, де є така ж спеціальність. Як окрема спеціальність «хорватська мова і література» вивчається в Україні лише у двох університетах – Київському національному університеті імені Тараса Шевченка та Львівському національному університету імені Івана Франка. А, наприклад, у Німеччині і Росії досі вивчають хорватську у поєднанні із сербською.

На пленарному засіданні конференції виступив Михайло Наєнко – директор Центру літературної творчості, який у 1992-2001 рр. був деканом на той час ще філологічного факультету в університеті. Михайло Кузьмович пригадав, як до нього прийшла Ольга Паламарчук і тодішній Посол Хорватії із пропозицією відкрити окрему спеціальність із вивчення хорватської мови і літератури. Михайло Наєнко підтримав це і у 1992 році було здійснено перший набір на цю спеціальність. Згодом в Загребському університеті були започатковані україністичні студії.

Під час пленарного засідання лунали привітання від запрошених закордонних гостей, які також дарували книжки для Центру славістики Інституту філології.

У рамках святкування, крім пленарного і секційних засідань конференції, відбулася творча зустріч із українсько-хорватськими поетами Юрієм Лисенком і Дарією Лисенко, а також студентська вистава "Sladoled" ("Морозиво").

Олександра Касьянова, фото Валерія Попова