Прикладна лінгвістика -це сучасно і перспективно

18 травня в актовій залі Інституту філології відбулася презентація нової магістерської програми "Прикладна лінгвістика (редакторсько-перекладацька та експертна діяльність)". У рамках семінару-презентації виступали представники наукових галузей та професійних сфер, у яких може реалізувати свої знання та вміння прикладний лінгвіст. Нагадаємо, що освітня програма з прикладної лінгвістики за ОР "бакалавр" була відкрита 4 роки тому. За цей час студенти брали участь у Хакатоні та інших проектах щодо розробки програмного забезпечення, де продемонстрували високий рівень фахової підготовки. Цьогоріч буде вперше здійснюватися набір на прикладну лінгвістику за ОР "магістр".

Розпочала семінар к. філол. н., доцент кафедри української мови та прикладної лінгвістики Оксана Зубань, яка є куратором освітньої програми з прикладної лінгвістики. Оксана Миколаївна представила запрошених спікерів й надала їм слово.

Першою про фонетичну експертизу, яка є невід'ємною частиною судово-експертної діяльності, доповіла Іванна Горбач-Кудря, завідувач відділу досліджень відео- та звукозапису Державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України. Іванна Анатоліївна розповіла про методику ідентифікації особи, яка здійснюється за допомогою лінгвістичних та інструментальних методів (зауважимо, що саме такими навичками володіє прикладний лінгвіст). Також Іванна Горбач-Кудря показала зразок висновку судового експерта, здійснений на основі фонозапису. Варто зауважити, що до цього часу судовими експертами із фонозаписів та відеозаписів працювали переважно не філологи. Зважаючи на це, відкрита освітня програма з прикладної лінгвістики є потрібною на державному рівні.

Стрімкий розвиток інформаційних технологій вимагає від мовознавців якісно нових фахових навичок. За останні роки у нашому житті з'явилися нові філологічні професії. Про одну із таких професій - SEO-копірайтинг- розповіла к. філол. н., інтернет-маркетолог Олена Тютенко.

Наступним спікером був Олександр Марченко, д. фіз.-мат. н., професор кафедри математичної інформатики Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Професор виступив із доповіддю на тему: "Natural Language Processing (NLP) як галузь штучного інтелекту".

На необхідності професії прикладного лінгвіста наголосила й Мар'яна Романишин, Technical Lead, комп'ютерний лінгвіст компанії "Grammarly, Inc".

Насамкінець семінару-презентації Оксана Зубань розповіла про дисципліни, які вивчають майбутні фахівці з прикладної лінгвістики, а також про спеціалізації, які мають змогу обрати студенти-магістри, навчаючись за презентованою освітньою програмою.