За ким правда, за тим й майбутнє

Історія кримськотатарського народу трагічна. Неодноразово їх намагалися винищити, стерти з етнічної карти світу. Така доля спіткала не тільки кримських татар, а й варто згадати болгар, греків, і українців, які були неодноразово депортовані зі своїх рідних земель. Пригадаймо 1950 роки - масове виселення українців із західних етнічних територій. Та й кримських татар депортували не лише у 1944 році, а починаючи ще з кримського ханства. Але, за ким правда, за тими й майбутнє. Тому 18 травня у стінах Шевченкового університету відбулося вшанування пам'яті жертв депортації всіх народів, у тому числі й кримських татар. Саме "їхньою пам'яттю ми сильні, мужньо боремося із ворогами, які намагаються всіляко похитнути нас", - зауважив проректор КНУ Володимир Бугров. "Завдяки генетичній пам'яті нашого народу ми мусимо запобігати повторенню історії ще раз. Депортація кримських татар у 1944 році - це геноцид народу, такий самий, як голодомор 1932-33 рр., який вчинив радянський режим", - зауважила перший заступник Міністра інформаційньої політики Еміне Джеппар на організованій зустрічі-пам'яті.

"Події далекого 18 травня 1944 року згадувати важко, але необхідно, адже всього за 15 хвилин о 4 ранку тисячі людей із Криму зі жменькою землі та кави у руках були завантажені у вагони для худоби. Тижнями без їжі та води, із криком маленьких голодних дітей вони їхали у чужий край. Знесилених викидали прямо по дорозі на рельси. А тимчасом по Криму стояв страшний рев залишеного скота", - розповідав Голова молодіжної платформи кримських татар та фахівець Міністерства із тимчасово окупованих територій Еміль Ебрагімов, який ці спогади чув із вуст своїх знайомих, чиї бабусі та дідусі пережили депортацію. Жорстокість тієї влади, яка вчинила злочин проти людства, немає меж. "Жінка, яка прибирала товарняки, у яких вивозили кримських татар 1944 року, одного дня стала пасажиром одного із таких потягів. Виселяли всіх, роз'єднували сім'ї, завозячи членів родин у різні куточки світу. 45-46% кримськотатарського народу було знищено під час депортації", - розповідав пан Еміль.

Українці та кримські татари мають спільне коріння. Скіфи, татари, сармати, кімерійці - це їхні спільні пращури. Кримські татари є невід'ємною частиною українського народу. Тому їхній біль - це біль усієї України. У день скорботи коло Червоного корпусу КНУ відбулося підняття кримськотатарського прапору, який майорить у небі поряд з українським.

Наприкінці зустрічі завідувач кафедри тюркології Інституту філології Ірина Покровська, з ініціативи якої відбулося вшанування пам'яті жертв депортації кримських татар у КНУ, запропонувала присутнім переглянути відео-перформанс "18 травня". Щемливе відео про повторення історії 1944 року у 2014 році було знято у рамках Кримської проектно-освітньої платформи Q-HUB режисером Галиною Джикаєвою за участі студентів кафедри тюркології та за підтримки ГО "DEVAM", ГО "Кримська родина", ДП "Кримський дім". Відео вкотре нагадало - більше ніколи не допускати повторення історії. Борімося, бо за правдою майбутнє.