Іраністи відзначили «Шаб-е Ялда» - найдовшу ніч у році

У грудні іранці відзначають одне з найдавніших та найтаємничіших свят у році – день народження Сонця, «Шаб-е Ялда». Найкоротший день у році та найдовша ніч випадають на 21 грудня. Цей день називається зимовим сонцестоянням. Іранці вірять, що злі сили можуть зробити так, що вранці сонце не зійде, тому у цю ніч не сплять. Зазвичай родина збирається у домі найстаршого члена сім’ї, смакують символічні для цього дня фрукти, горішки, насіння; дорослі розповідають стародавні легенди, а молодь зачаровано слухає, поринаючи думками у давнину. Shabee Yalda була офіційно внесена до списку національних духовних скарбів Ірану на спеціальній церемонії в 2008 році.

Нагоду долучитися до святкування цього чудового свята не могли втратити студенти та викладачі Центру іраністики. Тому 21 грудня було проведено тематичний захід, у якому взяли участь викладачі та студенти кафедри мов і літератур Близького та Середнього Сходу. Доц. Мазепова О.В. привітала присутніх зі святом та розповіла про його витоки у доісламському Ірані. Студентка третього курсу Вікторія Бриж ознайомила присутніх із традиціями святкування «ночі Ялда», а викладач пані Сусан Джабрі, яка за сприяння Посольства Ісламської республіки Іран викладає в Інституті філології перську мову та літературу, запропонувала студентам та викладачам переглянути фільм про це давнє свято та доповнила його цікавими коментарями. Студентки третього курсу Юлія Рябоконь та Рудик Дарина, а також студентка четвертого курсу Дросенко Катерина продекламували газелі відомого перського поета Гафеза, без читання віршів якого не обходиться жодне іранське традиційне свято, а пані Джабрі розповіла, що в Ірані газелі Гафеза не лише декламують, а й ворожать на них. Завідувач кафедри мов і літератур Близького та Середнього Сходу доц. Маленька Т.Ф. прочитала цікаву та пізнавальну доповідь про схожі традиції святкування найдовшої ночі у році у слов’ян. Наприкінці зустрічі студенти та викладачі кафедри заспівали відому іранську пісню. Святкування відбулося у теплій та дружній атмосфері.

Матеріали - доц. Олена Мазепова О.В. та асист. Ірина Лучко