Олексій Доля відійшов у вічність

Ректорат Київського національного університету імені Тараса Шевченка, професорсько-викладацький та студентський колектив Інституту філології з глибоким сумом сповіщають про те, що у віці 53 років після важкої хвороби пішов із життя Заслужений працівник культури України, директор Центру фольклору та етнографії, відомий учений-етнограф, фольклорист Олексій Леонтійович Доля.

Олексій Леонтійович Доля народився 17 січня 1964 року у селі Плішивці Гадяцького району Полтавської області в родині землеробів, залюблених в народну творчість та рідну землю, – Катерини Федорівни та Леонтія Івановича.

Олекса Доля закінчив філологічний факультет Київського державного університету імені Т.Г. Шевченка у 1989 році. З 1987 р. по 2008 р. працював на посадах молодшого, старшого та провідного наукового співробітника-етнографа та на посаді заступника директора з науково-організаційної роботи в Державному музеї народної архітектури та побуту України. За цей час О. Доля організував і здійснив десятки етнографічних експедицій у різні регіони України. Ним зібрано тисячі етнографічних експонатів, опубліковано низку науково-популярних статей, присвячених різним аспектам музейної справи та розвитку народних промислів в Україні.

За роки збирацької, наукової та популяризаторської діяльності О. Долею було проведено понад сотню виставок декоративно-ужиткового мистецтва, організовано та проведено близько десяти етнофестивалів («Червона Рута», «Країна мрій», «Свірж»). Він є автором проекту «Українська традиційна іграшка та лялька», який протягом десяти років презентувався виставками у Києві, Луганську, Вінниці. У 2015 році в Українському Домі організував всеукраїнську виставку українського традиційного одягу «Благословенна Україна». О. Доля був незмінним науковим консультантом телепередач з народної творчості, зокрема проектів «Майстер-клас з Наталкою Фіцич», «Культ предків», документальних фільмів «Консонанс», «Наворожити долю», «Спадок нації», а також комп’ютерної гри «Лісова пісня». До останніх днів працював над повнометражним документальним фільмом про українську мову та русифікацію «Соловей співає».

За значний особистий внесок у збереження і популяризацію історико-культурної спадщини України, розвиток музейної справи, високий професіоналізм Указом Президента від 17 травня 2006 р. Олексію Долі присвоєне почесне звання «Заслужений працівник культури України».

Упродовж 2008-2010 рр. Доля О.Л. був членом Колегії Міністерства культури та туризму України та радником Міністра культури та туризму з питань народної культури.

З 1 вересня 2009 року О. Доля працював на посаді провідного спеціаліста-етнографа, а від січня 2011 року та до останніх днів свого життя обіймав посаду директора Центру фольклору та етнографії Інституту філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Від початку російсько-української війни Олекса Доля допомагав пораненим захисникам Вітчизни, 30 листопада 2017 року був відзначений премією громадської організації «ЄвромайданSOS» – «Волонтер року».

17 листопада 2017 року в Михайлівському Золотоверхому монастирі Олексій Доля прийняв чернецтво з іменем Нестор.

Хвороба, з якою Олекса Доля боровся останні місяці, на жаль, перемогла. 4 грудня 2017 року, на Третю Пречисту, полетіла душа Долі у засвіти шукати небесної долі…До останнього Олекса Доля залишався відданим своїй справі, й до останнього чернець Нестор молився за долю України і її народу.

Відспівування проходитиме у Свято-Михайлівському Золотоверхому монастирі м. Києва, поховання - на чернечому цвинтарі у с. Мощун:
5 грудня (вівторок) - 14:00 перевезення тіла до Михайлівського собору з цілонічним читаттям псалтира;
6 грудня (середа):
8:00 - заупокійна Божественна Літургія;
9:40 - відспівування за чернечим чином;
11:00 - виїзд з монастиря до чарнечого кладовища у с. Мощун.