Слов'яно-тюркські міжмовні контакти: лекція Хакана Айдеміра в ІФ

27 квітня у Турецькому центрі інформації та досліджень кафедри тюркології відбулася лекція турецького науковця Хакана Айдеміра на тему: "Історичні контакти турецької мови з іншими мовами". Доктор і професор Хакан Айдемір є завідувачем кафедри мовознавства університету "Меденієст" (Стамбул, Туреччина), знавцем декількох мов.

Представили слухачам шановного гостя завідувач кафедри тюркології д.філол.н. Ірина Покровська та к.філол.н. Бюлент Хюнерлі. На лекції були присутні студенти-тюркологи, Голова Спілки гагаузів України Василь Келіогло, викладачі кафедри тюркології.

Професор Хакан Айдемір під час лекції-презентації розповів про міжмовні контакти, зокрема турецької мови з іншими мовами світу. Лектор закцентував увагу на двох ранніх періодах розвитку тюркських мов. Хакан Айдемір зауважив, що кожне слово з лексичної, морфологічної, морфемної, фонетичної точок зору дає інформацію про історію народу, про взаємозв'язок з сусідніми народами, а також допомагає зрозуміти генезис тієї чи іншої мови. Турецький науковець представив слухачам різні погляди на походження турецької мови, хронологію розвитку від найдавніших часів до сучасності, а також продемострував за допомогою мовних форм контакти турецької мови з шумерською, давньою мовою Шрі-Ланки і слов'янськими мовами. Цікавим твердженням науковця стало те, що "територіальне межування народів сприяє мовному збагаченню один одного". Зважаючи на це, Хакан Айдемір вибудовував свої аргументи щодо міжмовних зв'язків тюрків. За допомогою методу реконструкції професор продемонтрував шляхи запозичень слів, зауваживши, що найчастотнішими щодо запозичень є іменники, найменшу частостність мають дієслова. Причиною взаємовпливу мов також є товговельні контакти. Мовознавець також навів приклади слів, які є свідченням міжмовних контактів слов'ян і тюркських народів. Насамкінець лекції турецький історик мови закликав студентів вивчати мовні форми за допомогою історично-порівняльного методу, а також сказав, що українці мають пишатися всесвітньовідомим науковцем-земляком Омеляном Пріцаком, який є автор близько 1000 наукових праць зі сходознавства та історії України. Найвідомішою працею Омеляна Пріцака є дослідження про походження Русі, зв'язок давньої історії України та тюркомовного світу.

По завершенню лекції-презентації відбулося обговорення прослуханої інформації, а також тюркологи Інституту філології ставили запитання Хакану Айдеміру щодо походження гагаузької мови.

Фотографії - Юлії Кузьменко, Валерія Попова