В ІФ проходив XVII Тиждень італійської мови у світі

24 жовтня 2017 року в Інституті філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка завершилися заходи в рамках 17-го Тижня італійської мови у світі.

Тиждень італійської мови у світі було запроваджено за ініціативою Академії делла Круска (найпрестижніша італійська лінгвістична установа) та за підтримки Міністерства закордонних справ Італії у 2001 році. Відбувається він щорічно у передостанній тиждень жовтня під високим патронатом Президента Італії. Метою заходу є поширення італійської мови у її найрізноманітніших аспектах у всьому світі: кожен рік вибирається конкретна тема, пов’язана із особливостями використання італійської мови.

Центральна роль в організації Тижня італійської мови у світі належить Італійським культурним інститутам, консульствами Італії, університетам, комітетам суспільства Данте Аліг'єрі та різним асоціаціями італійців за кордоном під патронатом Президента Італійської Республіки.

Тиждень включає заходи в усіх країнах світу, спрямовані на ближче знайомство з Італією, її мовою, культурою, історією та сьогоденням. Крім того, учасники заходів мають змогу почути італійську мову від її носіїв, долучитися до дискусій та інтерактивних вправ, здійснити власні доповіді.

Цього року наш університет, а саме – Інститут філології - як і в попередні роки, став головним майданчиком для проведення заходів Італійського Інституту культури в Києві. Так, і в цьому році саме в нас відбулася інавгурація українського Тижня італійської мови в світі, який було підтримано університетами різних міст України: Києва, Харкова, Одеси, Львова, Запоріжжя, Маріуполя.

Цьогорічною темою Тижня стала «Італійська мова та кіно». Особливу увагу було приділено постаті Луїджі Піранделло з нагоди 150-річчя від дня його народження.

Урочисте відкриття заходів у рамках Тижня італійської мови відбулося 12 жовтня 2017 року в Мистецькій залі ІФ. Учасників Тижня привітали представники університету в особі директора Інституту філології – професора Григорія Семенюка, директора Центру італознавства ІФ Ганни Агеєвої та представники Італійського Посольства в особі першого радника Посольства – пана Жоеля Мелькіорі та директора Італійського інституту культури – пані Анни Пасторе.

У відкритті брали участь викладачі італійської мови ІФ: Ганна Агеєва, Марія Гарсія, Валерія Охріменко, Ольга Толстова та студенти ІФ – філологи та перекладачі всіх курсів, які вивчають італійську мову як першу та другу.

Після виступів студентів із доповідями на тему «Італійська мова та кіно», а також «Творча спадщина Луїджі Піранделло» відбулася лекція відомого професора з італійського університету міста Венеції «Ca’Foscari», літературознавця, драматурга Паоло Пуппа на тему «Сучасність Луїджі Піранделло». Було також продекламовано твір «Лист Італо Звево до Луїджі Піранделло». Наприкінці лекції професор Пуппа поділився своїми творчими планами та розповів про свої лекції в різних куточках світу, зокрема, - в Оксфорді. Після Києва він прочитав лекцію в Одеському національному університеті імені І.І.Мечникова.

17 жовтня відбувся показ стрічки Паскуале Шімека (Pasquale Scimeca) “ Malavoglia”, люб’язно наданої ІІК у Києві.

18 жовтня заходи продовжились студентськими виступами, у яких взяли участь студенти всіх курсів, які вивчають італійську мову в ІФ: від першого до шостого. Навіть ті, хто почав вивчати італійську мову лише два місяці тому, хотіли зробити свій внесок у проведення Тижня італійської мови в світі. Студенти підготували презентації – доповіді італійською мовою із залученням аудіо-візуального матеріалу на тему «Італійська мова та кіно», а також розповіли про аспекти життя та творчості Луїджі Піранделло. У другій половині заходу відбулася лекція письменника, журналіста Сільвіо Перрелли «Чистилище живих. Образи міст та розповіді людей».

Слухачів лекції прийшли привітати - Надзвичайний і Повноважний Посол Італії в Україні Давіде Ла Чечіліа та директор Італійського інституту культури в Києві пані Анна Пасторе.

Лектор, використовуючи повсякденні та водночас унікальні фото-зображення, провів для нас прогулянку Неаполем. Сільвіо Перрелла побудував свою розповідь за принципом «Le fotografie - sono il cinema della mente» («Фотографії – це кіно розуму»), аби слухачі могли поринути в надзвичайну літературну атмосферу цього міста, відштовхуючись від архітектурних форм, особливостей природи. Письменник наводив літературні, кінематографічні асоціації, розповідав не лише окремі факти, але й власні історії зустрічей з відомими літераторами сучасності, встигаючи пожартувати. На завершення автор зачитав уривок із власної книги «Insperati incontri». Письменник розповів, що під час його візиту до України він обов’язково відвідає місто Дрогобич, для ознайомлення з фресками відомого польського письменника та художника Бруно Шульца, які було знайдено у 2001 році. 20 жовтня він виступив з цією лекцією у Львівському національному університеті імені Івана Франка.

23 жовтня 2017 року у стінах ІФ відбувся семінар –тренінг для викладачів італійської мови з усієї України на тему: «Кіно у викладанні італійської мови», який провели викладачі італійського університету міста Венеції «Ca’Foscari» Фабіо Каон і Анналіза Брікезе. Захід відкрили – директор Центру італознавства ІФ Ганна Агеєва та директор Італійського інституту культури в Києві Анна Пасторе. У заході взяли участь викладачі італійської мови з університетів міст Києва, Одесси, Запоріжжя, Маріуполя, з Товариства Данте Аліг’єрі в Києві, курсів ІІК в Києві, СШ №130 «Данте Алігг’єрі» м.Києва, Перших київських державних курсів іноземних мов; аспіранти, студенти старших курсів ІФ та інших університетів. Тренінг тривав 8 годин. По закінченню заходу всім учасникам було видано атестати про участь в тренінгу від Італійського інституту культури.

Завершальним заходом XVII Тижня італійської мови в світі в ІФ став семінар за участю студентів - філологів та перекладачів, які вивчають італійську мову в ІФ. Так, 24 жовтня в Центрі італознавства ІФ студенти й викладачі переглянули документальне відео про Італійський центр кінематографії «Cinecittà» (найвідоміший знімальний майданчик Італії) і заслухали виступи студентів - філологів 3 курсу та студентів - перекладачів 3 курсу, які вивчають італійську як другу іноземну мову. Було наведено відео - приклади інтернаціональних кіно-цитат, які увійшли в різні мови світу. Тиждень італійської мови і цього року став бажаною та яскравою подією для всіх, хто любить і захоплюється італійською мовою та культурою.

Автори тексту - Ганна Агеєва, Олена Глущик,
фото - Валерій Попов