Олесь Доній: Чи навчилися ми робити роботу над помилками?

Україна – унікальна. Скільки нас, українців, намагалися викорінити, все ж ми відроджувалися новими генераціями, залишаючись при цьому вільнолюбивими та борцями. Ми – сильні, але недоліки все ж маємо. Ми – нація борців, але не у масі, а в індивідуальних проявах. Ми робимо революції, але не системно і зрештою не доводимо їх до логічного завершення. У чому наша проблема? Це питання прозвучало в аудиторії 20 лютого в Інституті філології КНУ імені Тараса Шевченка на зустрічі-рефлекції з активним політичним та громадським діячем, тележурналістом Олесем Донієм. Зустріч приурочили до Дня вшанування Героїв Небесної Сотні.

Олесь Доній був учасником трьох революцій – Революції на Граніті, Помаранчевої революції та Революції Гідності. Йому є з чим порівнювати і про що говорити. У день вшанування Героїв Небесної Сотні говорили про Майдан, який розпочався 3 роки тому. «З першого дня я був присутнім на Майдані. 18 лютого все розпочалося. Окривавлені голови, перелякані очі. Чоловіки здирали з себе камуфляж… Це те, чого неможливо забути. Тоді ніхто не тікав, бо все було оточено бандитами, так званими «тітушками». Вбивали палками, добивали кулями…», - згадує Олесь Доній, який виводив поранених з оточення беркутівців. Спочатку йому допомагала вивозити лише Ірена Карпа, а згодом долучилися й інші знайомі. «18 лютого було 3 трупи. Я останній вийшов з Будинку офіцерів. 19 лютого пропонував на засіданні ВР відставку Януковича, а депутати мене засвистали, назвавши провокатором. Отак все й почалося…», - згадує пан Олесь.

Згадуючи трагічні події трьохлітньої давнини, ми відчуваємо свіжість ран. Адже вони ще не зажили. А чи затягнуться? Триває війна на Сході України. Гинуть найщиріші, ті, хто вірить і є цвітом нації. То чому так? «Ми інколи за свої дії не можемо відповідати, не кажучи вже про чужі вчинки. Адреналін рухає нами під час революцій. Всі активні протести, в яких брав участь, це засвідчують. Героїзм і поряд абсолютна неготовність діяти системно. Ці дві ключові характеризують українців. Ми – нація борців, героїзм тече в нас. Але не у всіх, а в одинаків. У нас посилюється активність окремих громадян, а не маси. І це наша проблема. Ми не навчилися робити роботи над помилками. Ми не діємо системно і разом», - зауважує Олесь Доній, спілкуючись зі студентами-філологами.

У дні вшанування Героїв Небесної Сотні по ЗМІ чуємо про ніби «ще один Майдан». Чи винесли ми урок з попередньої революції, чи готові діяти системно, чи продумали наступний крок після мітингу? Це запитання-рефлексії.

Олександра Касьянова,
Фото – Валерій Попов