Помолімося за упокій душі Ніни Федорівни Клименко

Відійшла у Вічність світла і шляхетна людина - відомий мовознавець, прекрасний педагог, доктор філологічних наук, професор кафедри загального мовознавства, класичної філології та неоелліністики, Член-кореспондент Академії наук України, володарка титулу "Посол еллінізму", кавалер ордена Доброчинності (Греція) Ніна Федорівна Клименко. Професорсько-викладацький та студентський колектив Інституту філології висловлюють співчуття родині та друзям Ніни Федорівни. Помолімося за упокій її душі!

Прощання відбудеться 3 вересня 2018р. о 10.00 за адресою вул. М.Грушевського, 4.

Το Ινστιτούτο φιλολογίας με θλίψη ανακοινώνει το θάνατο της ιδρύτριας των νεοελληνικών σπουδών στο Πανεπιστήμιο μας, τη καθηγήτρια Νίνα Κλιμένκο που έφυγε από τη ζωή στις 31 του Αυγούστου 2018.
Η Νίνα Κλιμένκο ήταν αντεπιστέλλον μέλος της Εθνικής Ακαδημίας Επιστημών της Ουκρανίας, διδάκτωρ φιλολογίας, τακτική Καθηγήτρια του Εθνικού Πανεπιστημίου Κιέβου «Ταράς Σεβτσένκο», κάτοχος επίτιμου τίτλου “Πρεσβευτής του Ελληνισμού», κάτοχος του παρασήμου Ευποιΐας.
Από το 1957 η κα Κλιμένκο έδεσε τη ζωή της με τη φιλολογία. Το 1961 αποφοίτησε από το Κρατικό (σήμερα — Εθνικό) Πανεπιστήμιο Κιέβου «Ταράς Σεβτσένκο» παίρνοντας το πτυχίο της με διάκριση.
Από το 1961 έως το 1964 εργαζόταν στον Ουκρανικό Σύλλογο φιλίας και πολιτιστικών σχέσεων με τις χώρες του εξωτερικού, όπου έκανε διερμηνείες. Από το 1965 έως το 1967 έκανε μεταπτυχιακές σπουδές στο Τμήμα Δομικής και Μαθηματικής Γλωσσολογίας του Ινστιτούτου Γλωσσολογίας της Ακαδημίας Επιστημών Σοβιετικής Ουκρανικής Δημοκρατίας (στη συνέχεια — Εθνικής Ακαδημίας Επιστημών Ουκρανίας) και έπειτα διετέλεσε στέλεχος (1968) και διευθύντρια (1987-2004) του ίδιου Τμήματος. Από το 1999 η καθ. Κλιμένκο διετέλεσε πρώτη διευθύντρια της Έδρας Ελληνικών Σπουδών παράλληλα δουλεύοντας στη Εθνική Ακαδημία Επιστημών Ουκρανίας. Από το 2004 είναι τακτική Καθηγήτρια της άνω Έδρας. Η Ν. Κλιμένκο υποστήριξε τη μεταδιδακτορική της διατριβή το 1986 και από το 1992 έλαβε τον τίτλο του Τακτικού καθηγητή. Η μέθοδος της τυπολογικής σύγκρισης των γλωσσών στο μορφημικό επιπεδο που για την πρώτη φορά πρότεινε η Ν.Κλιμένκο σήμερα με την επιτυχία εφαρμόζουν οι επιστήμονες της Ουκρανίας, Ρωσσίας, Εσθονίας, Σλοβακίας, Γερμανίας.
Υπό την επίβλεψη της κας Ν. Κλιμένκο και με την άμεση συμμετοχή της δημιουργήθηκε ο εθνικός θησαυρός των ουκρανικών «Μορφημική και παραγωγική αποθήκη της ουκρανικής γλώσσας», για την πρώτη φορά με τη χρήση του ηλεκτρονικού υπολογιστή έγινε η επιμέλεια του «Λεξικού συχνότητας και συνδυαστικότητας των επιθεμάτων της ουκρανικής γλώσσας» (Κίεβο, 1998) και «Σχολικό παραγωγικό λεξικό της σύγχρονης ουκρανικής γλώσσας» (Κίεβο, 2005).
Η Ν. Κλιμένκο ήταν συγγραφέας των 6 Λεξικών: τριών λεξικών συχνότητας «Λεξικό συχνότητας των λέξεων στα έργα της σημερινής ουκρανικής πεζογραφίας» (ττ.1-2, Κίεβο, 1981), «Αντίστροφο λεξικό των προσθεμάτων της ουκρανικής γλώσσας (υπεύθηνη της έκδοσης — Κίεβο, 1998)˙ δίγλωσσων «Ελληνο-ουκρανικού» ((Κίεβο, 2003 (α’ έκδοση), 2005 (β’ έκδοση)) και «Ουκρανο-ελληνικού» (Κίεβο, 2008) Λεξικών˙ «Σχολικού Λεξικού παραγωγής λέξεων της σημερινής ουκρανικής γλώσσας» (Κίεβο, 2005). Εκτελούσε τα καθήκοντα της υπεύθηνης της έκδοσης στα 3 Λεξικά: δίτομο λεξικό-οδηγός «Μορφηματική ανάλυση» (Κίεβο, 1981), «Γλωσσικός οδηγός του επιχειρηματία» (Κίεβο, 1995), «Ρώσσο-ουκρανικό Λεξικό της Ηλεκτροενεργητικής» (από κοινού με τον Σ.Γ.Μεζέννιυ, Κίεβο, 1992).

Η Ν.Κλιμένκο ίδρυσε την Έδρα Ελληνικών Σπουδών στο Εθνικό Πανεπιστήμιο «Ταράς Σεβτσένκο» του Κιέβου και διατέλεσε διευθύντρια της από το 1999. Στο διάστημα αυτό δημοσιεύεται η πρώτη στην Ουκρανία ανθολογία «Νεοελληνική λογοτεχνία στις ουκρανικές μεταφράσεις» (από κοινού με τον Α.Πονομαρίβ και την Σ.Περεπλιότσικοβα, Κίεβο, 2005). Η καθ. Κλιμένκο έγραψε πάνω από 40 επιστημονικά έργα όπου εξετάζει τα ζητήματα της θεωρητικής γραμματικής της νεοελληνικής γλώσσας, της συγκριτικής λεξικολογίας των ουκρανικών και των νεοελληνικών, σύγκρισης της λεξικής παραγωγής στις άνω γλώσσες που επέτρεψαν την αναζωογόνηση των νεοελληνικών σπουδών στην Ουκρανία. Η Ν. Κλιμένκο μετέφρασε από τα νέα ελληνικά το βιβλίο του Χρ. Γιανναρα «Αδιαίρετη φιλοσοφία» (Κίεβο, 2001, από κοινού με τον Α. Τσερντακλή) και τη Μίκρη γραμματική της νέας ελληνικής γλώσσας του Μ. Τριανταφυλλίδη (Θεσσαλονίκη, από κοινού με τον Α.Πονομαρίβ). Έκανε την επιστημονική επιμέλεια των συλλογικών μονογραφιών «Ελληνικές σπουδές στην Ουκρανία», 2010, «Αδιάσπαστη φιλολογία: κλασσικές, βυζαντινές και νεοελληνικές σπουδές στην Ουκρανία στο ΧΧ αιω.», 2014, «Η ποίηση του Ταράς Σεβτσένκο στη νεοελληνική γλώσσα», 2016, στα οποία έγραψε και μερικά κεφάλαια. Οι ουκρανοί ελληνιστές αφιέρωσαν στην καθηγήτρια Νίνα Κλυμένκο τον τόμο Εκλογής των έργων της, 2014.

Υπό την επίβλεψη της καθηγήτριας Νίνας Κλιμένκο εκπόνεσαν τις 10 διδακτορικές και 2 μεταδιδακτορικές διατριβές οι ερευνητές που δραστηριοποιούνται στο χώρο της ουκρανικής φιλολογίας, δομικής και μαθηματικής γλωσσολογίας, εφαρμοσμένης γλωσσολογίας, γενικής γλωσσολογίας, μεταφρασεολογίας και νεοελληνικών σπουδών.

Η καθηγήτρια Νίνα Κλιμένκο έφερνε στον κόσμο το φως των γνώσεων επειδή ήταν άνθρωπος του φωτός. Ήταν πρόθυμη να διαδίδει τις γνώσεις, να στηρίζει εκείνους που ξεκινάνε τον επιστημονικό δρόμο τους. Αγαπήθηκε από όλους εφόσον πάνω από’όλα αγαπούσε η ίδια τον Άνθρωπο, την ζεστή καριδά και την καλή θέληση του.

Από τα βάθη της καρδιάς μου θέλουμε να εκφράσουμε τα θερμά μας συλλυπητήρια προς την οικογένεια της κας Νίνας Κλιμένκο κααι πιστεύουμε ότι το φώς που μας χάρισε η καθηγήτρια δε θα σβηστεί ποτέ.