"МАЛОМУ" ТАРАСУ ВІДКРИТО ПАМ'ЯТНИЙ ЗНАК...

З ініціативи Центру літературної творчості Інституту філології КНУ імені Тараса Шевченка, Гуляйпільської сільської ради та місцевої школи відкрито пам'ятний знак "Малому" Тарасові. Знак розташовано саме біля школи в Гуляйполі, яке розкинулося вздовж річки Тікич (Черкащина). Уже "дорослим" Шевченко згадував, що у дитинстві з небіжчиком батьком він їздив у Крим по сіль; тобто – чумакував:"...Виїжджали з Гуляйполя... Взяли соб, переїхали вбрід Тікич, піднялися на гірку..." – читаємо в його повісті «Наймичка».

Пам'ятний знак освятив отець Іван Дмитрівської церкви, а школярики місцевої школи запропонували присутнім художню композицію з добре знайомих усім шевченківських поезій. На урочистостях виступали директор школи Наталя Гаркава, заступник голови Катеринопільської райдержадміністрації Ольга Шарига і директор згаданого Центру літературної творчості професор Михайло Наєнко. Міркували не тільки про велич постаті Шевченка й увічнення його пам'яті в усьому світі; йшлося також про потребу розвивати шкільну освіту в селі, в районі, в Україні. У місцевому райцентрі потужно працює нині математично-економічний ліцей, а в різних дітей же вроджуються найрізноманітніші освітні нахили; тому Гуляйпільську школу варто було б перетворити на гуманітарно-природничу гімназію чи теж ліцей. Приміщення тут добротне (15 класних кімнат!), а підвозити на навчання можна учнів з усіх ближніх сіл: Бродецького, Пальчика, Луківки, Шостакової... З цією місцевістю пов'язані імена добре відомих українськиї гуманітаріїв – випускників Київського університету, дослідників, зокрема, творчості Тараса Шевченка, Василя Доманицького, Сергія Єфремова, Павла Филиповича та ін. Керівництву району залишилося зробити дуже мало: виявити освітньо-культурну волю та добре відбудувати під'їздні дороги до Гуляйполя.

На відкритті Шевченкового знака працювали журналісти місцевої (районної та обласної) преси, порталу "Живослово", а присутніми були голова сільської ради Микола Гаркавий, керівник районної агрофірми "Урожай" Микола Вовкотруб (обіцяв довпорядкувати територію Шевченкового знака), багаторічний голова місцевого колгоспу Василь Піщаний, жителі села Гуляйполя. Уявно брали участь в урочистостях Катеринопільська районна бібліотека та Уманський краєзнавчий музей; їм професор Михайло Наєнко подарував свою книгу "Вечірні світанки...", в якій уперше згадано про подорож "малого" Тараса через Гуляйполе в Крим. Вони з батьком їхали тією історичною дорогою, яка відома фахівцям як «Великий татарський шлях». Цей шлях, як відомо, вів з Криму на північ України і навпаки – до Криму...
В Україні нині налічується ще три населених пункти з назвою "Гуляйполе": в Полтавській, Дніпровській та Запорізькій областях. Якщо біля них також протікає річка Тікич і через неї можна переїхати волами вбрід, то пам'ятні знаки Шевченку варто ставити і там. У світі (в 35-ти країнах!) йому нині стоїть 1400 пам'ятників. Геніального Шевченка ніколи і ніде не буде багато.

Категорії: