Майстер-класи для літтворців

19 вересня до Інституту філології з лекцією завітала цьогорічна випускниця магістратури Інституту філології Катерина Бова. Вона прийшла на запрошення Мар’яни Шаповал та Ірини Забіяки − викладачів кафедри історії української літератури, теорії літератури та літературної творчості. Нині Катерина – адміністратор проектів у «Мистецькому Арсеналі». Знає все про структуру посад у мистецьких закладах і розповіла, як заявити про себе молодому письменнику. Адже знані сьогодні Жадан, Іздрик, Андрухович також колись були 19-річними початківцями. Тож як краще просувати книгу? Як популяризувати їх у маси? Та чи варто взагалі пробувати кураторство в мистецтві?

Як би добре ви не писали, якщо голосно про це не крикнете, ніхто про вас не знатиме. Нині з появою соцмереж поширювати свою творчість легко, і легше отримати фідбек. Аудиторія впливає на творчий процес. Сподобається – скаже: «Напиши ще!». Ні – твір загубиться. Зважаймо на мистецтвознавців: їхня оцінка впливає на вартість твору.

Які ж позатекстові чинники успіху? Це Катерина дослідила у своїй, написаній у ІФі магістерській роботі.

1.Промоція книги інструментами друкованих та онлайн-ЗМІ.
2. Ярмарки, фестивалі, виставки, події.
3.Презентації та турне. Але для них уже потрібна база.
4. Літературні агенції та агенти.
5. Успіх також може принести транс- та крос медіа, Вookgram, творчі конкурси.

Далі Катерина розповіла студентам про те, хто працює в мистецьких закладах. Як і будь-де, тут є генеральні посади (директор, засновник, власник, заступник, керівник відділу). Куратор – науковець-дослідник, який знає все про подію, технічно та ідейно за неї відповідає. Проектний менеджер відповідальний за бізнес-сторону, а програмний – за лекторій чи, наприклад, дитячу зону, якщо такі є. Безліч людей працюють безпосередньо у музейному просторі: координатори, адміністратори, гіди, медіатори, тьютори й едукатори. Їх посади вимагають ерудиції, знання англійської і стресостійкості.

Катерина розповіла про свій шлях від волонтера GogolFest до адміністратора в «Мистецькому Арсеналі». Головне – пробувати, звертати на себе увагу старанням. Звісно, будете боротися з утомою та поточними проблемами. Та якщо можливість набуття досвіду є, не втрачайте її! Гостя поділилася фотоспогадами про свій колектив: «Найцінніше, що може статися з вами в роботі – щирі стосунки з колегами», - підсумувала вона.

Наприкінці студенти 4 курсу поділитися власним досвідом роботи в музеї Рильського. Неймовірно дружні хлопці й дівчата здійснили серію яскравих і різнопланових заходів. От іще один важливий чинник творчого успіху – мати команду й підтримку. Далі буде! Натхнення тим, хто творить!

Юлія Кузьменко