Вшанування жертв голодомору акцією "Свічка пам'яті"

Контроль. Забезпечування поступливості. Обшуки. За кілька колосків можна було відсидіти декілька років. Тіла людей, заморених голодом, переповнювали вулиці... Крики: "Немає хліба, ми вмираємо". Замовчування тривало півстоліття. Заперечення тривало до руйнування СРСР. Були особи, які намагалися порушити тишу, за що були покарані невизнанням та позбавленням професійної кваліфікації. І це в кращому разі. Кордони були зачинені. Держава перекрила будь-який доступ допомозі. Результат - геноцид українського народу.

"Про це складно говорити, про це страшно чути. Та, знаючи правду про минуле, ми краще пізнаємо себе, глибше розуміємо нинішні проблеми і запам’ятовуємо уроки історії", - коментує ініціатор проекту, співачка, волонтер, президент МА «Територія А» Анжеліка Рудницька. 24 листопада, напередодні Днів вшанування пам'яті жертв голодомору Анжеліка Рудницька за підтримки "Території А", Шевченкового університету, Центру фольклору та етнографії Інституту філології, Українського науково-дослідного та освітнього центру вивчення Голодомору (HREC in UKRAINE), ГО «Ділові українські жінки», Фонду відродження культурного середовища Києва провела благодійно-просвітницьку акцію "Свічка пам'яті". "Це спосіб осмислити історію. Це акція про біль, який ховається у нашій пам'яті. Це світло нашої любові до Всевишнього. Це свічка нашої віри, яка незгасна", - зауважує Анжеліка Рудницька.

Ректор Київського національного університету імені Тараса Шевченка Леонід Губерський: "Спогади зібрали у цій залі. Важко уявити, що у той час штучно було вбито майже 4 мільйони людей, зважаючи на те, що Україна - багата хліборобна країна і мала хороший врожай. Така трагедія сколихнула кожну родину. Ми не маємо права цього забути і водночас повинні бути відповідальні за те, щоб такого не повторилося".

У ці дні ми згадуємо й початок Революції Гідності. Доки в Україні є люди, які беруть відповідальність на себе за цілу країну, Україна - незнищенна. Одним із таких є Міністр культури, Народний артист України Євген Нищук, який зачитав поезію на підтримку акції.

Підтримали такий захід й інші діячі культури - Народна артистка України Ірма Вітовська, актриса, режисер Катя Степанова. Своє світло до акції принесла й актриса Лариса Руснак, зачитавши вірш "Янгол" Івана Малковича. Про "піджаків минувшини", які знищували село, висловилася народна артистка Наталія Сумська, яка також прочитала вірш та заспівала.

У ці дні ми не лише маємо сумувати, а й досліджувати, пізнавати глибше свою історію. Тому у рамках акції відбулася лекція про геноцид 1932-33 років, яку прочитала історикиня Людмила Гриневич.

Під час акції прозвучали народні псальми від гурту "Стодивниця" (керівник Ірина Барамба). Це було відспівування тих, хто був вбитий голодом, кого не відспівали. Також лунала духовна музика у виконанні хору Київської православної богословської академії (дирегент Надія Купчинська). Посол миру Олена Гончарук виконала молитву "Ave Maria".

У цю пам'ятну зустріч відбулася прем’єра кліпа Анжеліки Рудницької та Поля Монандіса «Люляй-люляй», присвяченого усім, хто загинув за Україну.

"Скільки б нас не вбивали, а ми проростаємо", - лунала зі сцени неодноразово фраза. І надією на майбутнє є діти. Насамкінець вечора виступили учасники дитячого ансамблю "Правиця". А завершальним акордом став трепетний виступ гурту "Зернятко". Світло свічок у руках учасники немов перетворили на енергію творення, енергію життя.

Запаліть свічку пам'яті, вшануйте пам'ять наших предків.

Олександра Касьянова, фото- Валерій Попов