Духовність - ознака сильної країни: В ІФ презентовано книгу "Культ предків"

20 тисяч кілометрів Україною, гігабайти матеріалів і сотні знайомств - таким був етнографічний проект, який було презентовано в Інституті філології 5 жовтня. Цілий рік авторка проекту Наталка Фіцич з науковим консультантом Олексієм Долею, директором Центру фольклору та етнографії, їздили в експедицією різними регіонами країни, аби зібрати зразки нематеріальної культурної спадщини. І ось нарешті проект отримав своє паперове втілення у книзі «Культ предків». Наталка Фіцич переконана, що краще один раз побачити, ніж кілька разів почути. Журналістка - телевізійниця з 20-річним стажем робила вже кілька проектів на телебаченні («Відкрита зона», «ПроОбраз», «Герої нашого часу»), тож добре знає, що монтуючи динамічний сюжет, за кадром часто лишається найважливіше.

«Культ предків» - інтерактивна книга, на сторінках якої розміщено багато цікавої інформації та QR-коди, які дають доступ до великої кількості відзнятого матеріалу. На презентацію книги було запрошено фольклорний ансамбль «Льонок» села Луб`янка Васильківського району Київської області. Жінки презентували у стінах Інституту філології багатюще джерело пісень Чорнобильського регіону, з якого змушені були переселитися. Наталка Фіцич подарувала флешку з усіма матеріалами проекту завідувачці кафедри фольклористики проф. Олені Івановській, аби студенти мали можливість вивчати етнографічний матеріал, носії якого досі мають чим поділитися.

У межах проекту налічується 31 сюжет, де режисером виступив Олег Чернявський. У сюжетах можна побачити різноманітні українські звичаї. Наталка Фіцич звернула увагу присутніх на звичаї «водити стрілу» на Благовіщення, встановлення віхи у різних регіонах на Троїцьку суботу. Про таку традицію згадав і директор Інституту філології проф. Григорій Семенюк, який виступив зі словами вдячності авторам проекту за таку важливу працю для культури й історії України.

Насамкінець події Олекса Доля підкреслив важливість фольклору і що українцям з такою багатющою традицією є чим вразити світ, однак не варто надто глобалізуватися. Присутні фольклористи заспівали етнографу невичерпних знань «Многії літа», а директор Інституту філології вручив подяку за подвижницьку роботу.

Каріна Дорошенко,
Фото – Валерій Попов