"Я" та "інший": лекція Тамари Гундорової в Інституті філології

Переповнена аудиторія, де студенти, викладачі і посадовці тіснилися, щоби послухати лекцію "Посторієнталізм і екзотика в сучасній літературі". Саме з такою темою виступила 27 вересня в Інституті філології літературознавець, культуролог Тамара Гундорова. Вона читала лекції в різних куточках світу: в університетах Японії, Автралії, Великої Британії, Америки. А з ініціативи завідувача кафедри історії української літератури, теорії літератури і літературної творчості проф. Людмили Грицик завітала й до Інституту філології. Її лекція стала початком циклу занять, які є синтезом академічного і художнього типів орієнталітики в українській літературі.

Дослідження Тамари Гундорової є свідченням нового рівня розвитку українського літературознавства. Працюючи в науковому полі постколоніальної критики, літературознавиця поділилася з присутніми своїми напрацюваннями. У своїй лекції вона проаналізувала образ України в літературних текстах різних країн: Великої Британії ("Коротка історія тракторів по-українськи" Марини Левицької), Польщі ("Українка" Барбари Космовської), Австралії ("Білий тигр" Аравінда Адіга) та України ("12 обручів" та "Перверзія" Юрія Андруховича). Відштовхуючись від питання "Як хтось дивиться на когось", а в конкретних літературних прикладах "Як Захід дивиться на Схід", Тамара Гундорова проаналізувала орієнталізм в українському контексті крізь парадигму "я" та "інший".

Кінець лекції перейшов у дуже актуальне русло, адже механізми орієнталізації яскраво виражені нині і в середині України, коли в категорію "інший" переводять внутрішніх переселенців з Донбасу. Тому така лекція стала корисною не лише присутнім студентам і викладачам-сходознавцям і літературознавцям, а й варта уваги політологів.

Каріна Дорошенко,
фото -Валерій Попов